Industriál pod střechou

Na začátku tohoto interiéru nebylo nic. Jen holá půda. Vystoupali jste nahoru pod střechu a všude jen staré trámy, oprýskané zdi a tma. Klasika. Jen málokdo si dovedl představit, že tu vznikne krásný světlý byt o velikosti 70 metrů čtverečních s obytnou galerií.

Zvažování, jak dispozičně uspořádat malý prostor pod střechou v domě v centru Prahy, nebylo snadné. Po dlouhém rozmýšlení majitelů a architektky Kristiny Prokšové z ateliéru KP Interiors zvítězila varianta 2+kk s obytnou galerií.
„Důležité bylo především světlo – abychom do prostoru dostali jeho přírodní podobu. To se nám podařilo díky velikým střešním oknům, které jsou rozmístěny po celé šíři prostoru, v každé
místnosti. Zastínění jsme vyřešili pomocí tzv. plisé – black out rolet, které interiér zastíní i dokonale zatemní, když je třeba,“ vysvětluje Kristina Prokšová.
Další věcí, kterou bylo třeba důkladně řešit, byly trámy, které bývají nedílnou součástí každého půdního prostoru, protože logicky slouží jako nosná konstrukce. Vzhledem k tomu, že jak architektka, tak majitelé jsou zastánci názoru, že je správné přiznat ducha místa bez kompromisů, nepřipadalo v úvahu trámy jakkoliv schovávat nebo zakrývat sádrokartonem – jen se očistily a natřely protipožárním nátěrem. Snad jen kromě prostoru mezi obývacím pokojem a ložnicí, kde stejně stojí vestavná skříň a trámy samotné by stejně nebyly vidět.

VŠE MAXIMÁLNĚ PŮVODNÍ

Původní trámy se staly nedílnou součástí interiéru stejně, jako kovové nosníky střechy. Prošly jen lehkou kosmetickou úpravou – nátěrem. Cihlová zeď, která prochází celým prostorem pod okny, je také původní. „Originálně byla nahozena omítkou, ale my jsme věděli, že tam je a jenom jsme ji trošičku pomohli na světlo, což se nám výborně hodilo do záměru ladit interiér do industriálního tónu a prostor si tím uchoval svůj zvláštní genius loci. Myslím, že svoji funkci teď plní na jedničku,“ říká architektka Prošková.
Zařízení bytu je kombinací truhlářské tvorby – například mlynářské schody na galerii, které plní i funkci úložného prostoru nebo kuchyňská linka – a nábytku z běžné obchodní sítě. „Vzhledem k rozpočtu, který jsme měli k dispozici, jsme sáhli třeba po pár kouscích z obchodního domu Ikea – odtud je jídelní stůl a židle. Stůl je dubový a rozhodně nepůsobí levně, naopak je bytelný a precizně vyrobený,“ vypočítává výhody tohoto řešení Kristina Prošková.

SVĚTLO PRO DEN I VEČER

Přírodní světlo bylo sice zajištěno velkými okny, ale bylo sem třeba dostat i umělé osvětlení.
V prostoru, který v podstatě nemá rovný strop, to nebylo úplně jednoduché, ale architektka problém vyřešila světelnými systémy, které jsou variabilní a ještě svou antracitovou barvou interiér pěkně doladily.
„Na tomto interiéru mám ráda atmosféru, která je originální a jedinečná. Vždy, když sem přijdu, působí na mě celý prostor velmi pozitivně a klidně. I sami majitelé přiznávají, že tady okamžitě zapomenou na rušné okolí, v němž se byt nachází. Člověk se tu cítí neuvěřitelně příjemně, prostě doma,“ říká architektka.
Velký podíl na celkové náladě bytu mají především pečlivě zvolené materiály, které jsou většinou přírodní – je tu maximum dřevěných prvků, obnažené cihly a sklo. Výraznou roli hraje i orientace bytu k jihozápadu, večery interiér zcela promění v krásné hře světla a zapadajícího slunce.

 

Realizace Kristiny Prokšové se zúčastnila soutěže INTERIÉR ROKU 2018 v kategorii Soukromý interiér / Rekonstrukce, kterou pořádá Institut bytového designu.

VIZITKA BYTU

PODKROVNÍ BYT 2+KK

Návrh, projekt a řešení interiéru: Kristina Prokšová, ateliér KP Interiors
Realizace: 2018
Zastavěná plocha: 75 m2
Užitná plocha: 70 m2
Konstrukce: dřevo a sádrokarton
Vytápění, ohřev vody a větrání: centrální a klimatizace
Střecha: stávající sedlová
Okna: Vekra
Dveře: Sapeli – bílé a skleněné
Podlahy: dřevěné, v koupelnách velkoformátová dlažba
Nábytek: na míru a částečně Ikea

Kristina Prokšová
KP Interiors

KP Interiors funguje na českém trhu od roku 2010 a od té doby má za sebou desítky realizací jak soukromých, tak veřejných interiérů.

„Věřím, že každý byt by měl mít svého ducha a měl by odpovídat energii majitelů, proto ke každému projektu přistupuji individuálně a tudíž je i každá spolupráce novou zkušeností. Řídím se heslem vidět věci srdcem, protože si jsem jistá, že tudy vede správná cesta. A myslím, že toto lze aplikovat nejen v soukromém sektoru, ale i veřejném.“
kp-interiors.cz

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Daniel Galba

Uložit

Edit: