Komfortní bydlení venku

To, čemu tak hravě říkáme letní nábytek, už dnes vypadá velmi solidně a velmi interiérově. Vyšší kvalitu venkovního nábytku si vynutily moderní byty s velkorysými terasami, na nichž chtějí jejich majitelé trávit co nejvíc času. Škatulkování je vždy poněkud ošidné, ale zkusme to alespoň přibližně…

Jaký může být?

Venkovní nábytek může a měl by být lehký, drobný i snadno přenosný.
Ten další si nezadá s interiérovým, je kvalitně čalouněný, a obvykle umístěný na rozhraní bytu a terasy, takže částečně budí dojem, že do bytu patří, ale zároveň nabízí již letní venkovní atmosféru.
A pak je tu stavebnice, krabice či ovál, které sestavíte tam a tak, kde a jak zrovna potřebujete – na zahradě, před domem, u bazénu. Tento letní příbytek nabízí úkryt před příliš prudkým sluncem, poležení v intimitě, i prostor pro příjemné stolování venku.
Obvykle se letní nábytek kombinuje, solidní základní sezení a ležení doplňují lehké přenosné stolky i příležitostné stoličky, vhodné na krátké posezení i na odložení věcí.
Poslední – nikoliv významem, jsou různé kokony, případně závěsy, ve kterých se pěkně ukryjete před světem.

Terasa je vlastně něco jako byt navíc, další možnost, jak venku trávit co nejvíce času. Vybavena by měla být podobně jako interiér, je přece jeho prodlouženou částí.

Bílý lak a dřevo, to je nadčasová klasika. Takový nábytek z módy nevyjde…

Barvy přírody

O letní atmosféru se starají světlé tóny a zvolené materiály. Je tu hodně bílé, jemné odstíny modré a zelené připomínající vodu a koupání. Přimíchává se béžová, písková, světlá šedá a zemitá hněď. Použité materiály jsou často vzdušné, pracuje se hodně s laťovým dřevem, oblíbené jsou vyplétané židle i lehátka pomocí pásků, nebo hrubá síťovina, jakou známe třeba z tenisu. Je tu kůže i len či bavlna, proutí i nové syntetické materiály, vždy ale především vzdušnost.

Roberti

Dotek červené

Červená barva sice nedominuje, ale prolíná se celým bydlením. Nechybí ani venku od temnějšího odstínu, přes přímou červeň k oranžové, a pak bledne do sluncem vyprahlé terakoty. To je barva, která je velmi oblíbená, a k létu se dobře hodí. Červená nejde do kontrastů s bílou, spíš se řadí ke dřevu, bleděmodré a šedé, aby neunavovala.

Pergola pro léto může být otevřená a vzdušná, ale i zastřešená, třeba s elektrickými přípojkami pro vaření. Gandiablasco

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: Salone Internazionale del Mobile, Milano

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 3. 9. 2017

Edit: