Květináče do interiéru

Dokáží interiér zkrášlit, provzdušnit a neuvěřitelně osvěžit. Pokojové rostliny bývají většinou poslední tečkou za příjemným vzhledem bytu, obzvlášť jsou-li umístěny v krásných květináčích.

Nejrozšířenějšími jsou stále květináče z  glazované keramiky a  kvalitních, tzv. ušlechtilých plastů, velmi oblíbené jsou pálené hliněné, ale i kovové, drátěné, kameninové, skleněné nebo pletené z přírodních vláken, jako je lýko či ratan.

2

Květináč Dora z kameniny, výška 11,5 a 15 cm. Green Gate, nabízí www.apropos-shop.cz.

1

Květináč Kalasa z masivní osiky upravené akrylovou glazovací barvou, vnitřní strana voděodolná, vnější průměr 27 cm, výška 26 cm, 199 Kč. Na výběr z více rozměrů. IKEA

Vybírejte podle stylu

Při výběru nejvhodnějšího interiérového květináče se vyplatí rozhlédnout se kolem – měl by esteticky ladit se zařízením interiéru, stylově do něho „zapadat“. Pokud máte byt například v  rustikálním stylu, budou ideální květináče z terakoty (pálená hlína zbarvená do hnědočervena). Ale nepřežeňte to s  jejich vzorováním a  zdobením, obecně platí pravidlo, že květináč by měl samotnou rostlinu po estetické stránce spíše decentně doplňovat než poutat veškerou pozornost na sebe. Pokud je totiž rostlina dostatečně dekorativní sama o  sobě, má například barevné nebo pruhované listy, úplně jí ke štěstí postačí tvarově i barevně střídmý obal, který dovolí krásně vyniknout celé její kráse.

3

Pletený obal na květináč z přírodního materiálu, 22 x 22 x 40 cm. KIKA

4

Skleněné květináče z kolekce Lisbeth Dahl, čirý – výška 10,5 cm, průměr 10,5 cm, 189 Kč, barevný – výška 11 cm, průměr 11 cm. www.apropos-shop.cz.

Velký, malý, akorát?

I pokud jde o velikost květináče, měli bychom postupovat s rozvahou. Rozměr květináče či nádoby má totiž zásadní význam pro vývoj rostliny. Jeho výběr by měl záviset na výšce stonku, velikosti kořenového systému i celé rostliny. Pokud bude nádoba příliš velká nebo příliš malá, rostlina si nikdy nevytvoří optimální požadovaný kořenový systém. Zbytečně velký květináč nedělá rostlině dobře (rozrůstá se kořenový systém a rostlina pak nemá sílu třeba na vytvoření květů), a zároveň ji opticky utlačuje; naopak moc malý a těsný obal může rostlinu dusit a snadno se i převrátí. To platí zejména pro mohutné rostliny, které vyžadují květináč s velkým objemem zeminy – ta jim zajistí dostatek prostoru pro růst kořenového systému a ochrání je před převržením.

5

6

Květináč z řady Cubico 40 (výška 75 cm) nabízí moderní design a více barevných provedení, snadno se obsluhuje díky samozavlažovacímu systému. Vyrábí Lechuza, nabízí GREENSPOL.

Vodu, vodu, vodu…

Všechny rostliny potřebují vodu, ale některé v  mnohem větším množství nebo velmi často. Pokud těchto rostlin máte hodně, rozhodně není na  škodu zvážit koupi takzvaného samozavlažovacího květináče. Je dnes již běžně k dostání a  starost o  rostliny vám značně zjednoduší. Jeho podstatou je dostatečně velký zásobník na  vodu, z  něhož si rostlina sama čerpá vláhu. Takhle samostatně se o sebe dokáže postarat třeba i několik týdnů, což oceníte třeba během vaší delší nepřítomnosti, dovolené, prázdnin a podobně. Nabídka na  trhu je v  této oblasti velmi pestrá a kvalita nabízených kousků různá, proto si před koupí určitě nechte odborně poradit.

9

Obaly na květináče z řady Cocco rozhodně osvěží interiér. Materiál akrylonitril, barevné provedení také v oranžové a červené, různé tvary a velikosti. MALL.CZ

10

Samozavlažovací květináč Calimera zajistí květinám dostatek vláhy, zeminy i vzduchu, nabízí se v 15 barevných a tvarových variacích (barvu květináče lze navíc měnit podle nálady, skládá se totiž ze dvou částí – samozavlažovací vložky a barevného obalu). Design Jan Čtvrtník, nabízí PLASTIA.

Zdravé a krásné

Když se o  rostliny správně a  s  láskou staráte, umístili jste je do ideálního květináče a na vhodné místo, můžete se těšit z krásy, kterou vám poskytnou, a to na dlouhou dobu. Vždy, než si konkrétní rostlinu koupíte, zvažte, jestli se jí u  vás bude opravdu dařit, zdali jsou světelné a prostorové podmínky v bytě ideální – pokud totiž něco z toho nebude mít, nepomůže ani květináč navržený designérem.

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

odborná spolupráce Plastia
Foto: archiv redakce a firem

Save

Datum vydání: 20. 6. 2016

Edit: