Ideální umělecké plakáty pro dokonalou atmosféru

Plakáty jsou účinným, krásným a poměrně cenově dostupným způsobem, jak přinést extra atmosféru do vlastního prostředí a udělat z něj něco unikátního. Jak ale vybírat ty správné plakáty a jaké umělce do svého prostředí zakomponovat? Vše se odvíjí od samotného výběru barev a stylu v pokoji – od barvy až po styl nábytku.

Některé byty jsou minimalistické, jiné jsou plné barev, moderní nebo dokonce spíše rustikální, také retro se neustále vrací do designu běžně dostupných doplňků domácnosti. Ke všem těmto stylům je možné vybírat unikátní styl umělců, kteří jsou častými jmény mezi plakáty.

plakát Frida Kahlo

Barvy a Frida Kahlo

Frida Kahlo je pravděpodobně nejslavnější ženskou malířskou, která si ve své době dokázala prosadit místo ve zcela historicky dominantně mužském světě. Unikátní zcela ve všem, Frida Kahlo zůstává milovanou malířskou, ale také inspirativní figurou nejen z pohledu uměleckého světa, ale také jako člověk.

Frida ve svých dílech pracuje s ukázkou krásy a unikátnosti její mexické kultury a to znamená mnoho barev, květin a ornamentů, které mohou dokonale ladit s atmosférou bytů, které se nebojí experimentovat a září barvami.

Modernimus a Rothko plakáty

Rodiče tohoto amerického malíře lotyšského původu emigrovali do USA ve 20. letech minulého století, kdy jeho rodiče rychle rozeznali, že se šíří evropou antisemitské nálady. Rothko právě v USA vystudoval a zde tvořil svá díla a stal se jedním z předních představitelů abstraktního expresionismu.

Do moderní domácnosti, která si hraje se hřejivými barvami od červených do hnědých odstínů se právě repliky tohoto umělce mohou skutečně vyjímat. Jeho díla, ačkoliv moderní, sahají svým tématem daleko do historie. Rothkovou inspirací často byly právě pravěké symboly, ale také mytologie.

plakát Vincent van Gogh

Rustikální styl van Gogha

Samotný Vincent van Gogh je představitelem impresionismu, ten však zcela změnil od základů a projevoval se svým unikátním pohledem, stal se tak bohužel slavným až po jeho tragické smrti. Van Gogh byl však unikátní svou láskou nejen k umění, ale také k tomu zvýrazňovat obyčejný a skutečný život zaobalený do jeho expresivního uměleckého stylu, kterému dominují mnohé barvy a krásy, ale také nešvary běžného života.

Mnoho z jeho děl tak zobrazuje až rustikální venkovský život, zejména francouzského venkova. Hodí se tak právě do bytů, domů nebo chat, kterému dominují velké a těžké kusy nábytku, dřevěné elementy, ale své místo má díky jemným tématům a výrazným barvám také v bytech moderních.

Retro s Andy Warholem

A nakonec neutuchající období retro kousků – od nábytku, přes oblečení až po módní doplňky. Vše se vrací v neustálém kolotoči času zpět do módy. Před několika lety svůj obrovský návrat zaznamenaly vinylové desky (které patří mezi nejprodávanější médium také dnes) a nyní je to nábytek.

Co byly dříve spíše designové kousky je dnes zcela běžně dostupná “nábytková konfekce” a také retro byty jsou tak dnes zcela moderním stylem, který vrací unikátnost 60. let západní atmosféry do moderních nejen českých domovů.

Existuje mnoho umělců, kteří představují toto období z pohledu uměleckého stylu a tomu nejvíce odpovídá zejména slavný pop art. Jeho nejslavnějším představitelem byl Andy Warhol. Byly to právě reklamní plakáty, kterým se tento americký umělec (rusínského, tedy slovanského, původu) věnoval zpočátku své kariéry.

Datum vydání: 8. 12. 2022

Edit: