Kdo jsme a kam jdeme

I tak se tázal letošní veletrh Heimtextil, ale není třeba si s tím zase moc lámat hlavu. Spíš si vyberte, co vám osobně z nabídky sedí a jakým směrem se s nastávajícím jarem vydá váš domácí textil, který byt zútulní.

Drobná inklinace ke kýči byla čitelná, ale pořád je tu dost přírodních materiálů v jemné barevné škále, které se hodí vždy a všude. Zaznamenali jsme po roce zase o něco víc tisků, kterým vévodí digitální vzory, geometrické linie bývají často rozpité. A s přihlédnutím k historické trendové skupině a lidem, kteří se nechtějí vzdát pořádného kousku zdobného textilu, samozřejmě bylo dost i potahových a závěsových tkanin, které navozují pocit luxusu, pokud nejsou rovnou přepych sám. Nevybrat si do bytu to, co se vám líbí, a to, co vám barevně ladí, je v podstatě nemožné. I čtyři barevné škály čtyř skupin jsou bohaté, nabízejí několik odstínů fialové, zelené, objevují modrou a fandí různým tónům žluté. K těmto barvičkám se pojí ještě ostrá oranžová, lososová a červená a proti nim stojí celá skupina neutrálních tónů od holubí šedi přes krémové a pískové až po černou. Právě způsob, jakým materiály a barvy zkombinujete, vám možná ukáže, do které z trendových skupin patříte či že nepatříte nikam, protože jste prostě originální. A bydlet v tom budete vy, ne?

VYNÁLEZCE

Inteligentní volnomyšlenkář, který rád experimentuje a zkoumá různá řešení, aby byl život plný zábavy a vzrušení. Miluje experimenty, vyhledává dobrodružství a touží po neobjevených světech. Rád je v opozici, má rád funkčnost, ale musí být i legrace. Je dychtivý zanechat osobní stopu, uplatnit vlastní značku v designu i výrobě, je stále v kontaktu s přáteli a světem, se všemi, kteří jsou ochotni sdílet jeho vnitřní i vnější svět. V paletě jsou živé odstíny a podivné kontrasty, třeba spojení horké a jiskřivě mrazivé. Barvy: bělavá, bambusová, světlá chladnější zelená, červeně oranžová, přírodní světlá hnědá, jasná letní modrá, špenátově zelená, kaštanová.

4

3

2

1

Technické závoje, duhové fólie, lité vrstvy latexu, lehounké konstrukce, které si hrají se světlem – i to najdete v této skupině.

Nové trendy mají shrnující název Being čili Bytí nebo Bytost, designéři tentokrát vytvořili čtyři odlišné typy osobností, z nichž každá má svůj nezaměnitelný styl. „Každý má mít možnost vytvořit si prostor, který bude odrážet jeho vnitřní inspirace, osobní cíle i praktické potřeby,“ řekla Anne Marie Commandeur, designérka a ředitelka Stijlinstitutu Amsterdam.

5

6

EXCENTRIK

Lovec i sběratel. Anglický tvíd tu potkává kimonové hedvábí, zachovává i odvážně míchá objevy, dokáže sestavit okázalý koncept, který má nadčasovou kvalitu a extrémně dekorativní charakter. Žije jako současný dandy či moderní bohém. Toulá se hodně po celém světě, hledá zkušenosti, které přinášejí radost, stejně jako zajímavé výrobky, které pak po svém kombinuje. Barevná paleta skupiny je vášnivá, umožní velké divadlo, nabízí barevné střety, v nichž se výstřednost může potkat s elegancí a exotikou. Barvy: černá, holubí šeď, legionářská modrá, švestkově sytá purpurová, kaktusová zeleň, zlatožlutá, lososová, poněkud tmavší červená „tango“.

7

8

9

10

11

GEOLOG

Milovník přírody a přírodních systémů, který vyznává přírodní produkty, ale současně je vážně zaujat tím, že člověk, město a ekonomika jsou integrální součást našeho současného ekosystému. Je pro zachování stejně jako pro objevování v těch nejhlubších vrstvách země, kde čeká neviditelné a neočekávané. Oceňuje vzácné nedokonalosti geologických textur, vědu o přírodě a její neskutečnou kvalitu. Barvy odrážejí tajemnou tvář přírody, odstíny vyvolané jedovatým jasem a kovovým leskem prozáří naše městské jeskyně. Barvy: temně hnědá, peří pelikána, jasná fialová, měděná, baltská zeleň, silná temná fialová, sodalitová modř, hněď opékaného kokosu.

13

14

15

12

HISTORIK

Milovník luxusu, který se sice narodil v době, jíž dominují nové technologie, ale který vyznává prověřenou kvalitu, to, co má „rodokmen“. Opovrhuje jednorázovými předměty, hledá naplnění představ o kráse s vnitřní hodnotou, historické kouzlo, příběh a zpracování. Inspirací je západní civilizace v pozdním 16. a 17. století, období s extrémním uměleckým a řemeslným bohatstvím. Najdeme tu poklady té nejvyšší řemeslné dovednosti, expresivní ozdoby, opulentní výzdobu, rafinované detaily. Barvy: sněhová bílá, antracitová, krémová, světle zlatá, zaječí hnědá, bledá zeleň výhonků, večerní písek (růžový tón), vybledlá fialová.

16

17

 

18

 

19

20

Datum vydání: 5. 10. 2015

Edit: