Kudy teče voda

Umyvadlo, vana, sprcha, bidet – co mají společného? Vodovodní baterii. Každá je sice trochu jinak ustrojená, ale všechny by měly být stejně pečlivě vybrané. Tak, aby slušely koupelně a vám zajistily pohodlí i úsporu energií. A kudy že se ubírají trendy?

ŠETŘÍ ZA TŘI

Moderní koupelnové baterie především šetří vodou a energií potřebnou na její ohřátí, a to hned několika způsoby:
kvalitní kartuš jako součást baterie zajistí dobrou službu bez rizika, že začne kapat
perlátor je rovněž součástí baterie, díky němu se vypouštěná voda mísí se vzduchem a nabývá tak na objemu – vody spotřebujete méně, aniž byste poznali rozdíl
pákové baterie jsou úspornější než klasické kohoutkové, u pákových neproteče tolik vody, než nastavíte požadovanou teplotu
termostatická baterie je ještě lepší – voda o požadované teplotě teče už za několik málo vteřin po spuštění
i do domácností se už dostávají bezdotykové senzorové baterie – přiblížíte-li ruce, pustí vodu na určitou (krátkou dobu) a opět ji vypnou, tedy žádné zbytečné plýtvání

Novinka v sortimentu společnosti KORADO – otopné těleso KORATHERM AQUAPANEL skvěle doplní každou moderní koupelnu. K dispozici je v jednořadém a dvouřadém provedení, ve výškách od 79 cm do 178 cm, se spodním středovým i krajním připojením, v mnoha barevných odstínech. Od 4660 Kč bez DPH. Více na www.korado.cz.

VODNÍ VYCHYTÁVKY

Pokud máte vybraný vhodný typ baterie (umyvadlová, sprchová, vanová, bidetová, kohoutková, páková, stojánková, nástěnná, termostatická…), rozměr, tvar a materiálové provedení, můžete se zaměřit na moderní funkce. Například umyvadlové baterie lze místo kohoutku či páky ovládat stiskem tlačítka, případně zcela bez dotyku (díky již zmíněným senzorům), a dokonce si při mytí rukou můžete vychutnat světlem probarvený proud vody.

POD OMÍTKU

V současných moderních koupelnách nacházejí časté uplatnění podomítkové baterie, u nichž je technická část ukrytá ve stěně. Na povrchu jsou jen ovládací prvky, což působí velmi čistě, jednoduše, minimalisticky, exkluzivně a třeba ve sprchovém koutu takové řešení zabírá méně místa – nevyčnívá.
Baterii vybírejte podle kvality provedení, ale i záruky. Někteří výrobci nabízejí delší záruční dobu, než jsou standardní dva roky.

KLUDI PURE & STYLE – vanová a sprchová baterie, čtyřotvorová montáž na okraj vany. Doporučená cena 19 091 Kč bez DPH. www.kludi.com

Kohoutkovým bateriím určitě neodzvonilo a nejsou jen záležitostí stylových interiérů. Moderní linie je předurčují i k dobré službě v moderních koupelnách, a to zejména v podobě tříotvorových kohoutkových baterií. Jaké to jsou? Samotný výtok a jeho ovládání – kohoutky na studenou a teplou vodu, vystupují samostatně z podkladu umyvadla či vany, v případě nástěnného provedení ze stěny.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Edit: