Možnosti teplovzdušných rozvodů v domě

Rozhodli jste se pořídit si krbová kamna nebo obestavěnou krbovou vložku a vytápět jimi celý dům? S dostatečným výkonem a napojením na teplovzdušný rozvod to je možné. Přečtěte si, jakými způsoby můžete teplovzdušný rozvod realizovat.

Uzavřený rozvod

Teplý vzduch od krbu do dalších prostor v domě můžete rozvádět buď pomocí uzavřeného rozvodu, nebo pomocí rozvodu otevřeného. Uzavřený rozvod funguje tak, že teplý vzduch proudí z krbové komory do dalších místností kanály, jež necháte předem vytvořit ve stěnách. Poté, co potrubní systém rozvede sálavé teplo z topidla a předá je pomocí teplosměnných ploch (výdechových mřížek ve stěně), se ochlazený vzduch vrací zpětnými kanály do krbové komory. Cirkulace vzduchu v uzavřeném systému je zcela přirozená: teplý vzduch stoupá vzhůru, po ochlazení se vrací dolů ke krbu. Má to ovšem háček: jestli se chcete vyhnout zbytečným nákladům a komplikacím, musíte s instalací takového rozvodu počítat již v projektu, nejpozději na počátku stavby domu.

Otevřený rozvod

Jestliže váš dům už stojí a vám se logicky nechce do bourání zdiva, nabízí se stavebně jednodušší otevřený rozvod. K jeho vybudování sice potřebujete řadu komponentů (pevná i ohebná potrubí, rozbočky, spojky, izolace, ventilátor, filtry, ventilační mřížky nebo talíře, regulaci, termostat, případně opláštění pro rozvod vzduchu), ale zdi vašeho domova zůstanou pohromadě. Pro vytápění se používají dva systémy: nucený a samotížný (přirozený).

Nucený systém

Tento systém dodatečného teplovzdušného rozvodu zajišťuje ventilační jednotka, která potřebuje připojení k elektrickému proudu. Ventilátor se zapíná, když vzduch dosáhne teploty nastavené na termostatu. Pro realizaci nejsou téměř žádná zásadní omezení, jen délka jedné větve od ventilátoru k ústí by neměla přesáhnout 10 metrů.

Samotížný systém

Proč se samotížný systém nazývá systémem přirozeným? Protože se svým způsobem blíží uzavřenému rozvodu. Také zde teplý vzduch stoupá z topidla zcela přirozeně, takže ventilátor není zapotřebí. Tímto systémem ovšem lze vytápět pouze místnosti v patře nad krbem, kde se teplo šíří obvykle pomocí tenkého izolovaného potrubí obdélníkového profilu vedeného podlahou. Samotížné vytápění vyhřeje místnosti v horním podlaží sice pomaleji, ale velmi spolehlivě. Teplo z podlahy je navíc příjemné a prostor prohřívá téměř rovnoměrně – nevytváří zónu tepla pod stropem.

entalpický rekuperační výměník

Entalpický rekuperační výměník pro jednotku Atrea Duplex EC5/ECV5 pomáhá zvýšit vlhkost přiváděného vzduchu zejména v zimním období. 18 622 Kč, Foto: Venta

Systémy rozvodu od kamen

U krbových kamen vás čeká volba mezi tažným a tlačným systémem teplovzdušného rozvodu. Běžnější je tažný systém. Ventilátor se umístí nad kamna, napojí se na jejich teplovzdušné vývody a odsává teplý vzduch, který je pak potrubím tažen do jednotlivých místností. V nich bývá zpravidla zakončen ventilačním talířem či mřížkou se žaluzií.

Tlačný systém má ventilátor umístěn ve spodní části kamen, nasává studený vzduch z místnosti a vhání ho do mezipláště a teplovzdušného výměníku. Ohřátý vzduch pak vychází ze zadní části kamen, kde je vyveden do dvou objímek. Na ně lze napojit větve teplovzdušných rozvodů a potrubím vytápět i vzdálenější prostory.

schéma rozvodů řízeného větrání

Schéma rozvodů řízeného větrání uvnitř rodinného domu. Přívodní vzduch je označen modře, odpadní z interiéru červeně. Teplotu si vzájemně předají. Foto: Korado

Řízené větrání

KLIMATICKÝ MODUL PRO ŘÍZENÉ VĚTRÁNÍ

Účinek řízeného větrání dokáže zdokonalit klimatický modul Zehnder ComfoClime, který je nadstavbou pro rekuperační jednotku ComfoAir Q. Spojení obou částí vypadá takto. Foto: Zehnder

Chcete vytápět nejen ekonomicky, ale také ekologicky? A jste ochotni něco do otopné soustavy investovat? K účinnějšímu vytápění s úsporou energií vám dopomůže systém řízeného větrání s rekuperací (zpětným získáváním) tepla, jehož integrovaný výměník dokáže předat teplo z odváděného odpadního vzduchu tomu čerstvému příchozímu. Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zabezpečuje nepřetržitý přívod čerstvého venkovního vzduchu do interiéru, přičemž ten je v chladných zimních měsících odváděným vzduchem z interiéru ohříván,“ popisuje Ing. Roman Šubrt, obchodně-technický zástupce pro komfortní větrání Zehnder. „Vzájemné předávání teploty mezi odváděným a příchozím vzduchem má za následek výraznou energetickou úsporu. Pokud je dům dobře utěsněný, může správně navržený větrací systém snížit tepelnou ztrátu větráním až o 90 %. V běžných moderních domech tak větrací systém ušetří 30 až 50 % tepelné energie potřebné na vytápění.“ Účinek řízeného větrání pak ještě dokáže zdokonalit klimatický modul. Získat kontrolu nad teplotou vzduchu v interiéru umožňuje například klimatický modul Zehnder ComfoClime, který je nadstavbou pro rekuperační jednotku ComfoAir Q. Tento modul je speciálně navržen pro dodatečnou úpravu teploty přívodního vzduchu podle venkovních podmínek – v zimě dohřívá, v létě podle potřeby dochlazuje.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Korado, Venta, Zehnder

Datum vydání: 14. 2. 2024

Edit: