Prosvětlení domu (nejen) novými okny

Jsou už vaše stará okna zralá na výměnu? Není to takový problém, jak se na první pohled zdá. Výměna oken je dnes rychlá a spolehlivá, hluku ani nepořádku není příliš.

Pro pasivní dům volte okna a dveře z plastových profilů se středovým těsněním (SALAMANDER BluEvolution 92 či VEKA Softline 82) nebo z dřevěného profilu PREMIUM 92 s přírodní lazurou. Zásadní význam mají izolační trojsklo i aktivní stínicí prvky. Foto RI OKNA.

 

Než se pustíte do akce, stojí za to zamyslet se. Jednak nad důvody výměny, jednak nad novými možnostmi.

Typické trojkřídlé okno v dobrém stavu stačí opláštit hliníkovými profily a vydrží dlouho krásné. Při rekonstrukci však stojí za úvahu výměna za dvoukřídlé okno, které propouští více světla. Foto HON – okna, dveře.

 

Důvody

„Stará dřevěná okna se časem začnou deformovat a přestanou těsnit. V létě kvůli tomu musíte snášet doma horko a v zimě naopak přicházíte o cenné teplo. A to znamená větší výdaje za topení. Pokud vám tedy starými okny dovnitř protahuje studený venkovní vzduch a hluk z ulice, nebo jimi dokonce zatéká, pak se jejich výměně nejspíš nevyhnete,“ upozorňuje Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. „Jestli plánujete zateplení domu, mělo by být pořízení nových oken dokonce logický první krok. Nová okna mají podstatně lepší tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Výměna starých oken s sebou tedy přináší nejen úsporu za topení, ale také větší komfort bydlení.“

Nové střešní okno VELUX nabízí už v kategorii Standard Plus zdokonalené trojsklo s vyšší tepelnou i zvukovou izolací, útlumem hluku z deště a samočisticí vrstvou. Foto VELUX.

 

Možnosti

V některých případech ovšem nemusíte jen nahradit staré okno modernějším modelem v původním okenním otvoru. Zvláště u letitých rodinných domů, chat či chalup se nabízí podstatně velkorysejší prosvětlení obytného interiéru. Vedle rozšíření fasádních oken můžete využít také okna střešní, případně i světlovody do hůře osvětlených prostor (chodba, koupelna, kuchyně). Přísun přirozeného denního světla má totiž zásadní význam jak pro naše tělesné zdraví, tak i pro naši duševní rovnováhu. A zásadní rekonstrukci domu, která má přinést energetickou úsporu a tepelný, zvukový i světelný komfort, budete patrně podnikat jen jednou za život. Tak ať stojí za to!

Dřevěné fasádní okno Natura 94 představuje zesílený profil pro maximální úsporu energie, zachovává však eleganci. Foto VEKRA.

Plastový profil Premium EVO má speciální výztuhu s přerušeným tepelným mostem. Cenová nabídka přes web do 48 hodin. Foto VEKRA.

 

Materiály

Volba materiálu oken kupodivu není zásadní otázkou. Záleží spíše na vašem vkusu. Každopádně u fasádních oken máte na výběr plast, dřevo, hliník nebo jejich kombinaci. V případě kombinace se dřevem je vždy útulnější dřevěná strana v interiéru, okna plastohliníková mají elegantní hliník zvenčí. Nejvíce se ovšem využívají okna plastová, která spolehlivě těsní a jsou nejlevnější. Jinak je tomu u oken střešních: Tady stále dominuje dřevo. V poslední době si však získávají stále větší oblibu bezúdržbová střešní okna, jejichž dřevěné jádro je potaženo povrchovou vrstvou plastu.


Velká střešní okna se dvěma segmenty. Zvýšená osa otáčení horního okna pro vysoké osoby. Jediná střešní okna na trhu, jež ve střeše se sklonem 39–43° splňují požadavky normy DIN 5034-1 (spodní okraj ve výšce do 95 cm, horní okraj nejméně 220 cm). Dolní okno sestavy lze instalovat pod standardní střešní okno libovolné konstrukce. Foto FAKRO.

 

Funkce

Pro plnou funkčnost oken je důležité jednak kvalitní zasklení, jednak kvalitní zasazení skel do rámu a rámu do ostění. U otevíravého okenního křídla je podstatné i řešení spáry mezi křídlem a pevným rámem. Zatímco pro svislá (fasádní) okna je už standardem trojsklo a v případě pasivního domu stojí za úvahu zasklení čtyřsklem, střešní okna počet skel tolik neřeší. Běžně si můžete vybrat mezi dvojsklem a trojsklem. Klíčovou roli ovšem hraje správné vsazení do střešní roviny – z energetického hlediska je žádoucí hlubší zasazení, aby okno co nejméně trpělo povětrností. Fasádní i střešní okna dnes nabízejí řadu užitečných doplňkových funkcí. Vedle tepelné a zvukové izolace či mikroventilace, které se zvolna stávají samozřejmostí, můžete mít například útlum hluku z deště nebo samočisticí vrstvu vnějšího skla. Zvláště u střešních oken jde o funkce nadmíru praktické.

Efektivní prosvětlení interiéru díky blokové sestavě dřevěných kyvných střešních oken FTP-V. Lze dovybavit vnějším i vnitřním stíněním. Součinitel prostupu tepla pro okno s trojsklem U5 a lemováním Thermo je U w = 0,86 W/m 2 K. Foto FAKRO.

 

Příklad výměny okna

Ani okno s vynikající tepelnou izolací nebo protihlukovou úpravou nezajistí očekávaný výsledek, pokud není správně provedena montáž. Přitom se o montáži oken často mluví jako o něčem jednoduchém, co zvládne téměř každý. Opak je pravdou: Rozhodně je lepší přenechat tuto práci odborníkům! Základní předpoklad úspěchu z vaší strany představuje dostatečná příprava. Dokumentace (nejlépe od projektanta) by měla zahrnovat i řešení tzv. připojovací spáry, což je oblast mezi rámem okna a stavební konstrukcí (ostěním), a to po celém obvodu okna, tedy včetně parapetní části. U výměny oken v bytě či rodinném domě se nám ovšem často nechce investovat do projektové dokumentace. „V takovém případě doporučuji projednat detaily montáže s potenciálním dodavatelem při osobní návštěvě v prodejně,“ nabádá Petr Sýs, produktový manažer společnosti Deceuninck. „Určitě pomůže, když budete mít zdokumentován současný stav otvorových výplní, například snímek pořízený mobilním telefonem (celkový pohled zvenčí i zevnitř, detail ostění s rámem z interiéru a exteriéru). Tyto podklady by měly stačit k tomu, aby byl dodavatel schopen navrhnout nejvhodnější způsob napojení okenního rámu na ostění.“ Obrazově uvádíme příklad klíčových bodů výměny okna právě od firmy Deceuninck.

Klíčové body montáže oken s profilem Deceuninck. Chybu lze udělat i při závěrečné kontrole: Ochranné fólie z rámů a křídel má strhnout firma před podepsáním předávacího protokolu. Usnadní to kontrolu a vás to zbaví rizika reklamace. Foto Deceuninck.

1. příprava profilu k montáži. Foto Deceuninck

 

2. osazení okna do stavebního otvoru. Foto Deceuninck

 

3. vyrovnání klínkem. Foto Deceuninck

 

4. kontrola vodováhou. Foto Deceuninck

 

5. ukotvení parapetní roviny okna. Foto Deceuninck

 

6. vrtání otvorů pro ukotvení boků. Foto Deceuninck

 

7. montáž s izolací „na pásky“. Foto Deceuninck

 

8. napojení ostění k profilu APU lištami. Foto Deceuninck

 

9. napojení podkladového profilu zevnitř. Foto Deceuninck

 

10. detail finálního stavu montáže. Foto Deceuninck

 

11. spoj dvou okenních rámů. Foto Deceuninck

 

12. zednické zapravení. Foto Deceuninck

 

Světlo shora

A pokud se rozhodnete prosvětlit svůj obytný interiér shora, dodáváme vám také inspiraci světlovodů. Ty mohou mít různý průměr i délku tubusu, jejich vyústění v interiéru může mít kruhový či čtvercový profil. Když budete světlovod instalovat do koupelny nebo jiných vlhkých prostor, není problém instalovat přímo u světlovodu také odvětrání. Světelný efekt je dokonalý – dokonce i při zatažené obloze. Příjemným překvapením se může stát rovněž cena kompletní realizace.

Inovativní velká okna preSelect MAX mají dvě funkce otevírání: Křídlo lze vyklápět v úhlu až 45° pro neomezený výhled ven. Technologie thermoPro (vyšší energetická účinnost, dlouhá životnost, snazší montáž). Rozměry až 134 x 160 cm, na výběr dřevěná nebo plastová. Foto FAKRO.

 


Světlovod Solatube 160 DS o průměru 25 cm s odvětráním koupelnové vlhkosti. Pevný tubus délky 80 cm, cena včetně montáže 22 080 Kč. Foto WT–Windows Tomorrow.

text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Deceuninck, RI OKNA, HON – okna, dveře,  VEKRA, FAKRO, WT–Windows Tomorrow

Datum vydání: 14. 6. 2021

Edit: