Koupelna mnoha tváří

Koupelna už dávno není jen ušmudlaná Popelka, která se stydlivě krčí mimo hlavní dění v domácnosti. Význam tohoto prostoru během několika let vzrostl natolik, že se z koupelny stala plnohodnotná relaxační místnost, kde máte konečně čas i prostor věnovat se sami sobě. Koupelna v sobě spojuje hned několik funkcí: najdete zde vše potřebné nejen pro dokonalou očistu těla, ale také pro zklidnění po celodenním shonu – relaxaci a příjemný odpočinek ve vodní lázni nebo pod proudem vody.

V posledních letech začíná mít koupelna vliv na uspořádání celého bytu. Přestává být totiž uzavřeným a jasně ohraničeným prostorem a naopak se stává součástí obytných místností. Stále častější je její propojení například s ložnicí. V koupelnovém interiéru se také nově setkáte se zařizovacími předměty a doplňky, které dříve tvořily vybavení obývacích pokojů, pracoven nebo ložnic. Odkládací stolky, taburety, křesla, lehátka, praktické poličky a regálové skříňky zútulní a příjemně zabydlí dříve strohou místnost, která vás rázem vybízí, abyste zde trávili daleko více času. Vše je připraveno poskytnout vám co největší pohodlí.

Koupelna v přírodním stylu Triomini Lapis, umyvadlová mísa z přírodního kamene na desku 40 x 40 cm, 4990 Kč, dlažba Del Conca Climb black použitá na stěnu, 40 x 80 cm, 999 Kč/m2, Peronda Mumble caramel, dlažba imitující dřevěná prkna, 20 x 120 cm, 1199 Kč/m2, mat, www.siko.cz

Rozmanitost stylů

Velkou roli hrají také materiály a barvy sanitární keramiky, nábytku i obkladů a dlažeb, které v koupelnách nejčastěji najdete v teplých dřevěných tónech, v zemitých odstínech béžové, pískové, v neutrální bílé a šedivé, ale své místo tu mají také hrubé a surové povrchy, například pohledový beton nebo zdivo, či povrchy s pestrými dekory ve stylu vintage a patchwork.

Sprchový kout SanSwiss řady Top-line TOPS2 + 2xTOPF, z kvalitního 6mm bezpečnostního skla, s antiplakovou úpravou Aquaperle, magnetické těsnění dveří, od 14 110 Kč bez DPH. www.sanswiss.cz

Důraz na design

Mezi umyvadly jsou jasnými favority ta, která lze umístit na desku. Ta je většinou zhotovena z masivního kusu dřeva, nebo je potažená dýhou. V sortimentu van se častěji než dříve objevují modely volně stojící, které korespondují s požadavkem na zvětšující se prostor koupelen obecně. Jejich protipólem jsou pak vany asymetrické nebo prostorově natočené, které šetří místo a jsou vhodné do malých koupelen v městských bytech, nebo tam, kde chcete mít vanu i sprchový kout zároveň.
Pokud však tolik prostoru přece jen nemáte, nebo se nemůžete rozhodnout, zda zvolit vanu či sprchový kout, vsaďte na variantu 2 v 1, tedy na vanu se sprchovou zástěnou, která představuje ideální kompromis.

Moderní skleněné stěny Jika Pure lze poskládat na míru prostorovým možnostem koupelny, povrchová úprava Perla Glass pro snadnou údržbu, od 27 442 Kč bez DPH. www.jika.cz

Velkorysé sprchování

A jak vypadají moderní sprchové kouty? Obecně lze říci, že prostory pro sprchování jsou velkorysejší, aniž by však byly v koupelně příliš nápadné. Trendem jsou řešení v úrovni podlahy: dostatečně velká pro dva, bez rámů a minimalistická, s téměř neviditelnou skleněnou stěnou jako ochranou před stříkající vodou. Nejčastěji se setkáte s variantou „walk-in“, tedy bezbariérovým řešením s pochozí plochou přímo na podlaze opatřenou odtokovým žlábkem, kde nepřekáží žádné okraje, podobně jako u sprchových vaniček. Prostor sprchového koutu je vymezen pouze jednou či více skleněnými stěnami, nejčastěji z průhledného skla. K samozřejmému vybavení koutu pak patří nejen ruční, ale i hlavová sprcha, které disponují celou řadou sprchovacích režimů s různými druhy vodních proudů. Pokud si chcete občas dopřát také vodní masáž, pořiďte si do koutu boční trysky, jež se postarají o vaše unavené nebo ztuhlé svalstvo – a to pěkně ze všech stran.
S inovativní formou aplikace vody – aquapresurou, se můžete setkat například u výrobků značky Dornbracht, jenž tak vnáší do koupelen zásady tradiční čínské medicíny. Jedná se o jednoduchý a časově úsporný způsob integrace vodní masáže do každodenní rutiny. Během ranního či večerního sprchování tak povzbudíte svou mysl, pocítíte příval energie, odstraníte stres i napětí a účinně aktivujete imunitní systém.

Harmonické obklady a dlažby

V přírodním duchu se nesou také nové kolekce obkladů a dlažeb, které jsou k dostání ve světlých i tmavých zemitých odstínech. Už na první pohled působí harmonicky a do koupelny přinášejí teplo, přirozenost a eleganci. Řada koupelnových sérií svým vzhledem věrně napodobuje povrchy přírodních materiálů, jako je dřevo a kámen. Nejinak je tomu i u nové kolekce rektifikovaných obkládaček Lazio, které věrně napodobují povrch přírodního travertinu. Vyrábějí se ve formátech 30 x 90 cm a 25 x 33 cm, součástí série jsou i dekorativní prvky jako falešná mozaika, inzerto nebo listela. Cena obkládačky Lazio v rozměru 30 x 90 cm je 742 Kč/m2. www.rako.cz

Chytré baterie

Už na loňském mezinárodním veletrhu koupelen ISH 2017 ve Frankfurtu byly představeny nové designy vodovodních baterií, které v koupelně bojují o větší pozornost nejen novým materiálovým provedením, ale též propracovanější elektronickou výbavou, která z nich činí ještě dokonalejší pomocníky při každodenní hygieně. Kromě obvyklého chromového povrchu se baterie stále častěji odívají také do barvi mosazi, niklu, bronzu, černého bronzu nebo i růžového zlata, a to v matném i lesklém provedení.
Chytré funkce, jimiž jsou prémiové modely vybaveny, lze už i zde ovládat bez dotyku ruky pomocí nejrůznějších aplikací přes mobil či tablet.

Do rohu

Vany v asymetrickém či rohovém provedení se vám budou hodit zejména tam, kde bojujete s prostorem a ušetřené centimetry přijdou vhod i v dalších částech místnosti. Více na www.ravak.cz.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Datum vydání: 5. 6. 2018

Edit: