Nejste na to sami!

Pečení a zdobení vánočního cukroví je neodmyslitelnou součástí adventu a Vánoc. Když se vyzbrojíte správnými pomocníky, ušetříte si hodiny práce. Místo dlouhých příprav, náročného pečení a vaření, se budete moci věnovat rodině a svým blízkým nebo si v klidu užít vánoční trhy.

JAK VYBRAT TROUBU?

Prvním kritériem je umístění trouby v kuchyňské lince. Důležitou roli hrají i velikost a energetická třída. Při nákupu nezapomínejte ani na druh použitého materiálu a designové provedení, informovat byste se měli i o způsobu čištění a dalších užitečných funkcích.
testado.cz

JAKÝ OBJEM?

Velikost vnitřního prostoru trouby vybírejte podle velikosti domácnosti.
Pro jednu až dvě osoby postačí objem do 45 litrů, pro tříčlennou rodinu pak od 45 do 70 litrů a pro více osob uvažujte rozhodně o objemu nad 70 litrů.
Velikost vnitřního prostoru obvykle jen málo ovlivňuje celkové rozměry spotřebiče. Ty bývají standardně 60 x 60 cm, ale trh nabízí i tzv. kompaktní modely, dosahujícími výšky jen 45 cm.
testado.cz

MATERIÁL A BEZPEČÍ

Při výběru trouby nepodceňte ani materiál, zejména dvířek. Většina produktů na trhu je vyrobena z kombinace oceli či smaltu a skla. To umožňuje bez problémů sledovat přípravu pokrmů. Sofistikované výrobky mají dvířka chlazená, díky nimž můžete otevírat i extrémně vyhřátou troubu bez rizika popálenin.
testado.cz

S VÝBĚREM KUCHYŇSKÉHO ROBOTA

radí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.
dtest.cz

Vyplatí se vůbec pořídit si kuchyňský robot?

„Koupí kuchyňské robota získáte všestranného pomocníka, to je pravda. Ač se na první pohled může zdát, že roboty jsou jeden jako druhý a liší se jen barvou, případně designem, opak je pravdou. Jednotlivé modely se výrazně odlišují hlavně četností výbavy, ale také (ne)snadností obsluhy nebo intenzitou hluku. Při výběru konkrétního kousku je zásadní typ práce, ke které jej budete nejčastěji využívat.
Vystačíte-li si se základním šleháním, hnětením a mixováním, pořiďte si model pouze se základní výbavou. Měl by být levnější než ty s přídavnými funkcemi, navíc, jak ukázal náš test, roboty s méně funkcemi často ty, které mají, plní lépe než ty, jež disponují celou řadou dalších.“

Jaký je rozdíl mezi robotem s ramenem a bez ramene?

„Vaříte-li často a pro velkou rodinu, určitě se vám vyplatí pořídit si robot s ramenem, který umožňuje zpracovávat větší objemy. Pokud si vystačíte pouze s malým množstvím, můžete si pořídit i robot bez ramene.
Kuchyňský robot s ramenem (kitchen machine) má nádobu, do které je ponořena šlehací metla či hnětací hák na výklopném rameni. Jde o šlehač a hnětač, tedy de facto šlehací a hnětací mixér, který na rozdíl od klasického tyčového mixéru nebo ručního šlehače nemusíte při práci držet v ruce. Umí zpracovat větší množství pokrmů a je k němu možné dokoupit bohaté příslušenství.
U robotu bez ramene (food processor) je pracovní nádoba osazena pohyblivou osou, na kterou se nasazují nástavce. Mívá více funkcí, kromě šlehání a míchání totiž i v základní výbavě umí nastrouhat sýr či strouhanku, nasekat bylinky, čokoládu nebo naplátkovat brambory. Jde o všestranný přístroj, který zastane práci mnoha dalších pomocníků.“

POZOR NA ROZMĚRY

Při výběru kuchyňského robota mějte na paměti i jeho rozměry a dispozici vaší kuchyně. Některé roboty zaberou na pracovní desce málo místa, i když jsou vybaveny velkými pracovními nádobami, jiné pro sebe spotřebují prostoru hodně. Zauvažujte nad tím, zda si budete moci dovolit mít velkého kuchyňského pomocníka stále po ruce, či zda jej „uspíte“ ve spíži a použijete jednou za měsíc.

ROBOT NAPŘED VYZKOUŠET!

Pokud už si vyberete daný model, vyzkoušejte si ho přímo v obchodě. Rozhodně není ideální objednávat si ho přes internet. Nechte si předvést, jak snadno či obtížně se sestavuje a rozebírá, jak se nasazují jednotlivá příslušenství, zda vám ovládací prvky vyhovují. Překontrolujte, zda v příslušenství nic nechybí.

Ruční mixér s mísou Philips Viva Collection HR3745/00 – kónicky tvarovaná šlehací metla a 450W výkon motoru zajistí provzdušnění a nadýchanost těsta. Automaticky řízená nádoba se navíc otáčí a umožňuje důkladné promíchání. 1399 Kč, philips.cz

ROBOT, RUČNÍ ŠLEHAČ NEBO TYČOVÝ MIXÉR?

KUCHYŇSKÝ ROBOT

Zvládá vše, co šlehače a mixéry. Pracuje automaticky, bez držení. Sestavení přístroje vyžaduje čas, stroj je relativně těžký a zabírá poměrně dost místa. Disponuje často vybavením pro zpracování velkého množství všech druhů přísad a potravin.

+ míchání, hnětení, mixování, sekání, drcení, strouhání, krájení, s některými vyrobíte i džus či smoothie
při šlehání může být pomalejší, náročnější čištění, stroj i příslušenství zabírají místo, nevyplatí se pro zpracování malého množství surovin

RUČNÍ ŠLEHAČ

Ideální pomocník na šlehání a hnětení těsta. Má jednoduchou obsluhu a snadné ovládání. Kvalitnější modely mají bytelnou konstrukci a relativně tichý provoz.

+ vhodný pro přípravu různých druhů těst, mléčné pěny, šlehačky, sněhu z bílků, máte-li variantu s nástavcem tyčového mixéru, zvládne i přípravu mléčných koktejlů a kojenecké výživy
s mixovacím nástavcem je méně praktický při mixování

TYČOVÝ MIXÉR

Hodí se na mixování, sekání a drcení. Rychlý a jednoduchý, snadno se čistí a díky svým malým rozměrům je vždy po ruce. Pro vyznavače polévek, omáček a rodiče malých dětí. Vhodný doplněk ke kuchyňskému robotu.

+ skvěle zvládne polévky, dětské příkrmy, majonézu; se šlehací metlou připraví sníh nebo šlehačku, s nástavcem i na sekání ořechů, cibule, bylinek, sýra či drcení koření
nelze míchat těsto (případně jen velmi malé množství); během provozu je nutné stále držet bezpečnostní spínač

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem


Alza slevový kód vám ušetří peníze při nákupu robota.

 

Uložit

Edit: