Máte vhodnou matraci?

Takzvaná boxspring postel je bez roštu, přesto díky speciálnímu systému dvou matrací zajistí výbornou oporu těla pro zdravý spánek. Její výhodou je též větší výška. Na snímku boxspring postel kontinentálního typu Forest (rozměr 180 x 200 cm). Rám z masivního dubového dřeva. Cena 26 999 Kč. Asko nábytek

Spánkem strávíte minimálně třetinu života. Proto nepodceňujte výběr matrace a zaměřte se na její tvrdost, materiál a také na to, aby vám byla pohodlná.

PRUŽINOVÉ MATRACE

Jsou pružné, takže se vašemu tělu dobře přizpůsobí, navíc bývají vzdušnější než pěnové. Lépe se tedy větrají a pachy, prach nebo roztoči se v nich usazují hůře. Pokud mají navíc dobrou horní vrstvu, pak nehrozí, že by pružina vyskočila za čas ven. Kvalitní kusy ovšem najdete hlavně ve vyšších cenových kategoriích. Dělí se na klasické pružinové a taštičkové. Ty obyčejné používají pružiny navzájem propojené dalšími pérky (aby se zabránilo jejich uvolňování). Novější taštičkové modely tvoří soustava pružin obalených v textilním pouzdře. Tím je zajištěno lepší rozložení váhy na matraci. Existuje i mikrotaštičková matrace, která obsahuje až tisíc malých pružinek, opět v samostatných textilních pouzdrech. Zajišťují jemnost, perfektní rozložení vaší hmotnosti na matraci a přirozené tvarování. Pružinové matrace se hodí výhradně na pevný rošt či desku (ohýbáním je totiž můžete zničit).

MATRACE S LATEXEM

Jsou obecně měkčí – většinou s maximální tvrdostí č. 2. Z toho důvodu jsou pohodlné a dobře se na nich leží. Ve vlhkém prostředí ale tvrdnou (třeba na chalupě). Vysoká bodová elasticita materiálu (prohnutí jen v místě, kde se na ni zatlačí) zajišťuje dokonalé kopírování tvaru vašeho těla. Sice se rychle proleží a vytvoří se v nich prohlubně, ale také se záhy zase narovnají. Latex navíc velmi dobře odolává pronikání nečistot, což zvyšuje jeho životnost. Pevnost matraci případně dodává pěnová nebo vláknitá deska uprostřed, na kterou je latex uchycen. Většinou se jedná o antialergické a antibakteriální matrace, ale pouze v případě kvalitních modelů. Zejména levnější latexové matrace jsou totiž mezi roztoči oblíbeným cílem. Hodí se na laťový nebo lamelový rošt.

RŮZNÉ PĚNY

Pro výrobu pěnových matrací lze využít hned několik druhů pěn (jejichž složení u jednotlivých výrobců značně kolísá). Vlastnosti se liší, ale to základní zůstává – lze je snadno kombinovat se všemi typy roštů, protože nahýbání jim nijak nevadí. Dobře tvarovatelná pěna se vaší postavě snadno přizpůsobí a pak se vrátí do původního stavu. Zároveň se, díky pórům, takové matrace dobře provětrávají. Další vlastnosti pak závisí na druhu pěny: PUR matrace jsou elastické, tvarovatelné a odolné. Vynikají dlouhou životností a různými stupni tvrdosti. Bio pěnové matrace jsou elastické, vysoce odolné s ortopedickými vlastnostmi. Vyráběné jsou z přírodních olejů (sója, ricin), jsou odolné vůči roztočům i plísním, hodí se tedy pro alergiky. HR (studená pěna) matrace jsou vzdušnější (HR pěna má větší póry než PUR pěna), mají větší elasticitu a také tvarovou stálost. Jsou o něco tvrdší a hůře tvarovatelné, ale jinak dobře provětrávají a nelákají roztoče. Často se kombinují v zónových matracích s dalšími materiály. Matrace z líné pěny jsou vhodné především pro citlivé, nemocné nebo starší osoby. Líná pěna mění tvrdost a tvar podle teploty, takže kontaktem s vaším tělem se přizpůsobí a okopíruje je.

Existuje online služba, pomocí níž si vytvoříte matraci na míru. Po zadání rozměru si vyberete ze 6 předdefinovaných jader, která mají nosnost od 80 do 150 kg. Z každé strany jádra si zvolíte pěnovou vrstvu (např. latex, paměťovou pěnu, super měkkou pěnu či biopěnu). Na závěr si vyberete ze 7 pratelných potahů (ty lze objednat i samostatně). www.sestavtesimatraci.cz

SENDVIČOVÉ A ZDRAVOTNÍ

Sendvičové matrace se skládají ze dvou druhů materiálů, jejichž vlastnosti se takto kombinují. Bio matrace a z přírodních materiálů v sobě zase obsahují pouze přírodní látky, takže jsou často antialergenní. Ortopedická matrace dává tělu oporu, zajišťuje vhodné ležení a rozložení váhy, ale není dostatečná pro osoby trpící zdravotními vadami. Naopak zdravotní matrace je přímo určená a certifikovaná osobám, které jsou třeba dlouhodobě upoutané na lůžko.

POČET ZÓN JE DŮLEŽITÝ

Počet zón je vedle materiálu a tvrdosti dalším kritériem výběru. Souvisí s různým rozložením váhy na těle a taktéž s různým tlakem, který bude v jednotlivých bodech na matraci vyvíjen. Každá zóna matrace by tedy měla mít i rozdílnou tvrdost. Počet zón se liší, od minima tří až do maximálních sedmnácti. Běžné je však rozmezí od tří do sedmi zón. Čím více zón, tím lépe.

MATRACE PODLE TVRDOSTI

  • Tvrdost se běžně čísluje od 1 do 4, z nichž jednička je nejměkčí a čtyřka nejtvrdší.
  • Tvrdost je rozhodující v porovnání k vaší váze, vašim návykům a vašemu tělu a pro zdraví hraje asi největší roli.
  • Pokud vážíte méně, můžete bez starosti volit i měkčí matrace – tolik se neprohnou a udrží vás. V případě, že máte větší váhu, volte spíše tvrdší modely, zejména pak po třetí úroveň tvrdosti.
  • Speciální jsou v tomto ohledu některé matrace sendvičové, které mají dva stupně tvrdosti – pro horní a spodní stranu (dají se otáčet).
  • Tvrdost 1 – lidé do 70 kilogramů (často ženy a starší lidé)
  • Tvrdost 2 – lidé do 90 kilogramů (poměrně široká a různorodá skupina uživatelů)
  • Tvrdost 3 – lidé do 120 kilogramů (převážně muži či osoby s nadváhou)
  • Tvrdost 4 – lidé do 150 kilogramů (osoby s nadváhou či zdravotními problémy)

TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 4. 6. 2020

Edit: