Současná svítidla? Přímky i křivky!

Výstava svítidel Euroluce, která byla součástí veletrhu Salone del Mobile Milano 2017, nikterak nešokovala, ale rozhodně bylo na co koukat. Roztodivné a ne zcela obvyklé materiály, odrazové světelné i stínové efekty, to vše diváky i obchodníky zajímalo. Vybrali jsme pár letních kousků…

Kdybychom teď pokryly stránky kovovými přímkami a úhelníky osazenými LED zdroji, bylo by to trendové. Kdybychom tu rozesely chundelaté svítící mráčky a hnízda, také bychom se nemýlili. Jde totiž o dvě hlavní cesty, jimiž se vývoj osvětlení pro dům a byt ubírá. A obě jsou poměrně dost odlišné – jedna sází na matematickou strohost, druhá na přírodu, v níž nenajdete ani jeden pravý úhel.

svítidla Oompa Loompa značky Arketipo, design Gino Carollo

Geometrie a funkce

Co všechno bylo na Euroluce k vidění? Třeba strohé tyčky zavěšené od stropu na neviditelných vláknech, nakloněná ramena lampy u stolu či na stěně – vše s již zmíněnými LED zdroji, v kovovém – černém, nebo stříbřitém vzhledu. I tady lze ale najít jistou zdobnost a nápaditost. Světelný pásek ovíjí trubku, vnitřní světelný zdroj v nosiči putuje a mění intenzitu – podle momentální potřeby ozařuje buď jen špičku svítidla, nebo je prozáří celé…
Lampy se nejen natáčejí, ale také rozvírají a zavírají. Ale to se musí vidět…
Základní světelný zdroj je umístěn před překážku, která pak rozehraje na stěně stínohru. Puristé zase zajásají nad osvětlením šikovně zabudovaným přímo do štěrbiny ve zdi, z níž pomocí důmyslného skosení vyzařuje nádherné světlo.

svítidlo Pili, design Arturo Alvarez

Jednoduché a čiré skleněné závěsné tvary, které samy o sobě dobře poslouží, se zmnožují, aby se docílilo většího efektu.

Současný trend: vrstvení – svítidlo Trigona, Leucos

Kouzla se sklem

Hlavním tématem současného skleněného stínidla je probarvování, vrstvení, zavěšování…
Osvětlení připomíná okvětní plátky nádherné květiny nebo křehký flakon vzácného parfému, a klidně jen kapku čiré vody. Vždy jde ale o úžasný sklářský výtvor.

Kolekce svítidel Vibia má přiléhavý název Palma. Nosná lanka dovolí přidat zeleň.

Dvě podoby svítidel Aella, u závěsné verze směřuje skleněná špička zdola nahoru… Leucos

Příroda a minulost

Složitější tvary se odvolávají k přírodě, či ke skvostným lustrům minulosti. Z tenkých drátků nebo drobných plíšků vznikají organické tvary, které prosvětlí světelný zdroj, ověsky nahradily lehké vzdušné tvary, až už jsou to baňky, nebo jednoduchá sklíčka, která se sdružují do velikosti právě původních křišťálových lustrů.

Život také není z přímých linek, řekl si designér Simone Micheli… Terzani

Série svítidel Bond není zrovna typická pro značku Terzani, ale je rozhodně vydařená, ve třech velikostech a v černé a bílé barvě. Design Bruno Rainaldi

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: Euroluce Milano 2017

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Edit: