Dveře i okna s účelnou elegancí

Okna ani dveře se nemusí otvírat jen na otočném principu. Pohodlné a elegantní řešení, které vám navíc ušetří nemalý prostor v interiéru, představují posuvné systémy.

Výstup na terasu zdvižně posuvnými dveřmi HS Portal Slim v hliníkovém rámu nabízí bezbariérové řešení s tepelnou izolací a zvětšenou plochou zasklení. Foto Vekra

Zápolíte doma s akutním nedostatkem místa? A máte okenní a dveřní systémy řešené tradičně – tedy na otočném principu? Pak je tu pro vás snadná pomoc: Vyměňte otočné otvírání za posuvné! Nejenže vám ušetří poměrně podstatný kus obytného prostoru, ale navíc interiér pohledově odlehčí, projasní a učiní přehlednějším.

Každé otočné dveře vám seberou čtvrtkruh prostoru, zatímco dveře zasouvací do stavebního pouzdra vůbec nic. Foto JAP Future

 

Velkorysý výstup

Začněme u obvodové konstrukce domu. Nová okna mají podstatně lepší tepelně a zvukově izolační vlastnosti, a tak se v rámci rekonstrukce nemusíte bát ani velkorysého prosklení směrem na terasu či do zahrady. Výměna starých oken s sebou může přinést nejen úsporu za topení, ale také větší světelný i prostorový komfort bydlení. Dřívější francouzské okno lze nahradit velkorysým posuvným systémem, který představuje vysoce elegantní variantu s veškerým pohodlím a bohatým přísunem přirozeného denního světla. Ten má zásadní význam jak pro naše tělesné zdraví, tak i pro naši duševní rovnováhu. A zásadní rekonstrukci domu, která má přinést energetickou úsporu a tepelný, zvukový i světelný komfort, budete patrně podnikat jen jednou za život.

Lákavé variace na téma zdvižně posuvných dveří představuje dřevěný HST portál s hliníkovým opláštěním. Konstrukce je bezbariérová, extrémně pevná a odolná. Foto RI-okna

 

Kdo šetří, má za tři!

To platí nejen pro účelné nakládání s energií, ale i pro úsporu místa uvnitř vlastního domu či bytu. Klíčový faktor pro rozhodnutí, zda zvolit dveře otočné, posuvné po stěně, nebo zasouvací do stavebního pouzdra, představuje většinou velikost vnitřního prostoru. Klasická otočná dveřní křídla totiž zabírají v otevřeném stavu podlahovou plochu přibližně 0,6 m2, kdežto dveře posuvné po stěně zabírají pouze 0,1 m2 a dveře zasouvací do stavebního pouzdra dokonce nezabírají vůbec žádnou plochu, protože celé dveřní křídlo zajíždí do stěny. Když si spočítáte, kolik dveří v interiéru máte, bude rozdíl plně využitelné plochy překvapivě velký. Chcete-li, můžete mít dokonce dvoje dveře, které zajíždějí do stěny proti sobě.

Bezobložkové stavební pouzdro Aktive Komfort: čisté řešení pro zasouvání dvou dveřních křídel Master Door (lakované sklo). Foto JAP CZ

 

Dveře v kapse

Stavební pouzdro je prvek, který tvoří průchozí otvor a plechová „kapsa“, do níž dveře zajíždějí. Tato kapsa nahrazuje část příčky. Proto pro realizaci stavebního pouzdra musí být ve zdi dvojnásobný stavební otvor než pro standardní dveře. „Navíc tato konstrukce nemá nosnou funkci, a proto nad ní vždy musí být v celé délce nosný stavební překlad, který na sebe převezme tíhu příčky nad pouzdrem,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti JAP Future. Pouzdra je možné zabudovat jak do klasické zděné stěny, tak i do sádrokartonové příčky nebo jiných systémů suché výstavby. Nejlevněji ovšem toto řešení vyjde v novostavbě.

Mušle Maximal II. Foto M&T

 

Strč do kapsy dvoje dveře

Stavební pouzdro existuje i ve variantě pro dvoje dveře. U této varianty se jedná vlastně o dvě pouzdra, která jsou navzájem spojena horní vodicí lištou. Každé z pouzder je určeno pro jedno dveřní křídlo, které se vysouvá ze strany do středu dveřního průchodu. Samozřejmostí je možnost doplnit stavební pouzdra tichým dorazem, aby se dveřní křídla dovírala v tichosti. Další variantu představuje synchronní posuv dvou dveří do středového pouzdra, kdy se pohybem jednoho dveřního křídla zavírá nebo otevírá současně i křídlo druhé. Toto řešení je praktické v malých nebo panelákových bytech, kde jsou v úzké chodbičce vedle sebe umístěny toaleta s koupelnou a otočné dveře komplikují bezpečný průchod. Pro tuto situaci je připraveno speciální stavební pouzdro Norma Unibox, které je tvořeno pouze jednou „kapsou“ uprostřed mezi dvěma dveřními otvory.

S posuvným systémem Pertura Selir jsou plně kompatibilní skleněné dveře Pertura (92 x 205 cm) z bezpečnostního skla ESG Satinato. Cena dveří 2 540 Kč. Foto Hornbach

Další varianta skleněných posuvných dveří Pertura má na neprůhledném čirém skle čtyři pruhy a je určena pro systém Pertura Tildra. 3 170 Kč. Foto Hornbach

 

Lego pro dospělé

Jste kutilové? Pak si pořiďte skládací obložkové pouzdro Profikit, které šetří místo nejen při zabudování do příčky, ale už při samotné přepravě na stavbu. Jeho konstrukce je oproti klasickým stavebním pouzdrům odlehčená o pevnou bočnici. Díky tomu jsou transportní rozměry Profikitu 6x menší než u standardních pouzder. Na stavbu je toto pouzdro dodáváno v demontovaném stavu, ale snadno je poskládáte během pár minut. Jeho konstrukce je totiž připravena tak, aby sestavení proběhlo lehce pomocí již připravených spojů, které stačí do sebe jednoduše zasunout a zacvaknout. K sestavení nepotřebujete žádné šrouby ani jiný spojovací materiál, v interiéru však slouží jako standardní pouzdro bez jakéhokoli omezení. Pouzdro je určeno pro sádrokartonové příčky s dokončenou tloušťkou 100 a 125 mm a usazuje se na ně klasická dřevěná obložka. Je kompatibilní s dveřmi všech výrobců bez omezení.

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž: designové dveře Interier Glass, provedení Stripe 1, posuvný systém Fine. Kalené sklo tl. 8 mm. Foto Vekra

 

Posuv po stěně

Druhou variantou, jak ušetřit místo nahrazením otočných dveřních křídel za posuvná, jsou systémy posuvné po stěně. Ty nejenže nabízejí řešení pro interiéry, kde již nelze zasahovat do příček, ale navíc vyžadují minimální stavební úpravy. Sestávají z pevné kolejnicové konstrukce, která se kotví do zdi nad dveřní otvor. Některé typy lze dokonce umístit i nad stávající zárubeň s původní obložkou, aniž by se musela vybourávat. Při výběru dveří posuvných po stěně je třeba věnovat pozornost hmotnosti dveřního křídla. Posuvné kování má totiž své hmotnostní limity, které se mohou značně lišit. Každopádně jde o nejjednodušší způsob, jak nahradit otočné dveře posuvnými. Musíte však počítat s omezením umístění nábytku a nástěnných dekorací na stěně, na kterou se dveře posouvají. Systémy posuvné po stěně jsou vyrobeny z kvalitních materiálů (převážně hliníku nebo nerezu), mají tichý pojezdový mechanismus a případně i možnost tichého dorazu. Výběr typu posuvu záleží především na hmotnosti dveří (nejtěžší jsou celoskleněné, nejlehčí je hliníková konstrukce). Bezproblémovou manipulaci i těžších křídel zajistí kvalitní pojezdová lišta s vozíčky.

Dvoje dveře zároveň dokáže ovládat středové stavební pouzdro Norma Unibox. Foto JAP CZ

 

Prémiová lehkost

Rozhodnutí pro posuvné dveře ovšem nemusí být dáno jen velikostí prostoru, ale také stylem interiéru. Například v rozlehlé obytné hale, kde vůbec není nutné šetřit místem, bude motivací pokus o velkorysé odlehčení a prosvětlení. Využívá se zde atypická varianta dvoukřídlých dveří, které někdy sahají od podlahy až ke stropu a zasouvají se nikoli v rámu dveří, nýbrž ve stropní kolejničce. Důvodem bývá jednoznačně estetické hledisko – snaha vytvořit v interiéru něco mezi nebem a zemí… Jedničkou mezi velkoryse pojatými posuvnými systémy je skrytý posuv Premium, který se od standardních řešení liší svým způsobem kotvení a tím v podstatě i svým využitím. Díky kolejnici zabudované přímo ve stropě dává vzniknout elegantním pohyblivým příčkám, které působivě oddělují dva samostatné prostory.

Prosklené dveře Interier Simple elegantně zajíždějí do stavebního pouzdra ve zdi. Provedení CPL lamino s hladkým bílým povrchem. Foto Vekra


Kování pro posuvné dveře

  • Pro dveře posuvné po stěně jsou častou volbou dlouhá madla, jež značně usnadňují manipulaci s dveřním křídlem.
  • Dlouhé madlo lze použít i pro dveře zasouvací do stavebního pouzdra, ale musíte se smířit s tím, že dveřní křídlo nezasunete do pouzdra celé.
  • Pokud chcete zachovat otvor mezi zárubněmi celý průchozí, je lepší zvolit kování v podobě misek nebo mušlí, jejichž konstrukce je téměř celá zapuštěna do plochy dveřního křídla.
  • Výhodou tohoto řešení je také skutečnost, že misky ani mušle nevyčnívají do prostoru, a tak eliminují možnost nechtěného úrazu.
  • Chcete mít soukromí i za posuvnými dveřmi? Umístěte na ně zámek! Vybírat můžete mezi obyčejným dozickým zámkem, FABkou nebo WC kličkou.

Prozíravé řešení elektroinstalace

  • Při pořízení dveří zasouvacích do stavebního pouzdra je potřeba přemýšlet dopředu nad umístěním zásuvek či vypínačů.
  • Montáž elektrických rozvodů ve stísněném prostředí mezi vnější částí stěny a stavebním pouzdrem usnadní využití elektrokrabičky. Ta se snadno umístí na prolis stavebního pouzdra, který je na to určený. Jeho rozměry přesně odpovídají normované velikosti elektrického zařízení.
  • Výška umístění vypínače či zásuvky je obvykle stanovena normou, ale ne vždy je to podle vašich představ. Elektrokrabičku lze instalovat výš nebo níž podle přání zákazníka.
  • Při výběru stavebního pouzdra je vhodné se u dodavatele informovat, zda je elektrokrabička součástí dodávky a pro jakou maximální hloubku vypínače nebo zásuvky je určena.

foto JAP Future


 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem JAP Future, Vekra, JAP CZ, Hornbach, M&T, RI-okna

Datum vydání: 3. 2. 2022

Edit: