Jak vybrat kávovar do domácnosti, nebo firmy?

Na trhu je v současnosti nepřeberné množství výrobců i druhů kávovarů. Existují automatické kávovary, pákové kávovary a kávovary na kapsle.

Automatické kávovary mají následující výhody: kávovar namele čerstvou kávu, cena jedné kávy vyjde na cca 5 Kč, u kvalitních přístrojů je zajištěna rychlá příprava jedním stiskem, a to latte, cappuccina a dalších mléčných specialit. Čeká vás i skvělá chuť kávy, dobrá pěna a jednoduchá obsluha. Denní zátěžovost je 5 až 200 káv podle robustnosti kávovaru. Nevýhodami je nutnost občasného čištění a nutnost vysypávat zbytky kávy (hodí se ovšem jako hnojivo).

Pákové kávovary jsou určeny pro nadšence, kteří si kávu čerstvě namelou a nehledí na délku přípravy. Tyto přístroje neumí připravit jedním stiskem ani kávu, ani kávové speciality. Jsou náročné na čištění po každé kávě.

Kávovary na kapsle mají nízké pořizovací náklady, jednoduchou obsluhu a není třeba je výrazně udržovat. Nevýhodami je vysoká cena za kávu (až 13 Kč), káva není čerstvá a někdy je v kapslích i dlouhé měsíce. Kapslové kávovary dále neumí připravit mléčné speciality jedním stiskem.

Jak vybrat automatický kávovar ?

Při výběru automatického kávovaru je nejdůležitější znát jeho budoucí využití a zátěžovost.
Mezi nejlepší světové výrobce patří německé kávovary NIVONA, kteře spojují německou preciznost a kvalitní zpracování. Světovým lídrem je pak švýcarský výrobce JURA.
Do náročné domácnosti, která připraví 1 až 10 káv denně, jsou ideální jednoduché kávovary, kde není potřeba velká nádoba na vodu ani kávu. Jedním z nejlepších kávovarů na trhu jsou: JURA D4, JURA D6, NIVONA 520

Pro náročnější rodiny a malé kanceláře do 10 lidí, které připraví 5 až 30 káv denně, se ideálně hodí přístroje s větší nádobou na kávu a takové, které umí připravit kávové speciality jedním stiskem. Opět můžeme doporučit švýcarského výrobce JURA E8

Všechny tyto kávovary jsou opatřeny plnobarevným displejem s intuitivním ovládáním.

Pokud jste náročným milovníkem kávy, nebo máte střední firmu, kde se připraví 20 až 50 káv denně, je dobré vybrat opravdového dělníka. V těchto případech jsou už kávovary konstruovány pro vysokou zátěž, a tomu odpovídá robustnost mlýnku i technické zpracování a také velikosti nádobek na kávu, vodu a odpad. Ideální volbou je například: JURA WE8 případně NIVONA NICR 1030

A nakonec to nejdůležitější. Kupujte kvalitní čerstvou kávu. Je dobré začít se směsí arabika/robusta a postupně se propít ke kyselejší 100% arabice.

Velmi oblíbenou směsí je španělská káva NARARRO NERO 100% Arabica

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 22. 8. 2020

Edit: