Návštěva rodinného domu v podhorské oblasti

Na kopečku nad městem, ležícím v podhorské oblasti vyrostl nový soubor rodinných domů, díky jednoznačným stavebním regulativům stylově sladěných. Architekt Martin Vokatý vycházel ze specifických potřeb investorů a vytvořil pro ně dům souznící s okolím, zároveň však zcela jedinečný.

Majitelé domu, který jsme navštívili, vyrostli oba v paneláku. Po pěti letech společného bydlení v pronajatém rodinném domě se rozhodli postavit si vlastní dům. Z nabytých zkušeností vycházeli při plánování nového domova pro svou rodinu.

2

PRAKTICKÉ POŽADAVKY

Prioritou byl velký otevřený obytný prostor s kuchyní a jídelnou, který využívají po většinu dne. V pronajatém domě byl velký obývák, ale oddělená uzavřená kuchyně znemožňovala paní kontakt s ostatními členy rodiny v době přípravy jídla. „Chtěli jsme, aby zóny byly propojené, ale aby nás kuchyňský provoz neobtěžoval,“ upřesňuje majitel. „V minulém domě byla velmi malá předsíň, dva lidi současně se tam obtížně oblékali. To jsme chtěli změnit. Prádlo jsme tam museli nosit po schodech do prádelny ve sklepě, což bylo nepraktické. Tady je prádelna v prvním patře, protože šatny, ložnice a převlékání prádla je nahoře, tam se prádlo vypere a zároveň v létě pověsí na terasu. Neměli jsme velké nároky na ložnice ani na koupelnu. Raději aby koupelen bylo víc, aby každý měl svoji.“

1

Dům ve svahu s použitím tradičních materiálů dosahuje moderního výrazu. Skleněná markýza tvoří korunu celé stavby. Autem mohou majitelé přijet až k objektu, a přitom jim zůstaly zachovány výhledy do krajiny.

3

Vyvýšená plocha pozemku je věnována dětským hrám. Terénní zlom posiluje soukromí na kryté terase a chrání ji před větrem.

IDEÁLNÍ MÍSTO

Volných stavebních parcel nebylo mnoho. Naši hostitelé si přáli žít v místě, kde není zastavěnost příliš hustá, ale chtěli zůstat v obvodu města, aby do centra mohli docházet pěšky. V té době byl zpracovaný plán zástavby území na vršku nedaleko středu města, s přesnými regulativy bránícími vzniku nevkusné směsi stylově nesourodých objektů. Parcely byly zasíťované, rozhodnuto bylo o výstavbě komunikací, osvětlení, byl vypracovaný časový harmonogram výstavby. Takovou příležitost nemohli pominout a jednu parcelu koupili.

4

Policová stěna vyrobená z dubového masivu a dýhy má povrch broušený, drásaný a lakovaný.

5

Jídelní set vyrobilo Truhlářství Metelka z dubového masivu, povrch je drásaný a lakovaný.

6

Nábytek v kuchyni je dýhovaný Alpi dýhou v odstínu tmavého rovnovlákného dubu a povrchově upravený polyuretanovým lakem v sametově matném odlesku. Pracovní desky jsou vyrobeny z černé žuly.

TĚSNÁ SPOLUPRÁCE S ARCHITEKTEM

Od první chvíle se radili se svým známým architektem Martinem Vokatým. „U projektu rodinného domu je vždy důležité porozumění mezi zadavatelem a architektem,“ připomíná architekt Vokatý. „Rodinné domy navrhuji výhradně pro lidi, které dobře znám, pro kamarády, jinak se náš ateliér věnuje jiným projektům. Domnívám se, že klíčové pro dobrý a úspěšný návrh je zcela přesně znát představy o životě a používání navrhovaného objektu investorem nebo uživatelem. Pro architekta je vždycky důležité vědět například, že klient má rád minimalistický design, má psa, uvažuje o tom, že babička bude často hlídat jeho děti, má rád víno. To jsou detaily, jejichž znalost domu vdechne lepší kvalitu, protože stoprocentně naplní představu uživatele. Je dobré, když architekt ví, že investor má rád sport a potřebuje mít dost velkou garáž na kola, že jeho dítě tíhne ke sportu, a proto musí být v domě nějaké sportoviště. Myslím, že se nám podařilo naplnit všechny klientovy představy o domě a způsobu života v něm. Druhou zásadou je beze zbytku respektovat terén a vztah objektu k okolí. Dům je situovaný na svahu. Věděli jsme, že uživatel chce mít garáž přímo spojenou s obytným objektem a obslužné prostory mít v obytné úrovni. Přitom jsme nechtěli přijít o krásné výhledy do krajiny.“

7

Stěna za schodištěm je obložená stejným kamenem jako fasáda.

11

Jednotlivé stupně otevřeného schodiště jsou samostatně vetknuté do ocelové konstrukce ve stěně. Stupnice jsou vyrobeny z kvalitního dubového masivu lepeného do tloušťky 9 cm a povrchově upraveny kartáčováním. Napuštěné jsou olejovým nátěrem v odstínu běleného dubu.

TRADIČNÍ MATERIÁLY, MODERNÍ VÝRAZ

Základní členění hmoty domu vychází z definovaných potřeb vnitřního prostoru. Stavba zasazená do svahu má tvar dvou kolmo přes sebe položených hranolů. Překlenutí velkého prostoru bez podpěrných sloupů vedlo k volbě technologie železobetonového skeletu. Pohledové materiály vycházejí z tradice lokality a moderního pohledu investora. Ze země vyrůstá kamenný objekt, kamenný obklad pak prochází i do vnitřní dispozice. Druhé nadzemní podlaží je odlehčené bílou omítkou v kombinaci s dřevěným obkladem a rohovými okny. Zvláštním prvkem je skleněná markýza tvořící korunu celé stavby. Chrání před deštěm všechny výstupy z objektu i fasádu druhého nadzemního podlaží. Architekt chtěl nejen navrhnout objekt s vnitřním příjemným prostředím, ale také vytvořit venkovní prostor, který bude v návaznosti skýtat obyvatelům stejné kvality, bude prodloužením vnitřního obytného prostoru. To se podařilo konzolou druhého podlaží, které vytváří venkovní chráněné místo. Autor projektem naplnil všechny potřeby investora, stavba je definitivní, bez nutnosti budování přístavků, dostaveb, zimních zahrad a podobně. Výjimečnou stavbu se majitelům podařilo zdárně dokončit, přestože s mnohými dodavateli měli spíš negativní zkušenosti. Pochvalu vyjadřují truhlářské firmě pana Metelky, která vyrobila veškeré dřevěné prvky. V domě zapuštěném ve svahu a s dobrými izolacemi je příjemné klima po celý rok. Spolu s prací architekta Vokatého jednoznačně kladně hodnotí jednotný projekt území a přesné stavební regulativy. Na chráněné terase pod přesahujícím patrem a s výhledem na krajinu si užívají chvíle pohody.

12

Koupelny zařizovala majitelka po konzultaci s architektem. Teplý odstín dřeva protepluje jinak barevně neutrální interiér.

13

Ve druhém podlaží je umístěna prostorná šatna.

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Edit: