Nad pražskými střechami

Úchvatný půdní prostor, k tomu v nádherné lokalitě pražského Starého Města. Podoba obytného interiéru, který zde vznikl, z obou těchto skutečností vychází. Nechává vyniknout kráse podkroví, nesoupeří s výhledy. Jednoduchý základ doplňuje nutné vybavení v jemném industriálním stylu.

Architekti z ateliéru Mio architects stáli před úkolem, jak skloubit moderní pojetí prostoru k bydlení a technické možnosti historického objektu. Ten byl čerstvě po renovaci střechy a oken. Při ní půdní prostor získal vikýře, díky tomu je krásně zalitý světlem a nabízí nádherné průhledy na střechy Malé Strany či panorama Hradčan. „Právě tyto výhledy a také krásná konstrukce střechy ovlivnily návrh interiéru nejvíce. U všech oken jsou navržené parapety à la bar, které lákají k posezení a pozorování Prahy. Prostor ale není nikterak velký a nechtěli jsme, aby byl příliš plný. Návrh tedy pracoval spíše se solitérními objekty a jejich smysluplným rozmístěním,“ popisuje Ing. arch. Jana Šimánková.

Kuchyň byla vyrobena na míru z černého lamina s kompaktní deskou. Hlavní úložné prostory skrývá ostrůvek, který je přisazen k centrálnímu komínu.

DVĚ PODLAŽÍ

V místech bývalé půdy vznikl dvoupodlažní obytný prostor, který měl nabídnout bydlení mladému páru, případně posloužit k pronájmu. „Nebyl to tedy interiér šitý přímo na míru dané osobě,“ komentuje architektka.
Ve vstupním podlaží bytu se nachází šatna s technickým zázemím a koupelna. Po relativně prostorných schodech vystoupáte do malé chodbičky v druhém podlaží, ze které je vstup do hlavního obytného prostoru, ložnice a pracovny. Z pracovny lze vyjít na malou terasu s výhledem na malostranské střechy a Pražský hrad.

CENOVĚ PŘIJATELNÉ

Konstrukce příček vzhledem k zatížení stávající nosné konstrukce byly zvoleny ze sádrokartonu, ten byl také použit na uzavření střešní konstrukce. Ostatní materiály byly zvoleny spíše v levnější cenové hladině, avšak odolné, vzhledem k plánovaným pronájmům: kuchyně a vestavné skříně jsou vyrobené z lamina, podlaha je vinylová. Původní dřevěné trámy se pouze očistily a natřely ochranným lakem. „Vybavení je navrženo s ohledem na komplikovanost prostoru převážně na míru. Jen tak dokážeme docílit efektivního využití místa. Doplňkové vybavení, jako je sedací souprava či jídelní stůl, už bylo kvůli nákladům vybráno v obchodním domě IKEA,“ říká Jana Šimánková.

Autoři projektu chtěli zděným komínům uprostřed dispozice ponechat jejich původní vzhled, po odstranění omítky však nebyl výsledek zcela přesvědčivý. Zvolen byl proto sádrový obklad s bílým nátěrem.

ATYPICKÝ PROSTOR

Půdorys bytu vykazuje mnoho nepravidelností, tedy zejména nepravých úhlů, různých světlých výšek a tak dále. Tomu se muselo mnohé přizpůsobit. Oříškem bylo například osvětlení. „Nakonec jsme zvolili variantu umístění hlavního osvětlení na trámy střešní konstrukce. Doplňkovým osvětlením jsou závěsná světla u jídelního stolu a stojací lampa u sedací soupravy. Nasvětlení kuchyňské linky jsme zakomponovali do nástěnných polic.
Prostor schodiště byl pak vzhledem ke složitosti střešní konstrukce nasvětlen pomocí nástěnných světel,“ vypočítává jednotlivá řešení architektka. Nepravidelný půdorys komplikoval také konstruování vestavných úložných skříní, pro které bylo využito maximum prostor pod šikminou střechy. Vše se ale zkušeným truhlářům podařilo vyřešit.

VIZITKA DOMU

Realizace: 2016
Užitná plocha: 93 m2 (2 podlaží) + 6,5 m2 terasa
Podlahy: vinyl
Okna: dřevěná
Dveře: MDF bílý lak
Vytápění (a ohřev vody): elektrokotel

Ing. arch. Jana Šimánková

Atelier Mio architects

byl založen v roce 2010 spolužáky z vysoké školy, v současné době funguje pod vedením Jany Šimánkové s týmem tří mladých architektů. „V našich projektech se snažíme o stylovou čistotu, ale zároveň nápaditost. Máme rádi hezký design, ale zároveň se nebereme smrtelně vážně a přemýšlíme o lidech, kteří budou prostory obývat. Ateliér se však neomezuje pouze na interiérovou tvorbu – od založení zpracoval projekty různých měřítek od veřejných prostorů po administrativní budovy.“

Text: Kateřina Nová
Foto: Ing. arch. Vít Černý

Datum vydání: 6. 2. 2023

Edit: