Krása, která HŘEJE

Už dávno neplatí rovnítko mezi otopným tělesem a nevzhledným radiátorem, který sice zahřeje, ale jinak spíš překáží a hyzdí…

Trendem dneška je dokonalý estetický soulad topidla s interiérem. A je to trend více než logický: Vždyť kolik měsíců v roce skutečně topíte a kolik měsíců zůstávají otopná tělesa pouhým bytovým doplňkem?

Rafinovanou možnost otočit celým otopným tělesem o 180° pro přepažení prostoru a jednoduché zavěšení ručníků nabízí elektrický radiátor Roda Twist Spa Air. Cena od 26 661 Kč. foto Zehnder.

 

KATEGORIE KRÁSY A TEPLA

Každý jsme jiný, máme odlišný vkus, nároky, potřeby… Někdo je ochoten investovat do jednoho topidla 50 tisíc korun, jinému tato suma vystačí na otopnou soustavu pro celý dům. Základní volba systému vytápění a teplo nosného média je samozřejmě klíčová a ovlivní výběr jednotlivých otopných těles. Ponechámeli stranou plynová topidla, představuje úplně prvotní volbu rozhodnutí, zda bude otopná soustava řešena jako teplovodní, nebo elektrická. Řadu otopných těles ovšem dnes lze napojit na obě teplonosná média a vybavit je plynulou regulací topného výkonu. Takže v konečném výběru může přece jen jít více o krásu než o teplo.

Mramorový sálavý MR panel působí velmi esteticky. Příjemné sálavé teplo, několik výkonových řad, pět druhů leštěného kamene. Cena od 6 672 Kč (panel s příkonem 300 W). foto FENIX.

 

DESIGN S FUNKCÍ NAVÍC

Krása nemusí být drahá! Krvavě zaplacený návrh designéra lze občas nahradit svěžím a neotřelým nápadem, který vychází z podmínek konkrétního prostoru. Ten nejlepší design nepoznáte podle pěticiferné ceny, nýbrž podle toho, co vám otopné těleso skutečně nabídne: esteticky, funkčně, nebo jako atmosférotvorný prvek v rámci interiéru. Tvůrčí přístup, krása v jednoduchosti – to se počítá! Spojit zdravé a příjemné, zvýšit účinnost, případně vytvořit originální víceúčelový doplněk. Příkladem může být zesílení nebo zdvojení trubek radiátoru, které vedle nevšedního vzhledu přináší vyšší topný efekt, nebo spojení funkcí topidla a věšáku, poličky, sušáku ručníků, svítidla či zrcadla.

Dva v jednom: designové otopné těleso Koratherm Refl ex se zrcadlem. Ideální do předsíní, chodeb, vstupních hal i obývacích pokojů. Cena od 6 843 Kč bez DPH. foto Korado.

 

MATERIÁLY PRO RADIÁTORY

U radiátorů tvoří materiálový základ různě ošetřené a speciálně upravené kovy: hliník, měď, ocel a litina. Hliníkové a měděné radiátory se vyznačují dlouhou životností a bezúdržbovým provozem. Díky tomu, že pracují s nízkým objemem vody, mají rychlý náběh tepla, ale také rychle vychladnou. Proto se hodí na chatu či chalupu. Ocelové radiátory pracují s větším množstvím vody, mají rovněž poměrně rychlý náběh, ale díky většímu objemu vody chladnou pomaleji. Životnost ocelových radiátorů je omezená (5–15 let), jen u radiátorů z nerezu je životnost několikanásobně vyšší. Jinak se ocelové radiátory povrchově upravují práškovým lakem (ideální pro předávání tepla do prostoru) nebo galvanicky (chromování, zinkování). Litinové radiátory pracují s největším objemem vody: Díky unikátním vlastnostem materiálu nabízejí dlouhou životnost a výrazně delší sálavost. Nástup tepla při prvním spuštění systému sice není okamžitý, ale pak už vám radiátor díky pomalému chladnutí šetří peníze.

Věšák? Svítidlo? Otopné těleso Pegau PG 18866. Elektrické topné tyče z nízkouhlíkové legované oceli s barevným LED osvětlením. Výroba Ainteriéry. Cena 49 790 Kč. foto BPS koupelny.

 

POVRCH Z ČEHOKOLI

Pro finální úpravu otopného tělesa si dnes můžete vybrat téměř libovolný materiál: leštěný přírodní kámen, keramiku, plast, zrcadlový povrch či barevné sklo. Jednou z výhod kamene je, že dokáže nejen zdobit svou originální kresbou, ale také výborně akumulovat teplo. To pak postupně uvolňuje do prostoru příjemným sáláním – podobně jako kachlová kamna, akumulační krb nebo slunce. Schopnost sálání ovšem nesouvisí jen s materiálem: Její základ musí vytvořit funkční princip topidla.

Bezrámové skleněné sálavé panely Ecosun GS bodují vzhledem i svojí univerzálností: několik barevných provedení, různé varianty výkonu. Zdravé a efektivní sálavé teplo. Cena od 5 324 Kč. foto FENIX.

 

ZDRAVÉ SÁLAVÉ PANELY

Pro lidský organismus nejpřirozenější a nejzdravější je šíření tepla sáláním. Právě v tom jsou mistry elektrické infrapanely. Nedochází zde k přepalování a vysušování vzduchu ve vytápěné místnosti ani k masivnímu víření prachových částic. Vzhled panelů může být velmi různorodý: od přírodního kamene přes keramiku, sklo či zrcadlo vý povrch až po obrazový motiv. Ten si můžete vybrat ze vzorníku nebo dodat vlastní – například fotografii z dovolené jako milou vzpomínku.

Styl 19. století kopírují luxusní koupelnové radiátory Retro Bagno Classic. Ručně vyráběný radiátor z mosazi má vložen článkový radiátor, povrch lze patinovat. Cena od 74 400 Kč bez DPH. foto Laurens.

 

Čisté linie radiátorů Flaps slouží zároveň jako držák na ručníky a teplo díky nim lépe proudí do místnosti. Inspirace leteckými klapkami na křídlech. Cena od 55 500 Kč bez DPH. foto Laurens.

 

Bohatě dekorované litinové retro radiátory Windsor mají téměř neomezenou životnost. Široká škála barev, dva typy povrchu, záruka 20 let. Cena od 1 297 Kč. foto Viadrus.

 

Sušení více ručníků umožňují šikmé ploché trubky radiátoru Zehnder Kazeane. Výška 100–190 cm, 48 barev. Vytápění teplovodní či elektrické, výkon 398–847 W. Cena od 11 554 Kč. foto Zehnder.

 

Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Zehnder, FENIX, Korado, BPS koupelny, Laurens, Viadrus,

Edit: