Nadčasový finský design

Severský design si dávno vydobyl uznání a místo na světové špici. Finové mu vévodí. Bez ohledu na datum vzniku je každý jejich výrobek současný, moderní. Svébytné místo mezi nábytkem a jinými předměty, které nám zabydlují domov, má bezesporu sklo. Věnovali se mu všichni ti, kteří finský design proslavili.

SKLO NESTÁRNE

Když je dobré, což platí snad o všech výrobcích. A na ty dobré se nemá zapomínat jen proto, že někdo chce pořád vyrábět něco nového, co ani dobré být nemusí. Skandinávci si svého odkazu opravdu váží. Designové užitkové předměty nenechávají upadnout v zapomenutí, ale stále je vyrábějí a udržují tak v centru pozornosti. A je tu i národní hrdost, věřte, nevěřte.

5

Sklenku navrhla roku 1931 Gunnel Nymanová, velká osobnost finského designu.

3

Dekorativní ryba vznikla v roce 1954, navrhl ji Kaj Franck.

2

Sérii váz Kantarelli z foukaného skla navrhl Tappio Wirkkala v roce 1945 pro sklárnu Iittala. Linie na povrchu jsou leptané. Pokud vám připomíná houbu lišku, nemýlíte se. Byla předlohou.

1

Barevnou skleněnou soupravu navrhla Aino Marsiová-Aalto, žena architekta Alvara Aalta. Vystudovala také architekturu. Půvabné užitkové sklo, které se stále vyrábí, navrhla roku 1932.

Sklo, které tu vidíte, vzniklo v rozmezí třicátých až sedmdesátých let minulého století a každý z autorů je známým pojmem světového designu. Finsko se dodnes opírá o hnutí, které začalo po skončení druhé světové války a přineslo mladým rodinám nový nábytek i předměty každodenní potřeby dobré kvality a s vysokou úrovní designu. Estetická výchova je ve finských školách stále povinná a nikdo se tomu nediví. Záviděníhodné.

6

Barevnou vázu Pompon stvořil v roce 1968 Oiva Toika

7

Profesor Oiva Toika se narodil v roce 1931, zelený talíř je z roku 1964.

9

Dóza, Arttu Brummer 1936

12

Váza Bambus, Oiva Toikka, 1966. Miska ve dřevě je starší, Aino Marsiová-Aalto ji navrhla roku 1932.

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: littala, archiv autorky

Edit: