Jestli letos nasněží…

…to nikdo nemůže říci s jistotou. Téměř s jistotou však můžeme konstatovat, že pokud se na sníh nepřipravíme, nepříjemně nás zaskočí. Alespoň základní vybavení byste tak měli mít nachystáno.

RYCHLE PO RUCE

Těm, kteří potřebují uklidit jen chodníček před vchodem do domu, nebo si „prorazit“ závějí cestu k brance dlouhou pár metrů, postačí ruční nástroje.
Vyplatí se pořídit lehké a odolné hrablo, lopatu, koště, případně škrabku na rozbíjení zledovatělých ploch.
Lze jen doporučit, abyste si zvolený nástroj před koupí vyzkoušeli.
Úklid sněhu je fyzicky náročná činnost, ergonomické vlastnosti používaných nástrojů vás ušetří jak zbytečné námahy, tak následné únavy, či dokonce bolesti.

FRÉZA NA MÍRU

Na větších zahradách, tam, kde je třeba od sněhu čistit delší cesty, se vyplatí sněhová fréza. Trh nabízí stroje od menších s nižším výkonem až po stroje určené pro profesionály. Jak si vybrat ten pravý?
Rozhoduje velikost udržované plochy, povaha terénu, ale také schopnost odklidit různé typy sněhu nebo pravidelnost, s jakou sníh uklízíte. Důležité je dokonce i to, zda budete frézu používat v obydlené oblasti (třeba brzy zrána), nebo na samotě u lesa a zda se na úklid vypravíte hned, jak napadne, nebo až s odstupem několika hodin či dní. Všem těmto skutečnostem byste měli přizpůsobit výběr pohonu, výkon motoru, šíři a výši záběru, typ šneku, který nabírá sníh.

JEDEN ČI DVA STUPNĚ

Jednostupňové frézy – bez námahy s nimi uklidíte malé terasy a chodníčky pokryté čerstvým sněhem, zvládnou zpevněný rovný povrch; s úklidem je však třeba začít okamžitě – na vyšší vrstvu mokrého a těžkého sněhu navíc třeba v nerovném terénu nestačí.
Dvoustupňové frézy – poradí si se všemi typy sněhu i povrchu. Na rozdíl od jednostupňových mají totiž schopnost těžký i třeba zmrzlý sníh před odhozením komínem rozdrtit na menší části.

RŮZNÉ POHONY

Elektrické – tyto sněhové frézy nabízejí nízkou hmotnost, dobrý výkon a tichý provoz, ale panuje zde omezení v podobě kabelu a nutnosti dostupného zapojení do elektřiny.
Akumulátorové – modely z této kategorie disponují stejnými výhodami jako akumulátorové stroje, ale odpadá u nich nutnost přívodu elektrické energie i manipulace s kabelem; na druhou stranu vždy je tu omezení časem (byť v řádech desítek minut), po který vydrží energie v akumulátoru.
Benzínové – v sortimentu benzinových sněhových fréz prakticky není omezení, zahrnuje jak jednostupňové frézy, tak dvoustupňové, velmi výkonné stroje, které zvládnou jakýkoli sníh i terén.

DOBRODRUŽSTVÍ NA SHĚNU

I tak pojímají někteří majitelé pozemků, respektive sněhových fréz, své počínání. Současné stroje totiž nabízejí nejen praktickou službu, ale také komfort v podobě mnoha nadstandardních funkcí, které činí z úklidu sněhu zábavu. K té přispěje například světlomet, elektrický startér, vyhřívaná madla, „joystickové“ ovládání směru výhozu sněhu a další. Při úklidu sněhu se můžete i vozit. Funkci sněhové frézy totiž nabídnou i některé zahradní traktory i čtyřkolky opatřené radlicí.
Hrablo, lopatu a smeták užijí i majitelé sněhových fréz. Poslouží na dočištění nebo okamžitý úklid malé sněhové nadílky, na který není nutné vytahovat stroj z garáže.

POSYPAT

Na posyp sněhové pokrývky můžete použít posypovou sůl, štěrk, písek, piliny nebo popel. Pozor ale – sůl „nefunguje“ při teplotách pod –9 oC a její použití také nemusí být v určité lokalitě povoleno. U ostatních materiálů se zase na jaře připravte na úklid sypaných míst.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 19. 12. 2019

Edit: