Izolace pro zimu i léto

Paneláky se v České republice zateplují ostošest, ale v rodinných domech je stále zatepleno jen okolo 20 % bytových jednotek – a z toho ještě téměř polovina špatně…

Důsledkem jsou nejen zbytečné výdaje za vytápění i letní klimatizaci, ale také závažné zdravotní souvislosti: V zemích, kde se budovy pro bydlení nemusejí v zimě přetápět, se totiž vyskytuje podstatně méně jev zvýšené zimní úmrtnosti. A pokud ve vlhkých, špatně izolovaných a nedostatečně větraných domech žijí děti do dvou let věku, mají až desetkrát vyšší riziko plicních onemocnění… Změnit to může každý z nás.

Fenolové desky řady Kooltherm dosahují dokonalé tepelné ochrany při velmi nízké tloušťce izolantu. Malá objemová hmotnost, velká pevnost v tlaku, minimální nasákavost, dlouhá životnost. Kingspan.

JAK A PROČ?

Nejjednodušší způsob představuje důkladná tepelná izolace domu. Úspora topných nákladů činí v průměru 50 %, ale u starších samostatně stojících rodinných domů může při komplexním zateplení dosáhnout až 80 %. A zdraví, o němž byla zmínka výše, je k nezaplacení! Kvalitní tepelnou izolací navíc dlouhodobě zlepšíte celkový technický stav budovy, prodloužíte její životnost, dodáte fasádě atraktivní vzhled a celý objekt výrazně zhodnotíte.

Dřevovláknité izolace Steico poskytují zdravé bydlení v zimě i v létě: Jsou ekologické a prodyšné, prodlužují životnost domu. Tepore.

KDY NAPLÁNOVAT?

Termín „zateplení“ je vlastně matoucí: Tepelná izolace domu brání stejně zimnímu promrzání objektu jako jeho letnímu přehřívání – a v obou případech šetří vaše peníze! Právě zima a léto představují ideální období, kdy se hodí celou akci v klidu naplánovat. Zralému rozhodnutí by měl předcházet nejdříve energetický audit, poté vypracování projektové dokumentace, volba dodavatele a zhotovitele a výběr kvalitního materiálu. Pro vlastní realizaci tepelné izolace se hodí jaro či podzim, kdy teploty neklesnou pod 5 °C a nepřekročí 30 °C.

Inovativní vnější kompozitní systém Resolution využívá desky na bázi fenolické pěny, kašírované z obou stran šedým EPS s mimořádnou paropropustností. Menší tloušťka, větší účinnost. Baumit.

S KÝM SE PORADIT?

Nejrozšířenější způsob zateplení fasády u nás tvoří systémy ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems) – ucelené sestavy kontaktního zateplení. Pro radu se můžete obrátit na profesní sdružení výrobců nejčastěji používaných izolačních materiálů: Sdružení EPS ČR (pěnový polystyren EPS – www.epscr.cz) nebo Asociaci výrobců minerální izolace (www.mineral niizolace.cz).

 

ČÍM PROVÉST?

Materiálů, které vám umožní kvalitní tepelnou izolaci obytných domů, je samozřejmě více. Vedle minerálních izolací (kamenná vlna, skelná vata) a různých druhů polystyrenu (pěnový čili expandovaný – EPS, nenasákavý pěnový – Perimetr, tvrzený čili extrudovaný – XPS) může jít například o izolace s ryze přírodním základem (slaměné, celulózové nebo konopné). Soustřeďme se však na ty hlavní: Perimetr a XPS se hodí spíš pro izolaci spodní stavby a plochých střech (XPS i pro jiné střechy). Pěnový polystyren je nejlevnější a jeho „dětské nemoci“ už se podařilo vychytat, navíc můžete jeho parametry vylepšit přidáním grafitu (jen o trochu dražší šedý EPS). Kvalitu EPS si lze ověřit také prostřednictvím Značky kvality, která je zárukou, že zákazník kupuje nadstandardně kontrolované zboží. Minerální izolace čerpají základní suroviny z přírody: Pro výrobu skelné vaty se používají písek a sklo (podíl recyklovaného skla až 80 %), pro výrobu kamenné vlny zase magmatické horniny čedič a diabas (dolerit) a vysokopecní struska. Protože nemají organický původ, nehrozí minerálním izolacím napadení plísněmi, houbami ani bakteriemi. Spolehlivě izolují také proti hluku a požáru.

 

NA VRSTVĚ NEŠETŘETE

Investovat do izolace menší tloušťky než 15 cm bývá velmi nevýhodné. Nejvyšší náklady jsou vždy spojeny s realizací, cenový rozdíl v tloušťce izolačního materiálu je už minimální. Návratnost celé investice je nanejvýš 15 let, životnost izolace 30 let.


Důvody pro kvalitní zateplení

  • Nejjednodušší způsob, jak snížit výdaje na vytápění i letní klimatizaci, je tepelná izolace objektu. Průměrná úspora nákladů na vytápění rodinných domů tímto opatřením dosahuje v České republice 50 až 80 %.
  • Vedle samotného zateplení je dalším přínosem pro dům zlepšení jeho technického stavu, vyšší životnost obvodového pláště budovy, atraktivní vzhled fasády a celkové zhodnocení objektu.
  • Kvalitní tepelná izolace pomáhá chránit životní prostředí i lidské zdraví.

Izolace spojená s materiálem

  • Tepelná i zvuková izolace dnes může být také uvnitř stavebního materiálu (výplň voštinových a dutinových cihel) nebo jinak pevně spojená s materiálem (Multipor).
  • Cihly dnes bývají vyplněny pěnovým polystyrenem či minerální vatou s vodoodpudivou úpravou. Dosahují vynikajících parametrů tepelné izolace, zejména při výplni pěnovým polystyrenem (HELUZ Family 2in1 – ideální pro pasivní výstavbu). S minerální výplní docílíte vyvážené kombinace skvělé tepelné izolace, akumulace tepla a zvukové izolace (Porotherm T Profi ). Je ryze přírodní, ekologická, bezpečná: Minerální vata nehoří a proti navlhnutí ji chrání hydrofobizace.
  • Multipor je minerální nehořlavá deska s výjimečnými schopnostmi tepelné izolace. V kombinaci s materiály Ytong nebo Silka vytváří jedinečné tepelně a zvukově izolační konstrukce s maximální požární odolností.
  • Izolace slouží po celou dobu života stavby, stačí jen na začátku dobře naplánovat její tloušťku. Netřeba ji měnit ani po 30 letech, kdy končívá životnost zateplení ETICS. To je podstatné pro zlepšování životního prostředí i redukci dalších nákladů.

Šetřit se nevyplácí!

  • Špatný výběr zateplovacího materiálu (systému), příliš malá vrstva izolace nebo nekvalitně provedené stavební detaily jsou často výsledkem šetření na nesprávném místě. V důsledku se prodraží…
  • Další chybou bývá realizace zateplení bez projektu a bez stavebního dozoru.
  • Rovněž zateplování svépomocí se často nevyplácí: Kvůli chybným rozhodnutím či špatné realizaci se může v domě objevit například plíseň.

KAMENNÁ VLNA NA TERČÍCH

Dvouvrstvá fasádní izolační deska Frontrock Max E z kamenné vlny zajistí spolehlivé kontaktní zateplení, které je prodyšné a izoluje také proti hluku. Vnější tuhá vrstva zvyšuje odolnost, měkčí vnitřní strana se optimálně přizpůsobí povrchu fasády. Rockwool.


Pěnový polystyren jako výplň voštinové struktury cihel HELUZ Family 2in1 zajistí bezkonkurenční hodnotu tepelného odporu, která bez dalšího zateplení splní parametry pasivního domu. HELUZ.

 

Minerální izolace je v hlavní roli uvnitř jednovrstvého obvodového zdiva Porotherm T Profi . Broušený cihelný blok se dá zdít na maltu či na lepidlo (Dryfi x) a vedle skvělé tepelné izolace zajistí i zvukovou. Wienerberger.


SPECIÁLNÍ POVRCH

Silikátový nástřik minerální fasádní izolace SMARTwall snižuje čas potřebný k montáži, spotřebu lepicích a stěrkovacích hmot i prašnost izolace. Nástřik může být jednostranný i oboustranný. Hodí se pro kontaktní zateplení ETICS. Knauf Insulation.


 

Minerální desky Multipor slouží k rychlé, kvalitní a spolehlivé tepelné izolaci stropu i podlahy. Dají se použít také jako venkovní zateplení obvodového zdiva. Izolace je plně kompatibilní s uceleným stavebním systémem Ytong.

 

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 22. 3. 2021

Edit: