Kdy a jak zazimovat bazén

Aby vám bazén dobře sloužil i následující sezonu, je nezbytné ho správně připravit na zimu. Nejjednodušší a zároveň nejjistější cestou je pozvat si profesionála – technika, který bazén i jeho příslušenství zazimuje a poradí i s další údržbou. Pokud si na to ale troufáte sami, zde je pár tipů…

JAK ZAZIMOVAT NAFUKOVACÍ BAZÉN

Radí David Benda, oddělení zahrady, společnost Hornbach

 • Bazén kompletně vypusťte a odmontujte veškeré příslušenství – hadici i filtraci.
 • Očistěte vnitřní strany bazénu čistou vodou, aby při uskladnění nedošlo k poškození pláště usazenými chemickými prostředky.
 • Vyfoukněte horní prstenec a bazén rozložte, aby mohl dostatečně vyschnout, pak ho srolujte. Neskládejte jej, vznikly by přehyby. Před uložením bazénu se přesvědčte, zda je vše čisté a dostatečně suché.
 • Není na škodu bazén během zimy občas i přeskládat, aby ve folii nevznikly lomy, jež by mohly být základem mechanického poškození.
 • Vyčistit se musí i vypuštěná filtrace. Je nutné odstranit usazené nečistoty a skladovat ji, stejně jako všechny komponenty zazimovaného nadzemního bazénu na suchém místě, kde nemrzne.

JAK ZAZIMOVAT NADZEMNÍ BAZÉN

Radí Radek Hanzlík, produktový manažer společnosti Mountfield

 • Začněte vyjmutím schůdků – očistěte je a uskladněte. Vyčistěte vodu v bazénu od všech nečistot, nejlépe to půjde síťkou, velký kartáčem nebo bazénovým vysavačem. Pak vydezinfikujte písek ve filtraci aplikací speciálního přípravku – nasypte ho za provozu filtrace přímo do skimmeru.
 • Zkontrolujte chemické složení vody, hodnota pH by se měla pohybovat mezi 7,0 – 7,4 a množství chloru mezi 0,3 – 0,6 mg/l. Správné hodnoty snadno změříte pomocí testeru, k případné úpravě složení vody použijte speciální přípravky. Po úpravě musí běžet písková filtrace po dobu, než se voda promíchá, minimálně 24 hodin.
 • Snižte hladinu vody asi 10 cm pod skimmer a místo bulvy vratné trysky našroubujte zátku vratné trysky. Pokud by v zimě více zapršelo, a voda v bazénu se zvýšila, opět ji upusťte. Očistěte stěny bazénu pod i nad hladinou přípravkem k tomu určeným a na závěr důkladně opláchněte vodou.
 • Potom odpojte hadice a odstraňte z nich vodu. U pískové filtrace demontujte čerpadlo a vylijte z něj a z potrubí a hadic zbylou vodu. Z nádoby a z čerpadla demontujte výpustní zátky a vypusťte zbylou vodou. Všechny součásti filtrační jednotky uložte na suchém místě chráněném před mrazem. Odpojte solární ohřev, odstraňte z něho vodu a ukliďte do prostor, ve kterých nepoklesne teplota pod 0 °C. Pak odpojte tepelné čerpadlo od sítě a uzavřete obtokové ventily. Vypusťte z něj vodu a vysajte do sucha. Našroubujte potrubí zpět, ale nedotahujte, aby se do čerpadla nedostaly nečistoty nebo voda.
 • Aplikujte přípravek k zazimování vody venkovních bazénů, který kromě jiného také zabraňuje růstu řas a usnadňuje čištění bazénu na jaře.
 • Bazén zakryjte podzimní krycí plachtou, která ho ochrání před padajícími nečistotami. Jakmile udeří mrazy a na hladině se začne tvořit ledová tříšť, plachtu z bazénu sundejte, řádně vysušte a uskladněte do prostor, kde nemrzne. Váha napadaného sněhu a působení mrazu na podzimní krycí plachtu by totiž mohly poškodit její strukturu.

IDEÁLNÍ OKAMŽIK?

Zazimování proveďte nejpozději tehdy, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a kdy je teplota vody v bazénu mezi 10 až 15 °C.

BEZ STAROSTÍ

Profesionální zazimování bazénu odborným technikem vás zbaví všech starostí i případných komplikací. Pokud o bazén pečujete správně, bude zazimování časově i finančně méně náročné, můžete počítat s cenou jako u běžných servisních zásahů v domácnosti.
Foto: Albixon

ÚSPORNĚ NA BAZÉN?

„Společnost ALBIXON uvádí na trh nový bazén BENEFIT. Jeho hlavní předností je, že jej není nutné při zazimování téměř vypouštět, dokonce i několik sezón po sobě – šetříte tím nejen finance, ale i životní prostředí. Pokud bazén ještě doplníte o zastřešení, omezíte tím i míru odparu vody v letních měsících a nebude tak potřeba ji tolik v průběhu sezóny dopouštět,“ radí Vojtěch Drda, specialista společnosti Albixon

Text: Mirka Vernerová, odborná spolupráce Albixon, Hornbach a Mountfield
Foto: archiv firem

Datum vydání: 15. 11. 2019

Edit: