Jak si správně vybrat postel?

Zdravý spánek je pro obnovu lidského organismu naprosto klíčový. Proto by postel měla být místem, kde načerpáte síly a kde se budete cítit dobře. Na zdravém spánku, který je spojen s kvalitní postelí, roštem či matrací, byste rozhodně šetřit neměli.

Co ovlivňuje kvalitu postele?

Základ každé postele tvoří rám, rošt a matrace – vybírat byste měli nejen podle vzhledu, ale i podle materiálu a funkcí všech těchto součástí postele. Co se týče materiálů, ze kterých jsou postele vyrobené – na výběr je mnoho druhů, tj. od postelí z masivu až po čalouněné postele – záleží na vás, čemu dáváte přednost, jaký typ se vám líbí a kolik peněz chcete do postele investovat. Nezapomeňte ale, že současně investujete do svého zdraví a pohody, kterou vám dobře vybraná postel poskytne.

Zamyslet byste se měli nad těmito otázkami:

· Jaký rozměr postele budu potřebovat?

Pokud vám stačí jednolůžko, jeho standardní rozměry jsou 90 x 200 cm, nicméně mějte na paměti, že pokud měříte více než 180 cm, nebude vám délka postele stačit. Délka postele by měla být totiž ideálně o 20 cm delší než je výška spáče. Jste-li tedy vyšší postavy, volte raději prodlouženou délku postele, tj. 240 cm, či jiný rozměr, který bude uzpůsoben podle vašich potřeb na míru.

Dvoulůžko se dodává obvykle v rozměrech 160 x 200 cm případně 180 x 200 cm. Jde ovšem o rozměr ložné plochy, tj. bez obvodového rámu. Matrace tedy vybíráme v těch samých rozměrech.

Výška lůžka má velký vliv na pohodlné vstávání a uléhání. Ideální výška je 50 cm od země a v kombinaci s výškou matrace jde o výšku až do 60-65 cm. Z hygienického hlediska jde o to, že při této výšce dochází k odvětrání spodní části matrace, což je velmi důležité. Za opravdu minimální výšku od země pak považujeme 30 cm.

· Jaký materiál zvolit?

Kvalita postele bývá často definována právě materiálem, ze kterého je postel vyrobena. Určitě si dejte pozor na dřevotřísku či plastové komponenty – do postele určitě nepatří!

Tradičním materiálem je masivní dřevo. Postele z masivu jsou velmi oblíbené, a co se týče kvality spánku, patří mezi absolutní špičku. Na pohled je postel z masivu příjemná, přírodní a hřejivá. Na výrobu se používá typicky tvrdé a odolné dřevo z buku či dubu, což zajišťuje dobrou stabilitu, ale také dlouhou životnost.

Dalším materiálem je kov – doporučujeme ale dát přednost kvalitní české kovářské práci před dovozem např. z Číny. Kovové postele jsou naprosto stabilní a nevržou, nicméně každému jejich poněkud „studený“ vzhled nemusí vyhovovat – většinou se proto zjemňují dřevěnými prvky.

Čalouněné postele jsou stálicí českých ložnic a mnoho lidí na ně nedá dopustit. Vyrábí se v různých designech a provedeních a do ložnice dokážou vnést kus opravdové elegance. Vybírat byste ale měli jen u zkušených a léty ověřených prodejců – kvalitní čalouněné postele mají totiž vyřešené odvětrání a hygienu a co se čistoty týče, jsou srovnatelné s postelemi z masivu.

· Je lepší postel s čelem a bočnicemi?

Čelo je to, co odlišuje postel od válend či palandy. U postele je určitě důležité u hlavy, kde chrání před průvanem, dá se o něj opřít a nepadá díky němu polštář. V nohách postele zase tak důležité není a mnohdy i překáží. Také bočnice mohou často vadit, pokud se v posteli často obracíte. Naopak jsou velmi důležité, pokud pořizujete postel pro dítě – tam někdy pomůže i malé zábradlí na straně postele, které zamezí pádu dítěte z postýlky.

· Na co si dát ještě pozor?

Pokud si půjdete kupovat postel – a nezáleží na tom, zda půjdete do specializované prodejny, obchodního domu, či budete nakupovat online, ujistěte se, co vše máte v ceně. Obvykle je u postelí, které se skládají z rámu, roštu a matrace uvedena cena pouze za rám. Matraci a rošt si budete muset koupit zvlášť. U čalouněných postelí naopak může být uvedená cena už konečná.

Váháte-li nad tím, jakou postel si pořídit, využijte určitě specializovaných prodejců, kteří vám ochotně a rádi poradí. Vybere si jistě každý!

Komerční prezentace

Edit: