Jako po letní bouřce

I doma nám ve vzduchu může něco poletovat. Odborníci to „něco“ nazývají „polétavé částice“ a patří mezi ně prach, pyly, roztoči, bakterie, plísně, zvířecí chlupy i cigaretový kouř. Pokud chcete mít jistotu, že to, co dýcháte, je skutečně čistý vzduch, řešením může být správně zvolená čistička a zvlhčovač.

TIPY PRO VÝBĚR ZVLHČOVAČE

Radí Dobroslav Šanda, produktový specialista společnosti Philips.

JAK POZNAT, ŽE DOMŮ POTŘEBUJEME ZVLHČOVAČ?

„Rozhodně tehdy, pokud se vám v noci špatně spí, pociťujete vysušenou pokožku, máte rozpraskané rty nebo suché sliznice dýchacích cest, což navíc může vyvolat alergické reakce včetně astmatického záchvatu. Ideální je změřit relativní vlhkost pomocí vlhkoměru – optimální míra relativní vlhkosti je 40 až 60 %. Dlouhodobá nízká relativní vlhkost může dokonce zvyšovat nemocnost.“

PODLE ČEHO VYBÍRAT?

„Určitě byste měli vzít v potaz tři následující body:

  1.  Jak moc kvalitní vzduch chcete mít? Možná vám postačí mokrý ručník přes topení, ale rozhodně nejefektivnější je elektronický zvlhčovač vzduchu. Existují různé technologie pro vytváření vlhké páry/mlhy – nejčastěji se setkáte s ultrazvukovými zvlhčovači nebo se zvlhčovači s NanoCloud technologií, která šíří o 99 % méně bakterií než ultrazvukové zvlhčovače, což je jedna z jejích největších předností. Navíc molekuly vody (neviditelná mlha) se snáze a rovnoměrněji šíří po místnosti bez kondenzace na oknech a bílých stopách na nábytku, jak tomu může být u některých ultrazvukových zvlhčovačů.
  2. Jak velký prostor chcete zvlhčit? Podle toho se bude odvíjet zvlhčovací výkon přístroje. Většina výrobců pro jednoduchost udává maximální dosah, tzn. velikost místnosti v metrech čtverečních.
  3. A v poslední řadě je pro optimální výsledek vhodné vybrat zvlhčovač s možností automatického nastavení relativní vlhkosti. Při používání během spánku je vhodné sledovat i hlasitost přístroje, jistě oceníte i funkce jako časovač nebo počet rychlostí.“

TIPY PRO VÝBĚR ČISTIČKY

Radí Eva Kožušníková, produktová manažerka značky Rowenta.

JAK A PODLE ČEHO VYBÍRAT ČISTIČKU?

„Než si ji pořídíte, odpovězte si na pár otázek – první z nich je velikost bytu nebo místnosti, kde budete čističku používat. Existují čističky, které dokáží zajistit čistý vzduch až v 80 m2, ale například do dětského pokojíku postačí i menší model. Další otázkou je, co všechno od ní očekáváte – některé typy dokáží kromě základní filtrace prachu, větších částic a pachů odfiltrovat také většinu alergenů a škodlivé chemické sloučeniny.
Nejškodlivější chemickou látkou, která se běžně doma vyskytuje, je formaldehyd. Uvolňuje se například z laminátových podlah, nábytku, dekoračních předmětů, cigaretového kouře nebo vonných svíček. Je velmi důležité, aby čistička vzduchu tuto látku uměla nejen zachytit, ale i bezpečně rozložit a nedocházelo tak k jejímu uvolňování zpět do ovzduší.
Dalšími bonusy pak může být automatický režim, který nastaví stupeň filtrace podle potřeby, noční režim se sníženou úrovní hluku nebo časovač. Samozřejmě nezanedbatelným prvkem je i design přístroje.“

KAM ČISTIČKU UMÍSTIT?

Čistička vzduchu by měla stát volně, aby nic neblokovalo vstup a výstup vzduchu – jen tak může správně fungovat. Postačí volné postavení ke stěně, stejně jako u klasického ventilátoru. Můžete ji dát do jakékoliv místnosti – do obývacího pokoje, ložnice nebo dětského pokoje.

OD RUČNÍKU PO ZÁSUVKU

Existuje řada možností zvlhčování vzduchu – od nejjednodušší varianty – mokrého ručníku na topení, přes keramické odpařovače až po sofistikované elektronické zvlhčovače.

KAM SE ZVLHČOVAČEM?

Nejlépe na rovné místo tak, aby kolem něho mohl proudit vzduch. Prostor by měl být uzavřený. Tímto se docílí rovnoměrného a rychlého výsledku v celé místnosti.

POZOR NA ALERGENY!

„Pokud budete vybírat čističku vzduchu zejména kvůli alergiím, je zajímavé zjistit si účinnost při filtraci alergenů, a zároveň na jakých alergenech byla tato účinnost testována. Různé druhy pylů se totiž odfiltrují snadněji, než mnohem agresivnější kočičí alergeny.“
Eva Kožušníková, Rowenta

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 30. 10. 2019

Edit: