Jak zrekonstruovat panelákový byt

Většina panelových domů se postupně obléká do teplých a barevných kabátů, mění se hromadně okna, zasklívají lodžie. To jsou úkony, které je nejlépe provádět v celém domě najednou. S proměnou vlastního bytu nemusíme čekat na domluvu všech obyvatel domu, můžeme se do ní pustit okamžitě!

Sídliště mají své výhody – domy mají poměrně značný odstup, je tu hodně zeleně, klid, hřiště pro děti, dobrá dopravní dostupnost… I samotný byt nabízí netušené možnosti příjemného bydlení. Jistě už jste mnohé v bytě upravili – vyměnili původní tapety, vymalovali, položili nové podlahové krytiny, vylepšili bytové jádro… Ale pořád se váš byt nepodobá moderním vzdušným interiérům a sníte o novém? Zkuste se zamyslet nad tím, zda by mu neprospěla opravdu zásadní rekonstrukce.

1

Sporák i dřez je možné umístit i v paneláku do kuchyňského ostrůvku. Toto řešení umožnila sádrokartonová předstěna na boku místnosti, za níž jsou schovány prodloužené rozvody plynu, vody i odpad. Návrh: Ivo Prokel, foto Tomáš Dittrich

2

Skleněná stěna s grafickým motivem rozděluje a prosvětluje prostor a zároveň zdobí. Grafosklo, vzor Lambda, J.A.P.

3

Dřevěné dveře Steel 14 v bezfalcovém provedení se skrytými panty působí velmi elegantně. Povrch Duradecor je odolný vůči horku i nárazům a zaručuje dlouhou životnost. HÖRMANN

Raději z gruntu

To, co nám na bytech v paneláku nejvíce vadí, jsou nekvalitní laciné materiály, špatně odvedená řemeslná práce a dispozice bytů. Všechny tyto nedostatky může celková rekonstrukce bytu odstranit, a s nimi zmizí i „panelákový“ charakter bytu. Postupné dílčí úpravy k dokonalému efektu většinou nevedou, a v konečném důsledku vyjdou dráž, než když se pustíte do kompletní rekonstrukce najednou. Nejlépe je svěřit ji do rukou architekta či projektanta, nebo přímo specializované firmě, která zajistí jak projekční, tak stavební práce. A co je důležité, i návaznost prací. Neznamená to, že musíte sahat po tom nejdražším, abyste docílili kýženého výsledku, své udělá především promyšlená změna dispozice, souhra materiálů, jejich sjednocení, dotažení detailů…

4

Při zařizování nové koupelny je důležitý výběr umyvadlových, vanových i sprchových baterií. Ruční sprcha z řady New Tempesta Cosmopolitan 100 od GROHE potěší třemi proudy.

5

Plynulý, snadný pohyb, přesnost a výjimečný komfort při ovládání baterií GROHE zajistí kartuše s technologií SilkMove®. Páková vanová baterie řady Eurosmart umožní díky této kartuši pozvolné a přesné ovládání toku vody a její teploty, dále je vybavena perlátorem, automatickým přepínáním vana/sprcha či variabilně nastavitelným omezovačem průtoku.

6

Jako šperk ozdobí nové dveře dobře vybrané kování. Například kování TWIN řady Blade dodává svým úzkým tvarem a ostrými liniemi interiéru jednoduchost i eleganci.

7

Bezpečnostní vstupní dveře do bytu NEXT SD 101 je možné osadit do stávajících kovových zárubní, případně do zesílených bezpečnostních zárubní NEXT SF1. Vysoký počet jisticích bodů maximálně eliminuje síly při napadení dveří a chrání proti vypáčení. NEXT

Stavební úpravy

Základem rekonstrukce by mělo být odstranění všech stavebních nedostatků, nejen změna dispozice či výměna umakartového jádra, ale vytvoření čistého klidného prostoru, který bude radost zařizovat. Pokud v celém domě ještě nedošlo k výměně oken, jednejte s majitelem domu, družstvem, společenstvím vlastníků o tom, abyste mohli okna vyměnit sami ještě před rekonstrukcí bytu. Stejně tak je třeba zajímat se o stav stoupaček, jejichž rekonstrukce by měla být prováděna také pro celý dům najednou. V každém případě nezapomeňte na elektroinstalaci. Ve většině panelových bytů je elektroinstalace prováděna hliníkovými kabely, které se postupně rozpadají, takže dochází k poruchám a hrozí i vznik požáru. Rozvody jsou přetížené, protože nepočítaly s myčkou, sušičkou a dalšími dnes nezbytnými spotřebiči, chybějí ochranné proudové chrániče, není dostatek zásuvek. Rekonstrukce elektroinstalace je zkrátka nezbytná. Zasekávat kabely do panelů je víceméně nemožné. Ke skrytí rozvodů lze využít nových příček, popřípadě podhledů, a tam, kde to není možné, existují speciální povrchové úložné systémy, mnohem vzhlednější i nenápadnější než staré známé plastové lišty.

8

Pattex ONE FOR ALL vytváří jedinečnou kombinaci montážního lepidla a tmelu v jednom. Díky okamžité přilnavosti snadno lepí i těžší materiály jako například kov při obložení kuchyně. Při lepení čirých materiálů, jakými jsou různé druhy čirého, pískovaného či barevného skla, je důležité použít krystalicky čiré lepidlo, jako je např. Pattex ONE FOR ALL CRYSTAL. HENKEL

9

10

11

Sádrokartonové podhledy pomohou snížit hluk od sousedů i vylepšit akustické vlastnosti místností. Knauf akustické podhledy s Cleaneo efektem navíc čistí 24 hodin vzduch díky obsahu křemičitanu Zeolith, který rozkládá škodlivé látky na vodu a oxid uhličitý.

Jak měnit dispozici?

Teoreticky můžete odstranit všechny nenosné příčky, ale praxe tak jednoduchá není. V panelovém domě může být i čtrnácticentimetrová stěna nosná, zdánlivá „příčka“ proto může být ve skutečnosti nosnou stěnou. Systém nosných a nenosných stěn záleží na konstrukčním systému, kterých existuje téměř sedm desítek. Některé tyto systémy mají vzdálenost příčných nosných stěn 6 m, jiné však jen 3,6 m nebo i méně. Pouze u šestimetrového rozponu lze bez ohrožení statiky vybourávat tenké siporexové příčky, které ohraničují například kuchyň, šatnu nebo komoru. Laik většinou nedokáže přesně rozpoznat konstrukční systém, posouzení statika proto nesmí chybět při žádné změně dispozice.
Nové příčky se nejčastěji budují ze sádrokartonu. Výhodou je jejich nízká hmotnost, snadná instalace a možnost doplnění i zvukovou izolací, dokonce není nutné se obávat zavěšování těžších předmětů – existují desky s vysokou pevností a únosností.

13

Zajistit dostatečnou kročejovou neprůzvučnost podlahy pomůže korková podložka AcoustiCork, která by určitě neměla chybět pod tvrdšími krytinami, jako je laminát či dřevěná podlaha. LIKOR

14

Nové členění prostoru v panelovém bytě snadno a suchou cestou zajistí sádrokartonové příčky. Do hliníkových CW profilů se osazují sádrokartonové desky tloušťky 12,5 mm (RIGIPS RB), případně podle potřeby desky se speciálními vlastnostmi. Prostor mezi deskami slouží k vedení instalací a je ho možné vyplnit minerální izolací. RIGIPS

15

Zajistěte si klid

Jak známo, špatná zvuková izolace mezi byty je jednou z mnoha potíží, se kterými se setkáváme v panelových domech. Na akustické izolaci se při výstavbě velmi šetřilo, hluk se zde šíří jak vzduchem – slyšíme sousedovu televizi, tak konstrukcemi, kdy nás ruší kroky nad hlavou, pád předmětů, posuny židlí… A situace se často zhorší, když si v bytě nad vámi vymění nevhodným způsobem podlahovou krytinu. Nápravy se těžko dočkáte a budete si nejspíš muset pomoci sami. Velmi účinné jsou podhledy a předstěny ze sádrokartonových desek. Byť uberou místnosti pár centimetrů, výsledek za to stojí. Již sama sádrokartonová deska připevněná na profilech působí jako membrána a hluk tlumí, vyššího efektu dosáhnete vyplněním dutiny mezi panelem a deskou minerální vlnou. Při instalaci předstěn a podhledů je nutné ohlídat i nejmenší detaily, jako například pružný spojovací tmel, aby se hluk nepřenášel do konstrukce. Obzvlášť nepříjemným zvukovým tunelem bývají instalační šachty, tam je třeba zvukově izolovat nejen stěny, ale i dvířka.

Nebuďte jako oni!

Při výměně krytiny byste měli sami usilovat o zlepšení kročejové neprůzvučnosti podlahy – tedy stropu těch, co bydlí pod vámi. Nejen podle pravidla, co rád nemáš, jiným nečiň, ale k vylepšení nutí i přísnější hlukové hygienické normy. A efekt pocítíte i vy sami – zvuk se přece nešíří jen směrem dolů. Na kročejovou neprůzvučnost konstrukce panelových domů víceméně rezignovaly, situaci zachraňovaly měkké krytiny – PVC a celoplošné koberce. Bohužel, nahradíte-li takovou krytinu tvrdším materiálem, který netlumí zvuk, dojde k výraznému zhoršení. Proto pod tvrdé krytiny bezpodmínečně patří akustická izolace, dřevovláknitá deska, podložka z korku nebo z jiného pružného materiálu, speciálně k tomuto účelu určená. Akustická izolace bývá přímo součástí podlahových dílců. Často používaný mirelon 2 až 3 mm silný není pro zvukovou izolaci v panelovém domě dostatečný.
Na akustiku podlahy má vliv i řešení detailů, prostupů stropem, aby se zabránilo pronikání zvuku touto cestou. Jinou, náročnější cestou, je celková rekonstrukce podlahy, tedy vybourání betonové vrstvy mazaniny až na stropní panel a postavení nové plovoucí konstrukce podlahy s účinnou kročejovou izolací, tedy bez pevného přichycení k horizontálním nebo vertikálním konstrukcím. Na ni pak lze položit jakoukoliv krytinu, a to jak lepením, tak plovoucím způsobem.

16

Sádrokartonová příčka dobře poslouží i k instalaci stavebního pouzdra pro posuvné dveře. Obvykle se používá klasická sádrokartonová deska Knauf WHITE „A“, pokud není nutné řešit ochranu proti vlhkostnímu zatížení ani jiná technická omezení. KNAUF

17

Vinylové podlahy Wineo mají přiměřenou „tvrdost“, jsou elastické, příjemné při chůzi i na dotek, šetrné ke kloubům, přirozeně teplé a tiché. Zároveň jsou bezpečné, neobsahují ftaláty a nekloužou. Nízká konstrukční tloušťka 2 nebo 5 mm umožňuje využití vinylových dílců při rekonstrukcích. Prodává KPP

18

Při výběru interiérových dveří SOLODOOR pomůže speciální aplikace sladit typ dveří, zárubní, designu, povrchových úprav i kování. Svůj výběr si můžete ověřit na vizualizaci dveří ve vašem interiéru.

Na dveřích záleží

Velmi významným prvkem, který ovlivní jak vzhled, tak funkčnost prostoru, jsou dveře. Při úpravách dispozice by mělo být ve vašem vlastním zájmu v prvé řadě snížit jejich počet. V druhé řadě se zamyslet nad způsobem otevírání – mnoho místa získáte výměnou klasických otočných dveří za posuvné do stavebního pouzdra nebo po zdi (více se dočtete na stranách str. Xx – yy). A třetí v pořadí, neméně důležitý, je vzhled. Nejméně parády nadělají kovové zárubně starých dveří. Ty je možné jednoduše vylepšit pomocí obložkových systémů OKZ tak, aby vhodně ladily k designu nových dveří. Při této úpravě můžete změnit levé dveře za pravé a naopak. Pokud se budete zbavovat i zárubní, zajímavou variantou mohou být dveře se skrytými zárubněmi, které působí elegantně.
V každém případě se zamyslete nad prosklením dveří, můžete tak významně ovlivnit světelné poměry v bytě. Nebo zvolte rovnou dveře celoskleněné. A pokud se chcete zbavit nebezpečného otevírání dveří do chodby, jak to v panelácích často bývá, může být řešením reverzní zárubeň. Reverzní dveře budete otevírat v opačném směru, než jste zvyklí, tedy tzv. do zárubně, respektive do dané místnosti.
A naprostou samozřejmostí by měly být nové vstupní bezpečnostní dveře. Tedy pokud je ještě nemáte.

Bezpečně proti zlodějům i požáru

Vstupní dveře jsou v panelácích často pro zloděje jedinou možností, jak proniknout do vašeho bytu. Vyplatí se proto pořídit bezpečnostní dveře s atestem 3. nebo lépe 4. bezpečnostní třídy, které vás ochrání i před zkušenými zloději vybavenými kladivem, sekerou, dlátem či vrtačkou.
O tom, zda budete s dveřmi muset vyměnit i zárubeň, rozhoduje kvalita té původní. Pokud jsou původní zárubně slabé, poškozené nebo příliš křivě zazděné, je vhodné je vyměnit za nové. V některých panelácích jsou ocelové zárubně instalovány kvalitně, pak je není třeba měnit. Bezpečnostní třídě dveří je třeba přizpůsobit i volbu zámku.
Nezapomeňte na to, že bezpečnostní domě v bytovém domě musejí mít také certifikovanou požární odolnost. Ze současně platných předpisů řešících požární bezpečnost staveb vyplývá, že byt v bytovém domě musí tvořit samostatný́ požární úsek, který́ je ohraničen od ostatních částí objektu požárně dělicími konstrukcemi. Ochrání po dobu alespoň 30 minut před šířením požáru do vašeho bytu i z vašeho bytu. Možná nevíte, ale pokud se oheň rozšíří z bytu bez certifikovaných požárních dveří do společných prostor domu, nese majitel bytu potom právní odpovědnost za veškeré škody a případná zranění, ke kterým dojde při takovém požáru.
Zdroj: Next

Potřebujeme stavební povolení?

Bez stavebního povolení či bez ohlášení stavebnímu úřadu se obejdete v případě, že se při výměně stěn bytového jádra použije materiál o stejné nebo velice podobné hmotnosti, a bude zachována dispozice bytu.
Ohlášení je nutné v případě, pokud stavebními úpravami dochází ke změně v užívání části stavby, tedy změnách dispozice, kterými se ale nezasahuje do nosných konstrukcí stavby.
Stavební povolení je nutné v případě, pokud se zasahuje do nosných konstrukcí – například vybourání dveřního otvoru, ale stavební úřad může vyžadovat stavební povolení i při změnách dispozice nezasahujících do nosných konstrukcí domu, protože změnou rozmístění příček může dojít ke statickému ovlivnění nosných konstrukcí. Navíc se požadavky jednotlivých stavebních úřadů se značně různí, vyplatí se proto vždy dotaz na příslušném stavebním úřadě.

Plánovanou rekonstrukci je třeba včas ohlásit majiteli bytového domu, společenství vlastníků, bytovému družstvu a podobně. Před zahájením rekonstrukce informujte obyvatele domu o termínu zahájení a dokončení stavebních prací.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Datum vydání: 9. 12. 2016

Edit: