Moduly jsou dnes „in“!

Montované a modulární rodinné domy představují v době, kdy ceny ve stavebnictví neustále rostou, úžasnou možnost především jako startovní bydlení: Jejich výstavba je nejen rychlá, ale také levná a efektivní.

Rodinný dům nemusí být velký a může vypadat všelijak… Modulární výstavba vám navíc umožní zvětšovat dům dodatečně podle toho, jak se bude rozrůstat vaše rodina. Ale jestli si nechcete lámat hlavu a ztrácet nervy při vlastní stavbě, klidně si můžete nechat přivézt základní modul domu hotový na korbě nákladního auta.

Montované domy Hobbytec se vyrábějí v mnoha variantách a rozměrech. Maximální rozměr jednoho modulu je 12 x 4 m. Na obrázku dům Nathalie, 59 m2, cena 609 972 Kč. Hobbytec.

Prefabrikovaná garáž Tega z lehkého keramického betonu. Jeřáb vám ji uloží přímo na místo určení. Glasiert

PŘESNĚ A JEDNODUŠE

U všech montovaných staveb tvoří základ úspěchu přesnost a jednoduchost. Výstavba je v maximální možné míře prefabrikovaná. Konstrukční panely či ucelené moduly z různých materiálů (dřevo, trapézový plech, lehký keramický beton, lisovaná sláma) mají zpravidla už z výroby vytvořené otvory pro okna, dveře, elektroinstalace a vzduchotechniku. Čím méně se do konstrukce zasahuje na místě, tím je výstavba rychlejší, přesnější a energeticky efektivnější.

Další z montovaných domů Hobbytec – rodinný dům Chantal – nabízí prostornější bydlení se zárukou 10 let, ale stále za velmi příznivou cenu: stojí od 971819 Kč. Hobbytec.

Modulové dřevostavby EasyHomes jsou skvělé nejen jako rodinné domy či chaty, ale také jako prostory pro podnikání. Dodání za 45–90 dnů od objednání. Na snímku dům Easy 150 (plocha 150 m2). Easy Homes.

Výstavba rodinných domů z lehkého keramického betonu v obci Hracholusky. Modulový systém Technos. Glasiert.

DOBRODRUŽNÝ START

Jste mladí a máte dostatek elánu k alternativnímu způsobu bydlení? Zkuste klasický námořní kontejner. Díky velmi nízké pořizovací ceně představuje nejen ekologickou alternativu, ale také lákadlo pro podnikavé obchodníky. Výška se pohybuje od 197 do 270 cm, šířka od 209 do 235 cm, standardní délky jsou cca 6 nebo 12 metrů. Cena použitého velkého kontejneru (v délce 12 metrů) začíná v českém bazaru již na částce 30000 Kč, obytný kontejner však pořídíte až od 50000 Kč výše. Nejvíce ovšem kvete obchod s obytnými kontejnery v Číně. Tam lze sehnat nový obytný kontejner, který je už vybaven v moderním západním designu. Jeho vyjednávací cena je pochopitelně trochu jiná – od 160 až do 400 tisíc Kč. Nevýhodou bydlení v kontejneru je, že po vložení tepelné izolace a vnitřního pláště zůstane interiér opravdu úzký. Jako logické řešení se nabízí propojit více kontejnerů a rozšířit prosklení. Tím si však ztížíte schvalování stavby: Z pohledu českého stavebního zákona je totiž obytný námořní kontejner vý- robkem plnícím funkci bydlení (který úřední souhlas nepotřebuje), zatímco atypický dům z více kontejnerů je již běžnou stavbou, která vyžaduje územní rozhodnutí a ohlášení stavby. Domek je však útulný.

Obytný kontejner nabízí zajímavou alternativu za mimořádně příznivou cenu. PROSTR trading.

ÚSPORNĚ ZE DŘEVA

Chcete tradiční pojetí? Technologií montované dřevostavby dnes postavíte za tři týdny hrubou stavbu domu s vynikající tepelnou izolací (i pasivní standard). Z továrny pečlivě připravená dřevěná stavebnice se všemi funkč- ními výřezy se odváží na stavbu, kde z ní realizační firma během několika hodin poskládá masivní celodřevěnou konstrukci. Na ni se pak aplikují okna, dveře a veškeré instalace přesně podle projektu. Kompletní realizace na klíč je hotova do čtyř měsíců. Jistotu kvalitního provedení vám zprostředkuje profesní Asociace dodavatelů montovaných domů (www.admd.cz).

Malý montovaný domek Corinne se sedlovou střechou pořídíte již od 337 141 Kč. Hobbytec.

Nízkoenergetický modulový rodinný dům v Doksanech u Litoměřic. Stavba nabízí plnohodnotné a zároveň rychlé a pohodlné bydlení. Tepora Group.

NÁŠ TIP

KLASIKA

Dřevo, sedlová střecha. I jednoduchý montovaný domek může nabídnout příjemnou tepelnou pohodu.

EKOLOGICKY

Jednou z výhod modulové výstavby je, že dokáže (pokud chcete) zcela odstranit z procesu výstavby betonování a zdění. Domy není třeba zakládat na stavební desku, postačí zemní vruty. Na ně se dá osadit plně vybavené prefabrikované jádro domu se všemi potřebnými instalacemi. Technologie zakládání na zemních vrutech je velmi pružná a ve spojení s modulovou výstavbou umožňuje doplnit rodinný dům během několika dnů o další místnost či terasu – to vše klidně za plného provozu domácnosti.

KOSTKY JSOU VRŽENY

Stavební moduly (buňky či kontejnery) dnes můžete použít jako základní jednotku výstavby, která tvoří finančně výhodnou alternativu ke klasickému zdění. Modulární stavby ideálně poslouží jako stánek občerstvení nebo kanceláře, ale překvapivě dovedou bez potíží splnit nároky na nízkoenergetickou výstavbu. Problémem není ani vzhled na míru. Když nechcete trapézový plech, můžete mít deskový či dřevěný obklad, omítku i prosklení. Realizace Imecon a Pegas container.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 18. 9. 2020

Edit: