Kdo toleruje, ten rozumí

7

Dokonalé souznění se zimou, které nezebe. Bavlna místo vloček, barvy místo chladu. Povlečení Declaration, www.essix-homecollection.com

Je docela rozumné nevymezovat se a nevnucovat svůj názor hlava nehlava. V Paříži vždy najdete to, co vás opravdu zajímá, a dojdete k překvapivému zjištění, že v bydlení, podobně jako v životě, lze propojit objekty zdánlivě nesourodé, které si nakonec sednou.

MAISON & OBJET 2013 
Na tomto veletrhu je sympatické, že se nevymezuje. Věnuje místo experimentu i milému kýči. Letošní téma Energies opět zpracovalo několik kurátorů a nabídlo zajímavou podívanou i názor na světlo a osvětlení. Ostatní expozice v setkání ve městě nad Seinou potvrdily, že design může mít různou podobu. Ryze současnou, avantgardní, střídmou, opulentní, klasickou, venkovskou, hravou. Vždyť i lidé jsou různí a každý hledá něco jiného. Ta smířlivost bez vyhraňování a útočnosti je právě v Paříži snad nejsympatičtější.

1

Snímek Juriaana Booije zachycuje lampu designéra Hanshi-Chena z expozice Energies, kurátorkou této části byla Elizabeth Letriche. Osvětlení potvrzuje současný trend nejen svítit, ale i dekorovat hrou světlo-stín.

2

Maison & Objet, zima

3

 

 

 

 

 

4

Lampy Iitalla, schraňující to nejlepší ze Skandinávie, navrhli Magnus Pettersen (na vedlejší straně) a Harri Koskinen www.designor.cz

5

Světlo a svícení dominovalo jako milánská ozvěna Euroluce, ale drobnosti pro všední den designéři rozhodně neopomněli a to je prima.

I když podzimní a zimní sezona obvykle operuje spíše s jemnými pastelovými tóny a odstíny stínů, rozhodně není nouze o výrazné doplňky a solitérní kousky nábytku, které celý interiér prosvítí. Teplá červená se opakuje dost často, také jarní zeleň, různé valéry oranžové, teple žlutá i tlumená tyrkysová… Přece jen však dominuje příroda, odstíny dřeva a již zmíněné stínové šedé, nafialovělé a šedomodré. Tak jako nábytek sází na dřevo, textil na bavlnu a len. Samozřejmě, že uvidíte plast, kov i sklo a v textilu i lesk a umělá vlákna, ale příklon k tradici a přirozenému vzhledu nelze přehlédnout.

6

Přímý dotek čaje, sítko pro každého, barevná harmonie. Loveramic, Simon Stevens

8

9

Knihovničku rozvlnil Thomas de Lussac, prostírání navrhuje pro La Galina Matta Claudia Petruzzi a králíka velikosti XL pro radost nabízí dánský design (www.sebra.dk).

10

11

Nebojte se trendů, nekoušou! A když si porovnáte snímky, je jasné, že ani nediktují.

 

Datum vydání: 17. 11. 2013

Edit: