Jak vybrat žehličku i parní stanici

V nabídce obchodů objevíte poměrně levné napařovací žehličky, kterým konkurují podstatně dražší parní stanice. Co je dobré vědět před volbou a nákupem těchto žehlicích přístrojů?

Výrobci každoročně chrlí nové modely napařovacích žehliček a parních stanic. Zatímco pořizovací ceny žehliček se pohybují od několika set do pár tisíc korun, částky, které utratíte za parní stanice, jsou mnohem vyšší. Podle čeho tedy vybírat a jaké parametry naopak nebrat v úvahu?

Napařovač oděvů Concept NO8020 Perfect Steamer pracuje ve dvou režimech napařování/žehlení, osvěžuje a dezinfikuje. Obsahuje výškově nastavitelné polohovací prkno a pro snadnější žehlení košil límcový držák. Chytře vymyšle ná rotační hlava se přizpůsobí žehlení v horizontální i ve vertikální poloze. Vyhladíte i závěsy a záclony bez nutnosti sundávání. Využijete tři úrovně nastavení parního výkonu dle typu tkaniny. Parní výkon 50 g/min, provozní doba až 60 min, objem nádržky na vodu 2 000 ml. 4 999 Kč, foto Concept

foto Concept

foto Concept

Bojler, nebo atmosféra?

Pokud se týká parních stanic (parních generátorů), tak na trhu najdete dva typy. První obsahuje bojler, který je pod tlakem, a vodu do něj proto nelze libovolně během žehlení dolévat. Do relativně velkého bojleru se doplňuje voda před zahájením žehlení. Samotné žehlení s napařováním pak může začít, až když se voda zahřeje. Bojlerovým typům parních stanic sice trvá počáteční zahřívání déle, avšak během zhruba hodinového žehlení do nich už není třeba vodu dolévat. Druhý typ parních stanic, někdy také nazývaných nezávislým parním generátorem, využívá atmosférického tlaku. Jeho nádržka je menší, a tak vodu rychleji zahřeje. Tu lze pak doplňovat průběžně podobně jako do napařovací žehličky.

Limitovaná švýcarská řada obsahuje napařovací žehlicí systém ve zlatém provedení Laurastar Smart 1980, který využívá čidlo pohybu žehličky ve spojení s chytrými funkcemi i aktivní žehlicí prkno s ventilátorovým systémem, parním generátorem a profesionální žehličkou s 3D žehlicí plochou. Ultra jemná suchá pára uhlazuje látky a dezinfikuje. 51 990 Kč, foto Laurastar

foto Laurastar

Rychlejší a mrštnější

Napařovací žehlička naopak nevyžaduje žádné dlouhé zahajovací procedury. Její rozměry navíc umožňují snadnější manipulaci i menší nároky na skladování – může tak být kdykoli po ruce. Vhod přijde tam, kde se žehlí často a po menších dávkách. Menší nádrž na vodu totiž vyžaduje při delším žehlení častější dolévání, což výsledný čas strávený u žehlicího prkna většinou lehce prodlouží. V konečném důsledku tak může zvládnout žehlení velké hromady oblečení rychleji parní stanice, která pomalejší rozjezd dožene vyšším výkonem. Hlavní výhodou stanice je totiž větší napařování a možnost žehlení prádla ve více vrstvách najednou.

Napařovací žehlička PHSI 2113 s digitálním ovládáním teploty nechá zmizet veškeré záhyby na vašem oblečení a na ty opravdu odolné můžete uvolnit velmi silný parní ráz o síle 130 g/min (rovnoměrný po celé ploše žehličky). Potěší funkce samočištění a Anticalc pro zachování výkonu přístroje. 799 Kč, foto Philco

Množství páry

„Pozor dejte na to, že výrobcem deklarovaný údaj o množství páry se většinou vztahuje k režimu maximální teploty a největšího výdeje, což v praxi z valné části nevyužijete. Tento údaj tedy berte raději s rezervou,” říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu, a dodává: „Navíc, jak se v našem testování ukázalo, pára sice usnadňuje žehlení, ale na konečný výsledek má jen částečný vliv. Dobré hodnocení v testu výdeje páry dostaly ty modely, které vyprodukovaly kolem 30 gramů páry za minutu. Nejlepší výsledky pak získaly přístroje s 40 g za minutu a více.”

Efektivním nástrojem na žehlení je speciální skříň Tefal Care For You YT3040, do níž zavěsíte např. Košili, zatáhnete roletu a po 10 minutách napařování a sušení máte vyžehleno. Pára zároveň oblečení dezinfikuje. Doporučená cena 13 999 Kč, tefal.cz, foto Home & cook

foto Home & cook

Délka kabelu

Dobře si také promyslete, kde budete žehlit nejčastěji. Pokud máte malý byt a žehlení musíte odbývat kupříkladu na stole, od něhož je to k zásuvce daleko, věnujte pozornost délce kabelu. U většiny žehliček je minimálně dvoumetrový, rekordmani pak měří kolem tří metrů.

Silný parní generátor Sencor SSI 0710 se skládá z žehličky a parní jednotky. Díky nadstandardně silnému parnímu výkonu (až 100 g páry za minutu) s ním vyžehlíte mnohem efektivněji. Sílu výkonu můžete nastavovat pomocí dvou programů, nepřilnavý povrch žehlící plochy zaručí lehkou manipulaci, díky dlouhému a kloubovému kabelu je žehlička dobře ovladatelná. 1 799 Kč, foto Planeo

foto Planeo

foto Planeo

Hmotnost přístroje

V potaz dále vezměte frekvenci žehlení. Pokud žehlíte třeba i několik hodin týdně, nepodceňte hmotnost přístroje. Sice se modely zdánlivě nijak výrazně váhově neliší, při dlouhém žehlení je však znát každých sto gramů navíc.

Napařovač oděvů SteamOne upraví oblečení bez žehlícího prkna přímo na ramínku. Pára o teplotě 98 °C dezinfikuje a ničí bakterie i viry. Zároveň nezanechá na látce odlesky a prožehlené švy, k tomu pozvedne barvy. Od 1 599 Kč, foto Steamone

Žehlicí deska

Důležitá je i kvalitní žehlicí deska konkrétního přístroje. Ta zaručí, že bude žehlička po látce jemně klouzat a nepoškrábe se při prvním kontaktu s tvrdým knoflíkem. I tak je však důležité, abyste s ní zacházeli opatrně a vyhýbali se kovovým částem na oblečení. Pokud desku poškrábete (například zipem, cvočky nebo různými knoflíky), oblečení se k ní může začít lepit a tím pádem se ničit. Lépe odolávají poškrábání smaltované a keramické desky, které mají obecně i nejlepší skluz. Někteří výrobci udávají své vlastní názvy pro označení materiálu žehlicí desky a střeží si jejich složení pod rouškou výrobního tajemství. V zásadě však jde o jeden z používaných typů: teflon, smalt, keramika, eloxovaný hliník nebo nerez. Ten bývá „vylepšen“ použitím dalších materiálů, jež mohou (ale nemusí) přispět k větší kvalitě žehlení.

 

Vodní kámen

Aby přístroj dlouho sloužil, vyžaduje pravidelnou údržbu. A žehlička nebo parní stanice není výjimkou. Jejich největším nepřítelem je vodní kámen, který vzniká důsledkem používání tvrdé kohoutkové vody. „Jak dokazují výsledky našeho testu, zanesení vodním kamenem se přímo odráží na množství odpařené vody. Výrobci vybavují žehličky i stanice systémy na změkčování vody a zařízeními k čištění nánosů vodního kamene. K nim patří odvápňovací tlačítka nebo ventily, které pracují tak, že jejich spuštěním/vytažením vyteče studená voda na rozpálené topné těleso žehličky, a tak vznikne parní šok, který rozbije usazeniny. Ty pak z žehličky vypadají. Parní stanice a některé žehličky jsou vybaveny kazetou, sběračem nebo tyčinkou na zachycování vodního kamene. Osvědčenou metodou, navíc šetrnou k vaší peněžence, je pak čištění octovou vodou,” vysvětluje Hana Hoffmannová.

 

Příkon

V současné době mají žehličky i parní stanice většinou dostatečně vysoký příkon, jenž je důležitý pro snadné žehlení. Spodní hranice příkonu by se neměla dostat pod 1 300 wattů. Běžně ale narazíte na přístroje se spodní hranicí na 2 200 W.

 

Automatické vypnutí

Některé žehličky i parní stanice nabízejí šikovnou funkci, která zajistí, že se přístroj po delším nepoužívání přepne do úsporného režimu. Zároveň se dokáže sám vypnout ve chvíli, když dojde k jeho převrácení na stranu nebo když leží bez hnutí ve vodorovné poloze na žehlicí ploše či oblečení. Parní stanice potom umí automaticky vypnout výdej páry (po delším časovém intervalu bez používán


Žehlete jako profík

6 rad z profesionální čistírny:

1 Podívejte se na cedulky oblečení. Značka, která vám říká, na kolik a jestli vůbec smíte daný kousek žehlit, má tvar žehličky. Uvnitř uvidíte jednu, dvě nebo tři tečky – ty vás informují o teplotě, na kterou můžete žehličku rozpálit. Pokud je žehlička škrtnutá, máte po práci, a v případě, že od žehličky jde obláček páry, smíte oblečení napařovat.

2 Prádlo si před žehlením roztřiďte. Syntetické materiály, pro které jsou vhodné nižší teploty, žehlete jako první a postupně přecházejte k materiálům, které snesou teploty vyšší (např. k bavlně). Žehlička na začátku ještě není tak rozehřátá a vy nebudete ztrácet čas při čekání, až zchladne, nebo se naopak rozehřeje před každým kusem prádla.

3 Kropte teplou vodou. Když prádlo před použitím klasické žehličky pokropíte teplou vodou (dobře se vsakuje), bude se vám lépe žehlit. Oblečení také můžete ze sušáku sundat ještě vlhké a pustit se do žehlení.

4 Oblečení žehlete naruby a hlídejte si směr. Žehlení po rubové straně je lepší, protože například džínovina, manšestr nebo bavlna při žehlení na lícové straně vytvářejí nepěkné lesklé plochy. A pokud máte na oblečení potisk nebo aplikaci, zničili byste je. Zapomeňte na krouživé pohyby, naopak žehlete oblečení lineárně pěkně tam a zpět. Jedině tak se látka nevytahá.

5 Vyžehlené oblečení nechte odpočinout. Prádlo je totiž po žehlení teplé a vlhké, kdybyste ho složené hned uložili do skříně, pomačkalo by se a v horším případě by mohlo začít plesnivět.

6 Používejte vychytávky. Jednou z nich je parní žehlička, která vám umožní žehlit oblečení vertikálně přímo na ramínku nebo na stojanu. Nepotřebujete žehlicí prkno ani podložku či deku na žehlení. cleany.cz


foto Shutterstock

Jak na žehlení košil

Začněte límečkem, žehlete ho z rubové strany a postupujte od středu ke krajům. Pokračujte manžetami a rukávy. Na žehlení rukávů existují nástavce, tzv. rukávníky, které vám usnadní práci. Aby byly rukávy správně vyžehlené, je potřebaje hodně napnout a vyrovnat. Když se dostanete k ramenním klínům, nasuňte si košili na začátek žehlicího prkna. To vám umožní látku hezky napnout a dostat se do všech záhybů. Poté se pusťte do prostorů mezi knoflíčky a dírkami. Pak přijdou na řadu záda košile a přední strany. Nakonec zkontrolujte límeček a košili pověste na ramínko.

 

 

text Vanda Jesenská ve spolupráci s dTest

foto Shutterstock a se souhlasem firem Steamone, Planeo, Philco, Home & Cook, Laurastar, Concept

Datum vydání: 6. 10. 2021

Edit: