Kamna místo televize

V televizi dnes můžete sledovat, co chcete: 100 let starý němý film i válku v přímém přenosu. Ale banální kontakt s živým ohněm krbu či kamen nic nepřekoná!

PRO NÍZKOENERGETICKÉ DOMY . Kamna Jøtul F 105 splňují nejpřísnější emisní limity a spalují ekologicky i při nízkém výkonu. Spotřeba dřeva jen 0,8 kg/hod. Kvalitní norská litina, dvoustupňové spalování. Foto Scandique.

 

Krb a kamna stojí za pozornost i kvůli zdraví. Své působení zde spojují dva zcela odlišné principy šíření tepla: konvekce (cirkulace tepla po míst nosti) a radiace (rovnoměrné sálání všemi směry). Vždy jsou přítomny obě složky, liší se jejich poměr: u krbu převládá konvekce, u akumulačních kamen sálání. Pro moderní topidla to nemusí platit doslova. Vždy však platí, že sálavé teplo je pro nás přirozené (napodobuje slunce), pocitově příjemné a zdravé.

SKLO ZE TŘÍ STRAN . Řada Jøtul I 520 představuje flexibilní systém čtyř krbových vložek (varianty se sklem na jedné, dvou nebo třech stranách topeniště). Světlé smaltované vnitřní pláty vložky a skla s reflexním povrchem zvýrazní krásu ohně. Dvoustupňové spalování, ekologická známka „Svan“. Foto Scandique.

 

ZÁKLAD TVOŘÍ VLOŽKA

Základem moderního krbu (i kamen) je krbová vložka: litinová či ocelová konstrukce, jež topeniště zapouzdří do uzavřeného prostoru. Čelní stěnu tvoří dvířka se žáruvzdorným sklem, zpravidla panoramatická, takže pohled do plamenů si vychutnáte. Podle způsobu přenosu tepla z ohniště do prostoru dělíme vložky na sálavé (teplo vyzařují přímo), teplovzdušné a teplovodní (přebytky tepla rozvádějí po domě).

OCEL A SKLO . Elegantní francouzská ocelová krbová kamna 1700 Round Base od firmy Seguin Duteriez s velkým čelním prosklením. Atypické rovné sklo, sekundární spalování, výkon 6–8 kW, záruka 5 let. Foto Topsys.

 

MATERIÁL VLOŽKY

Vložka může být buď celá z litiny (rychle přijímá teplo), nebo z kombinace litiny s ocelí, případně z oceli se šamotovou vyzdívkou (teplo pomalu nabíhá, ale akumuluje). Vložka může působit trojím účinkem: zesilovat sálání tepla do prostoru (horkovzdušný systém), akumulovat teplo (akumulační systém), nebo plnit zároveň funkci tepelného výměníku (teplovodní a teplovzdušné krby). Sálavé vložky lze použít pro krby horkovzdušné (rychlé sálání tepla) či akumulační (ukládání tepla do obestavby).

TEPLOVZDUŠNÁ . Krbová kamna Flamingo Deluxe o regulovaném výkonu 3–11 kW a vysoké výhřevnosti 60–200 m 3 mají dvoustupňové spalování. Výběr ze sedmi designových řad a několika barev. Foto HS Flamingo.

 

ČÍM VLOŽKU OBEZDÍT

Teplo krbové vložky akumulují kachle, šamotové cihly nebo obezdění z kamene (žula, mramor, pískovec, mastek). Nejlepší vlastnosti vykazuje mastek: rychle se rozehřívá, má o 70 % větší schopnost akumulace tepla než šamot a je šetrný vůči životnímu prostředí. U moderních krbů lze použít i ocel, doplňkově dřevo či sklo.

DO ROHU . Krb Angara (rozměr 160 x 88 cm) má ocelový rám s povrchovou úpravou antracit v kombinaci s mramorem Fjord. Panoramatické prosklení, velký skladovací prostor na dřevo. Foto Topsys.

 

LEVNÁ ELEGANCE

Výhodnou a úspornou variantu vytápění pro menší rodinné domy nebo byty představují krbová kamna. Nechcete-li levný prefabrikát, nenuťte se do něj! Esteticky i funkčně kvalitní krbová kamna s dvoustupňovým spalováním (účinnost cca 80 %) pořídíte již za cenu okolo 30 000 Kč. Výkon 1 kW dokáže vyhřát až 40 m 3 zatepleného domu.

ZÁVĚSNÁ . Krbová kamna Ambiente E1000 od firmy Boreal si poradí s poleny délky až 60 cm a jsou ideální pro zavěšení na zeď s přímým napojením do komína. Regulovaný výkon 5–13 kW, účinnost 82 %. Foto RB Business group.

PRO VELKÁ POLENA . Jøtul F 400 – kamna s rozměrným topeništěm, které pojme polena dlouhá až 50 cm. Velký popelník má samostatná dvířka, uhlíky zachytí praktický límec. Prosklená dvířka zvýrazňuje černý lak. Kvalitní norská litina, dvoustupňové spalování. Foto Scandique.

Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Scandique, Topsys, HS Flamingo, RB Business group

Datum vydání: 3. 11. 2021

Edit: