Jak vybrat nejlepší osobní účet? 

Hospodařte se svými penězi jednoduše, ať už jste kdekoli. Hotovost je sice v některých případech vhodným nástrojem, ale běžný účet vám dovolí s financemi lépe manipulovat. Odesílání či přijímání plateb, trvalé příkazy, bezpečné uložení vašich běžných prostředků a možnost platby pomocí karty k účtu. Takové výhody může nabídnout bankovní produkt známý jako osobní účet. Abyste ale vybrali ten nejlepší a nejvýhodnější, musíte vědět, na jaká kritéria se zaměřit. 

Komu bude účet sloužit?

V ideálním případě si ihned ujasněte, kdo bude s účtem operovat. Můžete to být vy, jako jednotlivci, vaše děti, studenti nebo klidně celá vaše rodina. Právě podle tohoto kritéria je vhodné vybrat banku, která osobní účet nabízí. V některých případech totiž může existovat jen jeden vlastník s plnými právy, což se nehodí například u páru. Jiné banky ale nabízejí i účty, kde mohou limity a další nastavení účtu měnit dva lidé společně, a proto je důležité hned na začátku zjistit, kolik lidí bude mít k finančním prostředkům přístup a jaká by měla být jejich práva k účtu.

Prohlédněte si veškeré produkty na trhu

K jednoduchému srovnání bankovních účtů lze využít online nástroje, které mají aktuální data a podle filtrů dokážou vaše výsledky přehledně seřadit tak, abyste dosáhli svého cíle. Tím může být co nejlepší finanční zhodnocení, minimum poplatků a mnoho dalších služeb, podle kterých lze vybírat. Celý proces vám proti běžnému srovnávání podle jednotlivých nabídek zajistí, že u porovnávání strávíte minimální množství času a budete mít k dispozici mnoho informací. Tímto způsobem můžete také zhodnotit, zda je váš současný účet výhodný nebo jestli ostatní banky nabízejí lepší a levnější služby. Neváhejte se proto přesvědčit a věnovat pár minut přehlednému srovnání.

Co je pro vás nejvýhodnější

Každá osoba ocení něco jiného. Běžný účet proto vybírejte podle několika kritérií. Zaměřte se například na dostupnost bankomatů a poboček. Jestliže výběry z karty budou zpoplatněné, vyplatí se sledovat četnost bankomatů ve vašem okolí, ale také v celé republice, když se rozhodnete vyrazit na cesty.

Pozornost nevěnujte jen kladnému úroku, který vaše peníze ochrání před inflací, ale také poplatkům. Jakmile jejich přítomnost přehlédnete, může se stát, že účet bude i s vysokým úrokem nevýhodný. Poplatky si banky mohou účtovat za založení a vedení účtu, dále za provedené platby s rozdílem plateb ze zahraničí. Zpoplatněny běžně bývají i výběry z bankomatů a v některých případech si připlatíte i za vklady a výběry na pobočce. Veškeré tyto informace si proto zjistěte před založením účtu.

Zvažte, zdali potřebujete běžný nebo spořicí účet

Osobní účet má také s hodnotou úroku velmi daleko do spořícího účtu, který je variantou pro vaše rezervy. K takovému účtu totiž není vždy běžná karta, tudíž své finanční prostředky můžete jednoduše spořit a převádět skrze platby na osobní účet. Běžný osobní účet proto volte jen ve chvíli, kdy víte, že s finančními prostředky na něm budete aktivně hospodařit.

Komerční prezentace

Edit: