LoveStory z podkroví

3

Koupelna v podkroví venkovského statku má nadstandardní rozměry i příběh. Vznikla s nadšením, láskou a se zařízením od předních českých výrobců – Rako a Ravak. Výherce naší soutěže koupelnu nedávno dokončil a připravil na první Vánoce.

Když Eduard před více než dvaceti lety hledal místo, kam by s rodinou mohl jezdit na prázdniny, objevil venkovskou usedlost z 18. století. Půvabnou krajinu na pomezí jižních Čech a Vysočiny si ihned zamiloval, ale na prodej byl tehdy jenom takzvaný vejminek. Před nedávnem se podařilo koupit další části tři sta let starého domu a začala celková rekonstrukce, která do budoucna přinese komfort pro celoroční bydlení. Na půdě vznikl otevřený spací a obytný prostor, takže bylo nutné vybudovat odpovídající hygienické zázemí, jež by nahradilo stávající a dávno nevyhovující. „Během přestavby jsem si uvědomil, že místo za komínovou zdí bude ideální pro velkou koupelnu, o níž jsme uvažovali už dřív a kterou využijeme zároveň k relaxaci. Roli sehrála i náhoda v podobě ročního předplatného časopisu Pěkné Bydlení a následná výhra v soutěži. Z toho, jak koupelna vypadá, jsme nadšeni. Její fungování opravdu předčilo naše očekávání,“ říká spokojený majitel.

1

2

MODERNÍ RELAX A TRADIČNÍ VÝHLEDY 
Půdorys koupelny o ploše necelých 18 m2 vychází z původní dispozice půdy. V sousední ložnici zůstal přiznaný originální krov, oproti tomu v koupelně převládají čisté linie a hladké plochy. Dřevěná konstrukce by v minimalisticky pojatém prostoru působila podle majitele příliš rustikálně, proto ji nechal zakrýt dřevovláknitými izolačními deskami, což vylepšilo tepelnou pohodu místnosti. Aby uživatelé koupelny nepřišli o krásné výhledy do okolí, bylo v plánu velké okno. Překážel vazný trám, takže místo jednoho jsou tu nyní dvě střešní okna nad sebou. Eduard původně počítal s rámy v bílém bezúdržbovém provedení, ale vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám musel koupit dřevěné. Dekor dřeva ve výsledku koupelnu příjemně prosvětlil a opakuje se nyní na dveřích a mřížkách nad radiátory.

4

LÁSKA, KTERÁ VYDRŽÍ 
Důležitým faktorem návrhu podkrovní koupelny, o jejíž realizaci se postarala stavební firma SP, byla výška. Eduard měří skoro dva metry, což ovlivnilo především výběr vany. „Chtěl jsem, aby byla pohodlná a samozřejmě dobře vypadala. V nabídce společnosti Ravak mě zaujala velká akrylátová LoveStory určená pro společnou koupel dokonce dvou osob. Líbil se mi elegantní čistý design nepostrádající emoce, nevšední tvar připomínajícím srdce, měkké linie…,“ přibližuje majitel. Zakrytím dvou vazných trámů se zvýšila úroveň podlahy, víceméně vznikly dvě výškové úrovně. To umožnilo zapustit vanu, místnost celkově opticky a zajímavě rozčlenit. Kromě vany se do koupelny vešly umývadlo, polopříčkou oddělené WC s bidetkou, či sprchový kout z řady Walk-In. Majitelé ocenili, že firma Ravak ho vyrábí na míru, což je možné díky setu složeného ze stěn z bezpečnostního skla a subtilních vzpěr. Sprchový kout oproti běžným typům víc komunikuje s moderním interiérem, neruší celistvost prostoru. Čtvercová vanička z litého mramoru je z letošní novinky – konceptu Chrome, praktické sedátko nechal majitel vyzdít.

KOUPÁNÍ VE VELKÉM STYLU 
Druhým sponzorem koupelnové soutěže byl výrobce keramických obkladů tradiční značky Rako. Eduard se držel původní představy nadčasového řešení podkroví. Přál si neutrální kombinaci šedých a bílých tónů, stejně tak velký formát dlažby a obkladu s minimem spár. Z široké nabídky se mu nejvíc líbila univerzální podlahová série Unistone. Světlá dlažba formátu 60 x 60 cm ještě víc rozšířila podlahovou plochu, menší formát dlaždic 30 x 60 cm je použitý pro obklad stěn. Unistone nabízí i dekorativní prvky, které vyřešily obložení zaoblených stěn, v tomto případě mozaika 5 x 5 cm. Matný povrch dlaždic imituje přírodní kámen, kresba dobře vyniká na antracitovém odstínu dlažby použité pro obklad vany, částečně stěn a sprchového koutu. Koupelna má moderní dynamický vzhled, bezesporu díky nápaditému střídání světlých a tmavých odstínů, velkého formátu a mozaiky. Finální vzhled koupelny je kombinací představy majitele a konzultací s designéry společnosti Rako.

5

Dokonalý výraz tmavých obkladů Unistone věrně imitujících přírodní kámen vytvořil optimální podklad pro veškeré vodorovné plochy, které jsou s ohledem na požadavek jednoduché údržby vytvořeny z černé leštěné žuly.

NEVŠEDNÍ A VÁNOČNÍ… 
Nová koupelna nebývá pod stromečkem každ07ým rokem. Protože se vše stihlo před koncem roku, relaxace a zkušební provoz koupelny měly premiéru ještě před svátky. Klidné tóny a tvary, které se časem neomrzí a přežijí módní vlny – původní záměr dopadl podle představ majitelů. V koupelně bude možné pomocí doplňků a barev měnit náladu třeba podle aktuálního ročního období. S výběrem a nákupem některých věcí, dekorativních předmětů a drobného nábytku pomáhali i ostatní členové rodiny, kteří si prvně vyzkoušeli vánoční variantu. Inspiraci a stylové doplňky našli například v F&F Home, pražských obchodech A la Maison, či Living Art. A protože zima netrvá dlouho, majitelé se už teď těší na jarní barvy a dekorace. K designovému křeslu přibude lehátko, aby bylo možné co nejdéle vychutnávat nezaměnitelnou atmosféru romantického podkroví.

6

Edit: