Ze zanedbaného bytu příjemný domov

Malometrážní byt, který si mladí manželé koupili v klasickém pražském prvorepublikovém činžáku, byl v zanedbaném až dezolátním stavu a jeho dispozice postrádala sebemenší funkčnost a logiku. Od prvopočátku bylo jasné, že jeho proměna v příjemné moderní bydlení nebude žádná hračka.

Investoři vůbec nepochybovali o tom, že rekonstrukce jejich bytu se musí odehrát pod taktovkou odborníků. S žádostí o vypracování jejího projektu se obrátili na studio OOOX, na které získali pozitivní reference.

foto Martin Zeman

 

NEŽ SE KÁCELY ZDI

Byt měl původní dispozici 2 + 0. Toto číslo všakpřibližuje pouze počet místností, nic už nevypráví o jejich špatném rozložení a nelogickém využití. „Vstupními dveřmi se vstupovalo do předsíně, která sloužila jako kuchyň, a z ní byl přístup přímo na toaletu,“ přibližuje původní dispozici bytu ing. arch. Radka Zedníková ze studia OOOX.

V bytě se však našly i další nelogičnosti. Třeba to, že větší pokoj s okny do ulice sloužil jako ložnice a naopak menšímu s výhledem do klidného dvora, poskytujícímu podstatně více klidu k odpočinku, byla přidělena role obývacího pokoje. Architektka důvody vedoucí k razantní rekonstrukci popisuje slovy: „Nejdříve bylo třeba odstranit všechny dispoziční chyby – těch ale bylo v tomto případě tolik, že jsme museli přistoupit ke zbourání všech příček. Bytu zůstaly pouze nosné obvodové zdi.“

 

A POTOM…

Vzhledem k tomu, že rozloha bytu je pouhých 43 metrů čtverečních, bylo třeba skutečně přemýšlet o využití každého centimetru. „Naštěstí klienti byli velmi fl exibilní, řekli si své základní požadavky, ale jejich splnění již nechali na nás,“ říká architektka Radka Zedníková a má na mysli jak změnu dispozice, tak volbu materiálů. Po kompletní rekonstrukci slouží větší ze dvou pokojů jako obývací pokoj propojený s kuchyní, místo koupelny zaujal jídelní kout. Ve střední části dispozice se nachází malá koupelna vybavená vanou, která byla jedním z požadavků investorů. Malá koupelna má jednu velkou zajímavost. Ve stěně, která ji odděluje od předsíně, je zakomponované akvárium. Dění v něm můžete sledovat nejen ze samotné koupelny, ale i z komunikační zóny. Akvárium celý střed bytu prosvětluje a odlehčuje. Ložnice si vyměnila funkce s obývákem a je situovaná do dvora. Součástí dispozice je i technická místnost.

 

VEŠEL SE I JÍDELNÍ STŮL

Další z přání majitelů, kromě již zmíněné vany, představoval jídelní stůl. Vzhledem k omezenému prostoru ho nebylo snadné splnit. Architektka nakonec vše vyřešila tak, že stolování všedního dne se v bytě odehrává u barového pultu s velmi pohodlnými židlemi. Skládací jídelní stůl je ukryt ve skřínce baru. Nedělá si tedy žádné nároky na prostor, a když je třeba – například přijdou přátelé, velmi snadno se rozloží. Také výběr materiálů a vybavení nechali majitelé na profesionálech. „ S výjimkou podlahy, kde se jim líbila mozaika z tropického dřeva akácie. Ta je ale velmi výrazná, a proto v ostatních případech to chtělo byt barevně zklidnit,“ vysvětluje architektka. Z barev se většinou používala bílá, kterou místy doplňuje černá. Zmíněnou mozaiku však nenajde te pouze na podlaze. Majitel bytu jí vlastnoručně obložil i záda kuchyňské linky a stěny okolo dvojlůžka v ložnici. Tím, že je na stěnách položena jedna řada mozaiky naležato a druhá nastojato, vznikl výraznější a plastičtější dekor než na podlaze. V malém bytě se podařilo zajistit dostatek nepostradatelných úložných prostor. Ty mají podobu jedné vestavěné skříně podél zdi v ložnici a soklu vyvýšeného dvojlůžka. Těmito přesuny vzniklo bydlení pro dva lidi, ale další člověk by se tam už nevešel,“ usmívá se ing. arch. Radka Zedníková.

 


„Naši investoři byli velmi flexibilní – sdělili pouze své základní požadavky a zbytek nechali na nás,“ říká architektka Radka Zedníková.


foto Martin Zeman

 

Technické údaje

Návrh rekonstrukce: OOOX Atelier, Ing. arch. Radka Zedníková a ing. arch. Klára Comorková
Užitná plocha: 43 m²
Podlahové krytiny: mozaika akácie, keramická dlažba
Vytápění: elektrické – přímotopy + rekuperace


Ing. arch. Radka Zedníková

Studio OOOX se zabývá designem interiérů. Ve svých návrzích hledá takové přístupy, které spojují výhody praktických řešení s nápaditým provedením. Studio se zabývá realizacemi interiérů zejména po stavební stránce a snaží se tak vtisknout do každého projektu koncepci již v rovině architektury. Specializace studia na design interiérů umožňuje dotáhnout jednotlivé projekty až do posledního detailu. Studio OOOOX prezentuje své návrhy formou fotorealistických vizualizací, čímž dává svým klientům jasnou představu o výsledku, který mohou očekávat.

Kontakt:
OOOOX, s. r. o.
Národní Obrany 31, 160 00 Praha 6
tel.: +420 603 703 475
email: radka@oooox.com
www.oooox.com

 

 

 

Text Alena Vondráková, foto Martin Zeman

 

Datum vydání: 26. 6. 2021

Edit: