Malý svět a velký výhled

Už před 25 lety se etablovaný architekt Martin Rajniš rozhodl „sesednout z tygra“, vše opustit a několik let cestovat. Po návratu se vydal hledat nové cesty tzv. přirozené architektury. „Když jsem se vrátil, začínalo zrovna 21. století, a mně se vrátila chuť navrhovat baráky! Jednu věc jsem ale věděl jistě: Musím se pokusit dělat úplně jinou architekturu! A na to musím žít úplně jinej život…“, říká Martin Rajniš z ateliéru HAMR, který realizoval tento projekt. 

Ve své databázi projektů nazýváte tuto realizaci „Dům v oboře“.

Investor si pro svůj dům vyhlédl rozsáhlý přírodní pozemek v mírném svahu. Z něj se mu otvírá široký a dlouhý výhled přes travnatou pláň až k lesům českého pohraničí.

Jak jste k projektu přistoupili?

Dům dostal vrstvy. Interiér domu se tu vždy střídá s vrstvou exteriéru. Vstupní objekt se zázemím je od hlavního domu oddělen pásem zenových dvorků mezi dvěma kamennými stěnami. Obytná část domu se do nich kouká úzkými okny. Je to pohled do malého světa. Filtr od vnějšího světa.

A co druhá strana domu?

Mezi volnou krajinou a obytnými místnostmi je zasklená terasa. Pohled přes rastr nosné konstrukce a terasu do velkého světa divoké krajiny.

Takže střet dvou světů?

Střet ne. V tom, jak malý svět dělá oporu výhledu do velkého světa, nachází člověk určitý uspokojení, určitej druh rovnováhy.

Vizitka domu

Místo: Železná
Autoři: Martin Rajniš, David Kubík
Interiéry: Otakar Chochola
Investor: soukromý
Realizace: 2012
Zastavěná plocha: 260 m²
Užitná plocha: 340 m²

Text: Vít Straňák
Foto: Andrea Thiel Lhotáková a studio HAMR

Datum vydání: 6. 6. 2024

Edit: