Na zdi můžete mít klasiku, modernu i přírodu

Vyberte si podle svého! Při dekoraci stěn v interiéru nemusíte myslet jen na estetiku prostoru, ale také na akumulaci tepla či vlastní zdraví.

Metalická stěrka Velatura 900 seta může dosahovat i antického efektu nebo efektu Grassella. Foto Decor Italia

Teplo výborně akumuluje betonový povrch, ale také hliněná omítka. Pro tu navíc platí, že je prodyšná a vytváří tak v interiéru příjemné mikroklima. Jestli ani jeden ze zmíněných povrchů není podle vašeho gusta, nabídneme vám k výběru další favority. Speciální malby, štuky a dekorativní omítky dnes dovedou doslova kouzlit a imitovat různé povrchy – od kovu přes kámen, dřevo či kůži až po textilie. Anebo chcete mít doma na zdi živou zeleň? To je samozřejmě nejzdravější varianta!

Grafickou iluzi oceli poškozené rzí nabízí metalický povrch Grandezza Cortenstahl-Optik. Foto Volimea

 

Štukové dekorace

Klasiku mezi dekorativními povrchy představuje antický štuk. Tyto techniky povrchové úpravy stěn již prověřila staletí a většina z nich se k nám dováží jako originál ze země svého antického původu a rozmachu – z Itálie. Mají speciální postupy nanášení a nabídnou vám atraktivní vzhled, vysokou odolnost i snadnou údržbu. Některé z nich lze použít dokonce i v koupelně. Platí to například pro oblíbené Grassello (občas nazývané benátský štuk), které dosahuje lesku díky velmi rychlé závěrečné fázi leštění. Nakonec můžete povrch ošetřit ještě voskem a docílit tím vodoodpudivosti. Nejvhodnější pro koupelny je ovšem vizuálně podobný marocký štuk Tadelakt – jemná přírodní štuková omítka, která se dodnes používá v marockých lázních. Díky speciální technologii leštění ve dvou fázích je Tadelakt voděodolný a paropropustný. Tato unikátní kombinace vlastností pomáhá udržet v interiéru příjemné a zdravé klima.

Texturu stěny nechají vyniknout jemné povrchy s atmosférou kovu, dřeva či mramoru od lucemburské firmy Ankor. Foto Ankor

 

Vzhled betonu

Názory na beton se různí snad ještě víc než názory na covid… Pro někoho je beton studený a fádní, pro jiného představuje symbol stability, jistoty a síly. Každopádně však tento „chladný“ materiál skvěle akumuluje teplo! Betonové stěrky lze použít na podlahu, stěny i strop, díky moderním recepturám lehce zpracovatelných až samozhutnitelných betonů (Easycrete) vytvoříte snadno pohledové plochy také z masivního betonu. K oživení interiéru poslouží barevné betony, jež jsou rovnoměrně probarveny v celé hmotě. Probarvený beton se dá leštit a nevybledne ani v prostorách se zvýšenou vlhkostí (kuchyně, koupelna). Z podobného materiálového základu vycházejí i dekorativní stěrky na bázi cementu nebo pryskyřice. Jsou pohledově atraktivní, snadno se udržují a nabízejí dlouhou životnost. V koupelně mohou nahrazovat také keramický obklad, ovšem povrch musí být beze spár a ideálně s ochrannou vrstvou epoxidové stěrky, která účinně brání chemickému i mechanickému poškození. Povrch materiálu dokáže cíleně napodobit beton, ale v některých případech může vytvářet také originální design (Pandomo, Betonoptik, Panbeton). Chcete-li, bude se vzhled blížit klasickému pojetí, nebo může svou betonovou podstatu zapírat ryze moderním způsobem.

Originální patentovaný povrch Panbeton OSB – dílo firmy Architonic se sídlem v Curychu. Foto Architonic

 

Za plastickou iluzí

Jestli toužíte po opravdu originálním povrchu, který na sebe upoutá pozornost a stane se dominantou prostoru, zvolte třeba hlazenou stěrkovou omítku s velmi plastickou strukturou. Takový typ omítky je na českém trhu k dispozici u různých prodejců v různých odstínech a v jeho názvu se často objevuje slovo „granit“ (žula). Právě barevné tónování umožňuje plasticky strukturované stěrce vytvářet dojem kamenného či kovového povrchu. Jestliže má světlý neutrální odstín, její vzhled skutečně připomíná přírodní žulu. Když však tentýž povrch necháte probarvit do tmavšího tónu, zvýrazníte jeho kresbu. A pokud jej navíc dáte tónovat metalickými odstíny, budou stěny vašeho interiéru budit téměř dokonalou iluzi obkladu z mědi nebo olova. Pozoruhodnou variantu představuje rovněž povrch, který imituje korodující ocel a vytváří tím na zdi skutečně atraktivní grafiku.

Kamenné kvádry imituje povrch PanareaStone, jehož název odkazuje na nejmenší z Liparských ostrovů. Foto Nikkolor

 

Hliněná omítka

Nepotřebujete modernu za každou cenu? Dotekově příjemný povrch nabízí jílová hliněná omítka, případně dokonce nepálená cihla. Tento přírodní prvek dokáže interiér zjemnit, ale zdaleka to není jeho jediná přednost. Povrch omítky zůstává pocitově teplý, což vám umožní snížit náklady na vytápění. Vedle úžasné akumulační schopnosti je výhodou hlíny mimořádná prodyšnost a schopnost regulovat vlhkost v interiéru. Tím vytváří velmi zdravé vnitřní klima, které je ideální pro alergiky a lidi s dýchacími potížemi. Kombinace zmíněných vlastností navíc spolehlivě brání vzniku plísní. Hlína sice nesnese přímý styk se stříkající vodou, ale při správné aplikaci se dá použít i v koupelně. Pokud nechcete přirozenou barvu hlíny, nabízí se dobarvení různými přírodními pigmenty. To na sebe může brát i podobu uměleckého díla (ve formě abstrakce, mozaiky, reliéfu nebo ornamentálního obrazu), které doladí estetiku interiéru. Hliněné omítky šetří životní prostředí od počátku výroby až do svého konce, protože jsou plně recyklovatelné.

Plastickou strukturou s efektem kovu upoutá vaši pozornost hlazená stěrková omítka Granite. Foto Němec

 

Zahrada na stěně

Když příroda, tak se vším všudy! Zdravá a osvěžující zeleň vám dnes může bujet svisle přímo ze stěny! Takzvané „vertikální zahrady“ nabízí hned několik společností. Jednou z nich je česká firma Němec, která vyvinula patentovaný kaskádový systém s desetiletou zárukou na konstrukci. Svislá zelená zahrada se do této konstrukce tvoří vždy jako originál na míru. Živé vertikální zahrady mají prokazatelně příznivý vliv jak na kvalitu a svěžest vzduchu v místnosti, tak na psychickou pohodu obyvatel. Jestli si na tak velkou kaskádu zeleně netroufáte, můžeme vám nabídnout ještě jednu nezvyklou dekoraci obytného interiéru – mechové stěny. Bývají o něco menší, připomínají spíše plastické rozměrné obrazy. Vydrží živé několik let a nevyžadují žádnou péči.

Na stěny i podlahu lze využít dekorativní stěrku Pandomo, která na sebe může brát různé podoby. Foto Pandomo levně

Mezi pohledové epoxidové stěrky, které imitují betonový povrch, patří rovněž Betonoptik. Foto Volimea


Tři dobré rady

1. Už při plánování dekorativní úpravy byste měli mít na paměti, že výrazné barvy a hrubší struktury sluší spíše jedné stěně – jako kontrast, který vynikne. Jemnější dekor a hladší povrch snese dobře i celá místnost.

2. Složitější realizaci svěřte raději od samého počátku odborníkům. Nejde totiž jen o vlastní aplikaci zvolených dekorativních materiálů na stěnu – zásadní chyby lze udělat již ve fázi přípravy podkladu.

3. Kvalitní podklad je u dekorativních úprav stěn obzvlášť důležitý. Když se omítka loupe nebo jsou ve zdi trhliny, je nutné odstranit odlupující se část, ošetřit povrch hloubkovou penetrací (zpravidla plněnou křemičitým pískem) a zeď pečlivě vystěrkovat.


Detail hliněné omítky s reliéfem, kterou z barevných jílů vytvořil Ondřej Netík ze Sdružení hliněného stavitelství v Brně. Technika InPaste. Foto Hlína info

Mechová stěna je přírodní originál, který vydrží bez jakékoli úpravy a péče několik let. Foto Gardners

Vertikální kaskádové zahrady tvoří patentovaný systém české firmy Němec. Živý originál na míru se zárukou 10 let. Foto Němec

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Volimea, Ankor, Architonic, Nikkolor, Decor Italia, Pandomo levně, Němec, Hlína info, Gardners

Datum vydání: 18. 2. 2022

Edit: