Pro parádu na podlahu

Podlahám dnes vládnou kusové koberce. Najdete je i na dřevěných podlahách, které jsou samy o sobě krásné, na luxusní dlažbě, na stylových površích i na moderních třeba betonových plochách. Často jsou doplňkem, který má interiér pocitově zateplit a zútulnit, což je vítané i v minimalisticky pojatých prostorách. Ale mají také praktické funkce.

DOPLNĚK MNOHA TVÁŘÍ

Malý, velký, dlouhý, široký, oválný, kulatý anebo třeba ve tvaru obřího srdce. Chlupatý i s nízkým vlasem, pestrý, s výrazným vzorem i decentní. Kusové koberce mají mnoho tváří. Své pevné místo mají pod jídelními stoly, u pohovek, lenošek či pod nimi a u nebo i pod postelí, v dětských pokojích, v předsíních, všude tam, kde je pravděpodobnost, že na podlahu stoupáte bosou nohou nebo na ní sedáváte. Kusový koberec nicméně můžete položit v podstatě kamkoli. Vždyť ho také kdykoli můžete přesunout.

Bavlněný kobereček The World, černá barva, ø 135 cm, 1903 Kč, www.biano.cz, www.bellarose.cz

A TAKÉ I SLOUŽÍ

Kusové koberce sice především zdobí, ale není to jediná služba, kterou nabízejí. Zlepšují akustické i tepelné vlastnosti interiéru, chrání povrch podlahy před opotřebením a zpříjemňují chůzi. Například u jídelního stolu ochrání podlahu proti poškrábání od nohou židlí a také ztlumí hluk způsobovaný jejich posouváním, v předsíni mohou posloužit jako čisticí zóna, u lůžka nabídnou příjemný pocit, když vstáváte. Právě kvůli těmto možnostem najdete kusové koberce i tam, kam mají třeba kvůli vkusu majitelů jiné textilní doplňky (ubrusy, přehozy, závěsy, dekorativní polštářky a tak dále) vstup zapovězený.

Koberec Universal Norge White Dots, 80 x 150 cm, vlákna ošetřena speciální technologií heatset. Jedná se o tepelnou úpravu, která zajišťuje zbytnění vláken, jejich zvýšenou odolnost a delší životnost. Materiál 100% polypropylen, výška vlasu 2,5 cm, 469 Kč, www.bonami.cz

CO JE DŮLEŽITÉ?

Když budete vybírat kusový koberec, nedejte jen na design. Důležitá je také jeho velikost. Do velkých prostor jsou vhodnější koberce větších rozměrů, které interiér sjednotí. Snažte se také, aby koberec s nábytkem v blízkém okolí tvořil celek. V obýváku je pohlednější, pokud na koberci stojí nejen stolek, ale alespoň částečně, lépe zcela i pohovka a křesla. Pokud místo dvou menších koberečků z každé strany lůžka chcete koberec větší, zvolte takový, který bude přesahovat po stranách postele a také před ní. Podobně u jídelního stolu by měl koberec stůl tvarově kopírovat a velikostně jej přesahovat tak, aby okraj nebránil v odsouvání židlí. Pro zatěžované prostory je pak lepší volbou koberec s kratším vlasem, s delším vlasem tam, kde jde v první řadě o pohodlí.

Kusový koberec Vegas Pop 41/KPK, 100% polypropylen frisé, výška vlasu 14 mm, v různých rozměrech, od 1356 Kč (za 80 x 50 cm), www.breno.cz

ODOLNÉ A ODOLNĚJŠÍ

Mezi koberce levnější se obecně řadí koberce z umělého vlákna, naopak koberce z přírodních materiálů, jako je vlna či hedvábí, jsou podstatně dražší, nicméně se nyní těší velké oblibě.
Kromě vlny a hedvábí můžete míz také koberec z bambusu, sisalu, ovčí vlny, juty, kokosového vlákna a zcela specifický efekt mají v moderním interiéru i přírodní kůže a kožešiny.
Přírodní materiály mají samozřejmě své nezaměnitelné kouzlo, ale kusy z umělých vláken jsou při kvalitním provedení od luxusních kusů často k nerozeznání.
Moderní materiály také nabízejí vysokou odolnost koberců proti zašpinění, antistatické vlastnosti a barevnou stálost.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

 

Uložit

Edit: