Hrátky s barvami

Nátěry předmětů v domácnosti dokážou zázraky. Hodí se ekologické vodou ředitelné barvy, které rychle schnou a nejsou nepříjemně cítit. Máme pro vás čtyři návody!

Ručně patinovaná váza

POSTUP:
Vázu nejprve očistěte od prachu a všech nečistot. Pak důkladně rozmíchejte vodou ředitelnou béžovou barvu. Štětec do ní namáčejte jen zlehka, poté ho vždy dobře osušte do připraveného hadříku. Nátěr nanášejte na vázu dlouhými tahy vedenými vždy ve stejném směru kolem dokola. Jakmile první vrstva nátěru zaschne, aplikujte stejným způsobem šedohnědý odstín. Tahy štětcem by měly být dobře patrné, aby vám vznikl požadovaný efekt patiny. Tato ručně patinovaná váza v boho stylu, který miluje nedokonalosti a naopak odmítá umělost, se stane ozdobou každého interiéru.

 

TIP: Do vázy můžete naaranžovat jak živé květiny, tak suchou trávu, obilí nebo dekorativní větvičky.

 

Krabička na kapesníky s motivem

POSTUP:
Celou krabičku natřete barvou ve dvou vrstvách s odstupem alespoň čtyř hodin. Poté co nátěr důkladně zaschne, ji můžete pomalovat vašimi oblíbenými motivy. Na obrázku je celá natřená na bílo a následně barvou v tmavě šedém odstínu ozdobená jemnými motivy odkvetlých pampelišek. A jaký motiv pro krabičku na kapesníky si vyberete vy?

TIP: Polotovar dřevěné krabičky, která má vysouvací dno (abyste mohli kapesníky doplňovat), seženete na internetu, ve výtvarných potřebách nebo v obchodech s doplňky do domácnosti.

 

Proměna tácu v tabuli

POSTUP:
Kovový tác nebo podnos nejprve omyjte od mastnoty pomocí horké vody s přídavkem saponátu a následně čistou vodou. Poté jeho povrch lehce zdrsněte brusnou houbou. V případě starého tácu se známkami koroze je nutné ho nejprve ošetřit základní antikorozní barvou pro zajištění dokonalé přilnavosti vrchního nátěru. Potom použijte černou tabulovou barvu, kterou rozmíchejte a tác natřete dvěma vrstvami, mezi nimiž nechte časový odstup podle návodu na plechovce.

TIP: Po zaschnutí můžete tác dozdobit. Na jeho okrajích vytvořte pomocí metody suchého štětce lehkou patinu. Jak? Malý plochý štětec jen lehce namáčejte do světlé růžovobéžové barvy. Následně štětec osušte do hadříku a barvu nanášejte stále ve stejném směru kolem dokola, aby na tácu zůstaly patrné tahy štětcem.

 

Stojan na květiny

Pokud se nebojíte vzít do ruky kromě štětce i šroubovák, zvládnete si žebřík na květiny vyrobit sami.

Na výrobu potřebujete:

  • 2 latě o rozměrech 70 mm x 25 mm x 1500 mm seříznuté na obou stranách pod úhlem 76° (min. délka před řezáním 1550 mm)
  • 2 latě o rozměrech 70 mm x 25 mm x 1000 mm seříznuté na jedné straně 76° a na druhé straně 39° (min. délka před řezáním 1050 mm)
  • 5 kulatých tyčí o průměru 20 mm a délce 550 mm
  • 1 kulatou tyč o průměru 20 mm a délce 495 mm
  • 12 vrutů do dřeva 5 x 50 mm
  • 2 vratové šrouby 5 x 60 mm
  • 2 křídlové matice M5
  • 2 podložky M5
  • 2 očka do dřeva
  • řetízek cca 400 mm
  • aku šroubovák (na vrtání děr do dřeva), křížový šroubovák a kombinované kleště, vrtáky do dřeva, úhloměr, metr, pilu na dřevo

Na natírání si připravte:

  • vodou ředitelné matné barvy
  • plochý štětec
  • míchátko
  • malířskou pásku
  • případně také otvírák na plechovky

POSTUP:

Dvakrát měř, jednou řež

Aby žebřík dobře stál, je důležité mít latě na koncích seříznuté pod úhlem 76°. Můžete si je seříznout sami, pokud to umíte s pokosovou pilou nebo s úhloměrem a pilkou. Pokud ne, v hobbymarketech, kde prodávají řezivo, vám je nařežou podle zadání.
Na dvou delších latích si nejprve rozměřte a tužkou označte (vždy ve stejné výšce) místa, která pak spojíte pomocí tyček (s využitím samořezných šroubů). Tyče je dobré si předem z obou stran navrtat, aby přišroubování nepraskly.

Aby stojan pevně stál

Ze zadní strany žebříku našroubujte podpěru tak, aby seříznutí kratších latí bylo hezky v zákrytu s delší latí. Pokud si otvory předvrtáte, můžete využít vratové šrouby s křídlovou matkou. Díky nim půjde podpěra kdykoli snadno povolit a žebřík můžete na zimu složit. Podpěru je dobré asi ve třetině délky latí zpevnit také jednou příčnou tyčkou.
Očka s vrutem našroubujte doprostřed obou spodních tyčí (jak na žebříku, tak na podpěře) a zacvakněte řetízek. Je to pojistka, aby se žebřík náhodou „nerozjel“. Očka si před natíráním můžete obalit samolepicí malířskou páskou, ochráníte je tak před nechtěným obarvením.

Nebojte se sytých barev

Pokud jste na výrobu žebříku použili nové dřevo, můžete se pustit rovnou do natírání, většinou stačí aplikovat postupně dvě vrstvy. Při natírání venkovního vybavení na terasu se klidně odvažte při výběru odstínu. Vyzkoušejte třeba středomořskou modrou.
Barvu neřeďte. Natírejte plochým štětcem ve směru dřevních vláken.

Nezapomeňte na truhlíky

Až nátěr na stojanu zcela zaschne, lze na něj hned zavěsit truhlíky či závěsné květináče. Můžete je stejným nátěrem sladit se žebříkem, nebo je naopak natřít jinou barvou, aby lépe vynikly. Ke středomořské modré se hodí například ohnivě rezavý odstín.

TIP: Univerzální barvy Balakryl UNI dobře drží na dřevu, terakotě či kovu, ale nemusíte se bát s nimi vylepšit třeba i plastové květináče. Plastový povrch se akorát doporučuje před natíráním zdrsnit brusnou houbičkou, aby barva přilnula.

 

 

text a foto Balakryl a redakce

Datum vydání: 13. 9. 2022

Edit: