Vneste domů dotek přírody

Interiér v přírodním stylu doplňuje konferenční stůl Kelimutu z kořene teaku, opatřený skleněnou deskou. Každý kus je originál. Cena 10 902 Kč. Dekoria-style.

Nábytek z masivního dřeva a bytové doplňky s přírodním výpletem jsou nadčasové, vyzařují klid i pohodu a přinášejí do vašich domovů harmonii, kterou tolik potřebujete pro regeneraci sil po náročné práci…

V kontrastu se stále dokonalejšími technickými vymoženostmi touží v současné době řada lidí po harmonii a užším sepětí s přírodou. Během pracovního týdne většina z nás nemá dost času na pobyt venku, a tak se alespoň doma snaží obklopit živými pokojovými rostlinami a zařízením z příjemných přírodních materiálů. Ty dnes pro svou přirozenou krásu hrají ústřední roli v řadě módních interiérových stylů. Najdete je ve skandinávském, venkovském, koloniálním, vintage, etno, ale také v boho stylu. V tuzemsku je pro výrobu nábytku hojně využíváno hlavně masivní bukové, dubové, smrkové, borovicové, ořechové nebo modřínové dřevo. Exotické druhy, jako například ratan, teak, akácie, mango nebo pawlownie, zase vynikají zajímavou, často velmi originální texturou.

Závěsné svítidlo od firmy Bloomingville z bambusových vláken má průměr 42 cm. V nabídce je také ve světlém přírodním provedení. Cena od 4390 Kč. Fantazie.

MATERIÁLY PRO VÝPLET

Křesílko Lentera se vyrábí z ratanu v medovém, koňakovém, hnědém a bílém odstínu, takže ho lze snadno přizpůsobit vašemu zařízení. Cena 2695 Kč. www.rattan.cz

K vytváření nejrůznější košů, úložných boxů nebo prostírání, ale také stínidel lamp se používá výplet z bambusu, mořské trávy, vodního hyacintu nebo banánových listů. Pro svou lehkost, pevnost, přirozené antibakteriální vlastnosti i odolnost ve vlhkém prostředí mezi nimi vyniká zejména bambus. Tento materiál možná překvapivě nepatří mezi dřeviny, ale mezi traviny z rodu lipnicovitých s dutými dřevnatými stébly a podzemními stonky. Jde o nejrychleji rostoucí rostlinu, a tedy i snadno obnovitelný materiál, z něhož se vyrábějí nástroje, nábytek, konstrukce staveb, ale i papír a oděvy. Jeho výhonky se podávají především v asijské kuchyni také jako potravina. Výplet z mořské trávy obvykle slouží k výrobě různých košů, dóz, rohoží a klobouků, používá se ale také jako výplň do speciálních japonských slamníků – futonů. Tyto přírodní matrace jsou vzdušné, neobsahují alergeny a mají aromaterapeutické účinky. Oddenky mořské trávy se suší, stáčejí do pevných provazců a dělají se z nich také výplety nábytku s dřevěnou, ratanovou nebo kovovou konstrukcí do různých typů zahradních židlí, křesel, pohovek nebo stolků. Nalakováním výplet získává značnou tvrdost a drsnost a proti ratanu je pevnější. K obdobným účelům jako mořská tráva slouží i tokozelka vodní hyacint. Tato vodní rostlina, rostoucí na povrchu tropických a subtropických sladkovodních řek, jezer, rybníků a dalších vodních ploch, patří k nejnebezpečnějším invazivním druhům rostlin (rychle zarůstá vodní toky a komplikuje lodní dopravu), proto její zpracování přináší i významný druhotný užitek. Širší stébla vodního hyacintu v přírodním odstínu se naplétají na pevnou kovovou kostru a na větších koších, květináčích, stolcích nebo taburetech vypadají velmi dekorativně.

Oblíbený policový systém Ivar z masivní borovice nyní nově doplňují dvířka s výpletem z lakovaného bambusu o rozměrech 42 x 83 cm. Cena 850 Kč / 2 ks. IKEA

Povrch skříněk s dekorem Organic z řady MODULE je unikátní tím, že jde o skutečné květy z alpské louky, nalisované na voděodolném HPL laminátu. Tenká vrstva laku na povrchu nábytku zachovává nerovnou strukturu slisované přírodniny, ale i skutečné aroma květů. Dřevojas.

Různé druhy dřeva i výpletů ponechané v přírodních odstínech vyzařují přirozenou krásu. Díky tomu na nás interiér zařízený nábytkem a doplňky v tomto duchu působí příjemně a harmonicky.

 

Pohovka a křeslo s pevnou bambusovou konstrukcí patří do kolekce Mandisa dánské značky Lene Bjerre. Cena křesla 6109 Kč, pohovky 12219 Kč. www.westwingnow.cz

Stolní lampa Munira má nízké stínidlo a originální kulatou podnož složenou z kousků kořenového dřeva. Rozměry 80 x 20 x 90 cm. Cena 13 961 Kč. Dekoria-style.

ŠETRNÉ A EKOLOGICKÉ

Přírodní materiály dodávají domovům krásu a přirozenost a pro ještě dokonalejší dojem můžete interiér doplnit i přírodními textiliemi, jako je vlna, bavlna nebo len. Je tu však i další důležitý aspekt: řadí se k těm, které nejméně zatěžují životní prostředí a jsou dobře ekologicky odbouratelné. Nábytek z masivu při šetrném zacházení navíc časem ještě získává na kráse, kvalitě i na ceně. Dá se také svépomocí nebo odborně u truhláře opravit či repasovat. Je pravděpodobné, že doplňky s přírodním výpletem, a především nábytek ze dřeva s vámi budou žít ještě mnoho let.

Bambusová lavice s úložným prostorem značky Bloomingville má velikost 82 x 71 x 42 cm a najde uplatnění nejen v dětském pokoji. Cena 9 289 Kč. Bella Rose.

Police na rostliny z akátového dřeva, je široká 61 a vysoká 60 cm a může se hodit nejen k přesazování, ale i jako květinový stolek. Cena 999 Kč. Butlers.

Atraktivní kousky

Police, stolky, taburety, ale také lehká křesílka, židle nebo menší pohovka vnesou svěží vítr do vaší předsíně, vstupní haly či zimní zahrady zařízené v přírodním stylu. Skvěle oživíte také obyčejný regál, vybavíte-li ho několika úložnými boxy třeba z mořské trávy, vodního hyacintu, bambusu nebo banánových listů.

Nábytková dvířka z masivního dřeva T.wood mají povrchovou úpravu v podobě drásání, které spočívá ve vybrušování jarní vrstvy dřeva, čímž dochází k plastickému zvýraznění jeho kresby. Vybírat lze mezi zemitým dubovým provedením nebo smrkovým, až ve čtyřech odstínech včetně trendy šedého. Od 6 728 Kč/m². Trachea.

 

Text: DITA FINGERLANDOVÁ
Foto: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Datum vydání: 2. 11. 2020

Edit: