Na břehu Labe

Architekti z ateliéru Artikul navrhli na výzvu odvážného investora malý mobilní hotel z použitých námořních kontejnerů. Jeho první umístění padlo na surfařský kemp na břehu Labe u Litoměřic. Jde o mobilní, snadno demontovatelný sezónní hotel ze třech přepravních kontejnerů. Objekt je maximálně soběstačný a ekologicky šetrný. Celá stavba byla hotová za čtyři měsíce.

DISPOZICE

Hotýlek s pěti pokoji pro třináct hostů je složen ze dvou dvacetistopých kontejnerů a na nich
příčně uloženého vysokého čtyřicetistopého kontejneru (20 stop = 6,096 metrů). Ve spodních kontejnerech je umístěno sociální zařízení, technické zázemí, sklad a jeden čtyřlůžkový pokoj. V horním kontejneru jsou čtyři pokoje, do kterých se vstupuje přes společnou pobytovou terasu s krásným výhledem na řeku a do krajiny, na kopce Českého Středohoří.

MATERIÁLY

Všechny pokoje mají jednu stěnu celou prosklenou. Vzniká tím pocit vzdušnosti a možnost mít i v interiéru kontakt s krajinou. Stěny a stropy jsou obloženy březovou překližkou, ze které je vyroben veškerý atypický nábytek. Pokoje jsou odlišené různými barvami podlah z přírodního marmolea a doplněné černými industriálními svítidly a detaily, stejně jako v kontejneru se sociálním zázemím. V něm je i v interiéru přiznaný trapézový plech kontejnerů, v kombinaci s terasovými prkny na podlaze.

V hotelu se používají pouze ekologická biodegradovatelná mýdla a šampony.

ÚSPORY

Ekonomická a minimalistická řešení použitých prvků i materiálů se snoubí s filosofií hotelu odkazující na moderní nomádství, přímořskou plážovou atmosféru či lodní tématiku. Tu navozují samotné tmavě modré kontejnery s původní grafikou, stejně jako kulatá okna a zábradlí z lodních lan a textilních sítí. Kontejnery jsou uložené pouze na železničních pražcích, fungují zcela samostatně, připojeny jsou pouze k místnímu zdroji elektřiny. Kontejner se sociálním zázemím má vbudovanou kapacitní nádrž s vodou pro sprchy a umývárny, kde jsou na bateriích instalovány časové spínače a perlátory pro maximální úsporu vody. Odpadní voda se odvádí do vsakovací jímky na pozemku. Na toaletách jsou instalovány moderní suché separační mísy s nuceným odvětráním do exteriéru. Tuhý odpad, jehož podíl je zhruba 15 %, je kompostován.

Připravila: Mirka Vernerová a ARTIKUL
Foto: Michal Hurych

Edit: