Interiér pro dva

Paní Olga Arnold z německého Mnichova píše denně na svém autorském blogu La petite o zálibách spojených s módou, krásou a životním stylem. Lhostejný jí není ani bytový design a proto jsme přijali její pozvání k sobě domů. Podělila se s námi o zkušenosti, jak příjemně zařídit byt pro dva.

Většinou bývá nepsaným pravidlem, že lidé, kteří se stylově oblékají, mají i stylově zařízený byt. Určitě to potvrzuje i příklad Olgy, která společně s manželem bydlí v dvoupodlažním bytě přímo v centru Mnichova.
„Náš byt je vlastně bývalá zámečnická dílna přestavěná na obytný prostor,“ říká Olga. „Celý dům je velmi starý a má svou duši. V prvním patře máme obývací pokoj, ložnici a pracovnu, v prostorném podkroví je kuchyň, kancelář a terasa.“

1

Hlavní výhodou bytu je dostatek prostoru a denního světla.

2

Eklektický přístup

Charakteristickým znakem Olžina stylu je míchání mnoha vlivů. Ráda kombinuje různé styly, trendy a směry – vedle skandinávského konferenčního stolku stojí moderní designová křesla i pohovka ve stylu Chesterfield. Velmi často se inspiruje také filmovou tvorbou. „Pokud se mi něco líbí, snažím se to napodobit, ale přesto interpretovat po svém. Například obývací pokoj jsem zařídila podle bytu Teda ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother), protože miluji pánské lofty s jejich nezaměnitelnou atmosférou. Líbí se mi také byt Dana Humphreye ve filmu Super drbna (Gossip Girl) nebo Carrie Bradshawové ze Sexu ve městě (Sex and the City).“

3

4

Jin a jang

„Pokud zařizujete byt pro pár, musíte se snažit o kompromisy a vždy zohledňovat potřeby obou partnerů. Každý kout musí být zároveň trochu ženský i trochu mužský, ideálně podle principů jin a jang,“ říká Olga. „Mnohdy je těžké vyhovět všem nárokům, protože každý z páru může mít jiný vkus. Musíte si uvědomit, že byt je pro partnera stejně důležitý jako pro vás. Vždy je třeba tomu druhému naslouchat.“ Některé kusy nábytku si Olga s manželem vyrábějí sami a to především o víkendech – pokoušejí se vykřesat ze starého kusu nový krásný kousek do interiéru. Tak vznikl třeba stolek z europalet, repasovaná skříň, police…

7

8

Noční stolky z plexiskla jako by byly vidět a zároveň ne… Svoji funkci přitom splňují obstojně.

9

Úzký prostor pod okny v podkroví slouží jako pracovna.

Eemasovi v kuchyni

Kuchyňská zóna je omezena na dva moduly – jednoduchý kuchyňský ostrůvek a kuchyňskou linku s pracovní deskou. Ostatní zařízení je vestavěné. Kuchyň a jídelna tvoří v podstatě jeden prostor, kde Olga často pořádá setkání pro rodinné příslušníky a přátele. „Vařím ráda a často, proto jsou velký stůl a prostorná chladnička u nás naprostou samozřejmostí,“ vysvětluje Olga. Právě u jídelního stolu jsou vidět kultovní plastové židle DAR od designérského dua manželů Eamesových.
Kredenc ve stylu shabby chic, tedy jakoby s nedbale omšelým vzhledem, je dostatečně velká, aby tam Olga mohla ukládat všechny své poklady – porcelán, sklo a kuchařské knihy, kterých má mraky. Oblíbeným kouskem v kuchyni jsou také skleněné průhledné poklopy na dortíky – Olga pod ně ale dává klidně i květiny, nebo hezké drobnosti, a vytváří tak originální kompozici.

5

6

Něco navíc…

Velkou předností bytu je krásná terasa, která slouží nejenom jako místo letního odpočinku na čerstvém vzduchu, ale je také mini zahrádkou inspirovanou japonským stylem. Olga s manželem tady pěstují jahody, rajčata, bylinky, maliny, angrešt, rybíz… Od jara do podzimu tak mohou vyjít z obývacího pokoje přímo na „záhonek“…

Decentně a střídmě

Ložnice je zařízena skromně, ale stylově. Nejdůležitějším kouskem nábytku je stará mosazná postel, která dává interiéru nezaměnitelný charakter. Noční stolky z průsvitného plexiskla zajišťují v ložnici vzdušnost. „Nemám ráda interiér zahlcený nábytkem a vybavením. Prázdný prostor je pro mě velmi důležitý. Právě určitá decentní vyváženost mezi prostorem a nábytkem dělá interiér příjemným,“ vysvětluje Olga.
Plyšové hračky, se kterými si ještě jako malé dítě hrál Olžin manžel, se přestěhovaly z krabic na půdě přímo do ložnice. Takové znovuzrození potkalo i stará křesla. „Na našem bytě se mi nejvíc líbí, že tu máme vedle sebe staré a moderní věci,“ říká Olga. „Charakter místa se, stejně jako u člověka, postupně vyvíjí. I interiér zraje jako víno.“

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Westwing
Návštěvu zprostředkovala společnost Westwing ve spolupráci s blogem www.lapetitolga.com.

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Datum vydání: 8. 12. 2016

Edit: