Jarní květinový koberec

květinový barevný koberec

Pěkné barevné koberce na osluněných záhonech vytvoří tařičky, skalkové mydlice, modřence nebo floxy. Skvělou práci odvedou prvosenky, které si můžete pořídit v nejrůznějších barevných variacích. Pod stromy se lépe hodí třeba japonské sasanky. Foto: Zdeněk Roller

Jednotlivé fáze jara jdou někdy tak těsně za sebou, že z jarních květů vzniká různorodý koberec barev a tvarů, v němž se přátelí modřence s krokusy a bledule s tulipány. Jarní květinový koberec však může být i jednodruhový, třeba jen z tulipánů nebo narcisů.

Do dlouhého průvodu jarních a předjarních kobercových květů patří sněženky a talovíny, sasanky, bledule, petrklíče a dymnivky. A také narcisy a tulipány, orseje a ladoňky.

Všechny ty drobné i větší jarničky kvetou téměř najednou a máme co dělat, abychom zmapovali místa jejich pobytu v přírodě a užili si je. Nejpůsobivější je, když obsadí celý les, který se na krátký čas promění v bleduloviště či sasankoviště.

Takový zázrak se ovšem na žádnou zahradu nevejde, ale zkuste si vytvořit kobercovou výsadbu z narcisů či tulipánů. Nebo z primulek. Cibulnaté rostliny sázejte vždy nepravidelně a do skupin. V jedné skupině nemíchejte druhy, ale zachovejte skupiny jednoho druhu a barvy.

jarní cibuloviny

Foto: Zdeněk Roller

Koberec z primulek

Nemusíte je jako cibuloviny sázet v předstihu, protože již vykvetlé kultivary lákají ke koupi z výloh květinářství a zahradnictví už v únoru. Proč si z nich nevytvořit malý koberec na místě, kudy často procházíte či přímo u domu?

Časně kvetoucí prvosenky se snadno kříží a existují ve velké škále tvarů a barev. Jde o hybridy určené pro jarní výzdobu balkonů nebo střednědobé zpestření záhonů. Lze z nich ovšem založit i celá hnízda, či květinové koberce.

Primulky většinou pocházejí z dlouhodobého křížení prvosenky bezlodyžné. Původně mrazuvzdorný druh si v procesu šlechtění nezachoval všechny svoje charakteristické vlastnosti.

Ve venkovním prostředí proto dlouhodoběji prosperují odrůdy primulí s kratšími stonky, méně masitými listy, kvetoucí žlutě nebo modře. Primulkami můžete ozdobit i balkon, ale pozor na přeschnutí. Když budou umístěné v polostínu, kde tak snadno nevyschnou, vydrží kvést déle. Při nedostatečné nebo opomenuté zálivce však rychle usychají. Vybrat si tu „správnou“ barvu z pestrobarevné nabídky není snadné. Některá zahradnictví výběr usnadňují tím, že nabízejí vyladěnou barevnou směsici.

Foto: Zdeněk Roller

Patrové prvosenky

Nejkrásnější a nejpočetnější skupina tzv. patrových prvosenek pochází z Himaláje a Číny. Jejich patrová květenství vysoká padesát až šedesát centimetrů jsou nepřehlédnutelná. Rostliny vytvářejí velké kolonie, kvetou v létě a svědčí jim stanoviště na přistíněných záhonech či březích jezírek.

Okrasné primulky jsou kříženci, pocházející většinou ze šlechtění odolné prvosenky bezlodyžné. Tak jak nabírala na barevnosti, však svoji původní odolnost ztratila.

Trsy narcisů

První narcisy začínají s kvetením již v březnu, poslední vykvétají v průběhu května. K nejzajímavějším patří kultivary s růžovými a červenými pakorunkami.
Trendem je nepravidelnost a přírodní vzhled. Sázejte proto celé trsy narcisů, kombinujete odrůdy s odlišným vzrůstem, tvarem a barvou květu. Tradiční a cenově dostupnější odrůdy můžete doplnit dražšími – plnokvětými, vícekvětými nebo barevně výraznými.

Foto: Zdeněk Roller

Řeka tulipánů

Výrazně kvetoucí tulipány nelze přehlédnout a čím víc je jich pohromadě, tím mohutnějšího efektu dosáhnete. Působivá je jednobarevná či barevně harmonická výsadba. Skupinky působí nejlépe, sázejí-li se do různých tvarů – ledvina, ovál, řeka. Vhodným výběrem druhů a odrůd (rané, středně rané, pozdní) prodloužíte trvanlivost cibulkového koberce z týdnů na měsíce.

Po odkvětu cibulovin se mohou na záhonech objevit holá místa. Abyste je zamaskovali, vysaďte spolu s cibulovinami i půdopokryvné trvalky. Na slunných stanovištích to může být štěničník nebo mateřídouška, kakost či dlužicha. Ve stínu cibuloviny kombinujte s kopytníkem nebo vrbinou.

Foto: Zdeněk Roller

Meandry z modřenců

Sytě modrá barva modřenců zajímavě kontrastuje s barvami tulipánů, narcisů a prvosenek, které kvetou v odstínech žluté, oranžové a červené barvy. V holandských parcích imitují modřence modř řeky, nebo se z nich tvoří meandry mezi stromy. Něco podobného lze vidět i v Dendrologické zahradě v pražských Průhonicích, kde zahradnicí každoročně vytvářejí z jarních cibulovin fantazijní scenérie.

Foto: Zdeněk Roller

modřence

Foto: Zdeněk Roller

Dymnivky jako doplněk

Cibuloviny lze doplnit výsadbou dymnivek jejichž koberce jsou hojné v lesích, ale daří se jim i na zahradách. Dobře se doplňují se sasankami hajními i modře kvetoucími sasankami rozkošnými, jaterníky, narcisy a primulemi.

Je škoda neosázet rabátka kolem dřevin. Vzniknou tak pěkné barevné ostrůvky a rostliny navíc v létě ochrání kořeny dřevin před horkem a suchem. Foto: Zdeněk Roller

Foto: Zdeněk Roller

Výsadba primulek

Ideální je vykopat zhruba patnáct centimetrů hlubokou jamku, pro výsadbu více rostlin podlouhlý žlábek. Vykopanou zem nakypřete a prohnojte. Nezapomeňte na závěrečné prolití zeminy vodou a až pak je čas na sázení.

Výsadba cibulovin

Cibuloviny se vysazují v září až říjnu, aby do zimy dobře zakořenily a na jaře vykvetly. Cibulky sázejte třikrát hlouběji, než je jejich příčný průměr. Pro cibulnaté rostliny jsou nejvhodnější půdy hlinitopísčité, tedy střední a lehčí.

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Datum vydání: 13. 3. 2024

Edit: