Je chytrý dům ideální?

Představa ideálního domu se liší člověk od člověka. Důležité je vhodně sladit požadavky na design, jedinečnost a komfortnost s praktickým chodem domácnosti. A to je příležitost pro systémovou elektroinstalaci, díky níž se dům stává tzv. chytrým a řadu věcí dělá sám automaticky.

Co například chytrý dům umí?

Ovládá topení tak, že je dodržena tepelná pohoda a zároveň hlídá, aby se zbytečně nepřetápělo. Výsledkem je správná teplota na správném místě v potřebnou dobu. Úspory energie na topení jsou o to větší, že do hry se zapojí i chování obyvatel domu, např. při otevření okna se topení dočasně vypne. Systémová elektroinstalace si poradí i s ovládáním rekuperace. Součástí systému je rovněž veškeré stínění, např. závěsy, které se zatáhnou, když se setmí a při otevření domovních dveří se rozsvítí v předsíni a začne hrát oblíbená hudba. Často je využívaná simulace přítomnosti v době dovolených, kdy se na čas rozsvítí, hraje hudba a dům klame okolí zdánlivou přítomností majitelů. Vzdálené ovládání přes aplikaci v mobilu dává pocit bezpečí, že vše je pod dohledem, ale i možnost vypnout zapomenutý aktivní spotřebič nebo si dopředu nastavit správnou teplotu v libovolné místnosti. Pomocí vzdáleného ovládání lze nejen zapínat a vypínat na dálku, ale ověřit stav domu; co je zapnuté, jaká je momentální teplota atd. Možností různého nastavení a integrace různých systémů (vytápění, zabezpečení, klimatizace atd.) je nezměrné množství.

Co neopomenout při výběru systému?

Nejprve je vhodné si pro sebe udělat představu o tom, co od systému chceme. Na trhu je technických řešení řada, některé dokáží pokrýt širokou řadu funkcí, jiné jsou omezeny na dílčí úlohu, např. jen ovládání žaluzií s určitou logikou, což může být denní doba, venkovní svit atd. Z technického hlediska se řídicí systémy chytrých domů dělí na systém s centrální řídicí jednotkou nebo sběrnicový decentralizovaný systém. Systém s centrální řídicí jednotkou může (ovšem záleží na obchodních podmínkách) vyjít laciněji v případě rozsahu „tak akorát“, ani příliš málo funkcí, ani příliš mnoho. Systémy decentralizované mají možnost postupného doplňování modulů a časového rozložení investice. Navíc při výpadku jedné části, fungují ostatní a nenastává paralyzace celého řešení. Následuje rozhodnutí, zda volit kabelové nebo bezdrátové řešení. Kabel je kabel, ale pokud je již byt hotový, lze se díky bezdrátovému systému vyhnout rekonstrukci. Výběr ovlivňuje celá řada dalších parametrů od jednoduchosti ovládání, designu ovládacích prvků až po spolehlivost a reference dodavatele.

Kde se můžeme inspirovat?

Odpovědi na různé dotazy, doporučení, jak postupovat, ukázky včetně cenové kalkulace apod. naleznete na internetu, třeba na www.hdl-automation.cz. Na vlastní oči lze systémy automatizace vidět a tzv. si „osahat“ jejich funkčnost lze na výstavách, např. For Arch v Praze, AMPER v Brně nebo v showroomech dodavatelů. Přínosné je rovněž doporučení majitele chytrého domu, který má již s jeho pořízením a fungováním nenahraditelné osobní zkušenosti. I to vám může HDL Automation s.r.o. zprostředkovat.

Co například chytrý dům umí https://www.hdl-automation.cz/produkty
reference dodavatele https://www.hdl-automation.cz/reference
cenové kalkulace https://www.hdl-automation.cz/podpora

Komerční prezentace

Datum vydání: 8. 4. 2020

Edit: