Jak doma vyřešit třídění odpadu?

O tom, zda má, či nemá smysl třídit odpad, se vůbec nebudeme bavit. Česko si v třídění vede velmi dobře, v recyklaci obalů jsme v EU na druhém místě za Belgií, v plastech na třetím místě a v papíru na pátém. Ano, plast a papír jsou aspoň to minimum, co třídí většina Čechů.

Málokdo má chuť jít ven s plným odpadkovým košem a až tam třídit do popelnic jednotlivé odpadky. Mnohem lepší je roztřídit smetí už doma. A jak doma nastolit pravidla pro efektivní třídění odpadu?

Držte se známých barev

Při třídění odpadu barvy hrají velkou roli. Jsme intuitivně zvyklí na modrý papír, žluté plasty a zelené sklo, tak tuto zažitou konvenci zaveďte i doma – minimálně tyto tři materiály byste třídit měli.
Nejvíce se v domácnosti vyprodukuje plastů, proto pokud máte opravdu málo místa, třiďte aspoň ty. I do malého prostoru se ale dají pořídit odpadkové koše vhodné ke třídění.

Na internetu lze sehnat praktické nádoby na třídění odpadu, které se hodí opravdu do každé domácnosti a ani nezaberou moc místa. Případně se můžete zachovat ekologicky, projevit svou kreativitu a proměnit na odpadkové koše třeba staré kartonové krabice.

Netřiďte jen známou trojici

Papír, plasty a sklo jsou sice nejvíce tříděným odpadem, ovšem máte i jiné možnosti. Hodně se v poslední době mluví o bioodpadu. V mnohých městech na ně jsou hnědé kontejnery, takže pokud je u vás máte, využijte toho a třiďte. Patří sem skořápky od vajec, chlupy z domácích mazlíčků, pytlíky od čaje, pečicí papír, popel, zbytky ovoce, zeleniny, suché květiny, pečivo a mnoho dalšího.

Červené popelnice čekají zase na vysloužilé elektrozařízení a baterie. Neházejte sem velké spotřebiče, ty patří na sběrný dvůr, ovšem kalkulačky, rádia, telefony, discmany apod. sem dávat můžete. Neházejte do nich úsporné žárovky, monitory ani televizory.

Nebojte se chyb

Třídění by se mohlo zdát jako věda, ale pokud budete číst recyklační značky, nemůžete udělat chybu. Spousta informací je dostupných i na internetu, a navíc jak si jednou třídit zvyknete, zapamatujete si, co kam patří, a vše budete dělat zcela automaticky.

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Datum vydání: 24. 11. 2017

Edit: