Na indukci, to se vaří!

Vaření na indukci je v porovnání s ostatními technologiemi velmi mladé, za tři desetiletí, co je na světě, si získalo neuvěřitelnou popularitu. Je to dáno tím, že poměr pro a proti zde jednoznačně vychází ve prospěch výhod. Je úsporné, rychlé, přizpůsobí se… Problémem už není ani cena, která možná v počátcích této technologie zájemce o indukci odrazovala.

Výhody, díky nimž indukční varné desky vítězí nad deskami plynovými nebo elektrickými, respektive sklokeramickými, jsou již několik let stabilní. Výrobci se ale se stále omílanými přednostmi nespokojují. Přidávají funkce, rozvíjejí možnosti, zvyšují komfort.

Digestoř FABER HOO-B je harmonickou součástí varné desky. Odsává páry z varných nádob nejkratší cestou s překvapivou účinností. Výkonný a tichý motor A+ je umístěn v soklu skříňky a neomezuje prostor pro zásuvky. Možná kombinace s jednou nebo dvěma varnými deskami. Záruka 5 let. Od 36 430 Kč, www.digestore-faber.cz

MALÉ OPAKOVÁNÍ

Stojí ale za to výhody indukce, byť jsou obecně známé, zopakovat. Je to v první řadě nízká spotřeba energie, která je dnes velmi silným argumentem při výběru jakéhokoli spotřebiče. U indukce není tato skutečnost vyvážena nutností slevit z dalších požadavků. I při nízké energetické náročnosti totiž nabízí moderní, tedy především rychlý způsob přípravy jídel. Třeba v tom, za jak dlouho indukční deska ohřeje litr vody, s ní nemůže jiná technologie zápasit. Není to dáno ničím jiným, než technologií, na jejímž principu indukce funguje a která zajišťuje maximální využití energie. Pod sklokeramickou deskou je ukrytá indukční cívka se silným magnetickým polem, které působí přímo na kovové dno hrnce. Efektivita využití energie a úspornost zde jdou ruku v ruce.

Aspira Integra, unikátní modelová řada indukčních varných desek s integrovanou digestoří. Páry vzniklé při vaření jsou odsávány uzavíratelnou štěrbinou přímo v zadní části indukční varné desky nebo odsávací štěrbinou ve středu varné desky. Ventilační jednotka digestoře je umístěna v soklu kuchyňské skříňky a odsávaný vzduch je odváděn ven plochým odtahovým potrubím. Lze vestavět do standardní pracovní desky. Od 49 990 Kč, www.airforce.cz

JE BEZPEČNĚJŠÍ

Body sbírá indukce od počátku za bezpečnost. I ta je příjemným důsledkem principu této technologie. Nejenže je při vaření horká pouze plocha pod varnou nádobou, ale i ta po vypnutí spotřebiče chladne extrémní rychlostí. K vyšší bezpečnosti přispívá také fakt, že deska pracuje pouze v případě, že na ní leží varná nádoba s feromagnetickým dnem (to je podmínkou). Jakmile hrnec sejmete, přeruší se kontakt mezi jeho dnem a deskou, deska se po několika vteřinách automaticky vypne. Stane se tak většinou i v případě, že hrnec přeteče. Vypínání z takovýchto důvodů je navíc signalizováno i zvukem.

MODERNÍ, RYCHLÉ A FLEXIBILNÍ

Moderní je vaření na indukci od počátku po současnost. A to nejen díky inovativní a poměrně mladé technologii. Doba je rychlá, vaření se sice věnuje mnoho lidí jako koníčku, ale není nad to připravit jakoukoli lahůdku o poznání rychleji, než bylo zvykem. Méně času u plotny – více času na cokoli jiného. A je-li třeba, i tuto základní rychlost lze ještě více urychlit. Standardně jsou už desky vybaveny funkcí maximálního výkonu. O tom, jak rychle lze díky němu uvařit třeba vodu na těstoviny, už byla řeč. Výkon varné desky můžete pak snadno, rovněž rychle a také velmi přesně regulovat. Dnes již stačí dotek prstu…
Rychlost a přesnost jsou přitom doprovázeny flexibilitou, dalším nárokem moderní doby. Ta se u indukce stále zdokonaluje. Zatímco vždy se indukční varná plocha přizpůsobila velikosti varné nádoby, dnes už některé desky nabízejí propojení jednotlivých varných zón tak, že lze pohodlně vařit například v podlouhlé nádobě či velkém zavařovacím hrnci, u některých typů můžete dokonce položit nádobu libovolné velikosti a tvaru kamkoli, a vaří.

Indukční sklokeramická varná deska BOSCH Serie 8 PXV875DC1E. Senzor PerfectFry a automatická kontrola teploty zaručují vždy dokonalé výsledky smažení. Ovládání DirectSelect Premium umožňuje přímý a snadný výběr varné zóny, požadovaného stupně výkonu a dalších funkcí. Flexindukční zóna propojuje varné zóny pro větší nádobí a funkce PowerBoost zkrátí dobu uvedení do varu až o 50 %. www.bosch-home.cz

POHODLÍ I V ÚDRŽBĚ

Všechno pohodlí je korunováno ještě snadnou údržbou. Mimo umístění nádob se nemůže nic připéci nebo přiškvařit, a pokud už snad třeba mléko přeteče, z dokonale hladkého povrchu nečistotu snadno odstraníte. Současné desky mají i pokročilé povrchy se zvýšenou odolností proti škrábancům, žloutnutí či otiskům prstů.

NEVÝHODY? ZANEDBATELNÉ!

Dříve vysoká cena je již minulostí. U indukčních desek se čtyřmi plotýnkami začíná už na přibližně sedmi tisících korun. Argument potřeby speciálního nádobí je chabý. Ano, musí to být nádobí, které má feromagnetické dno, ale možná s ním už vaříte dávno na plynu nebo elektřině, protože výrobci se snaží tradičně vyhovět co nejširšímu spektru zákazníků, tedy nejen těm, co vaří na indukci. I nádobí je tak snadno dostupné, nijak zvlášť cenově náročné.

Elektrický indukční vařič ECG IV 18 s indukční varnou deskou, vhodný pro nádobí o průměru 12 až 30 cm. Nastavení teploty 60–240 °C, časovač vypnutí 1–180 min, ochrana proti přehřátí, 10 stupňů výkonu, LED displej, dotykové ovládání. 1299 Kč, www.ecg.cz

JEDNA, DVA, ČTYŘI

Výhody indukčního vaření můžete dnes snadno využít všude, kde je k dispozici přívod elektrické energie. Klasické modely o šířce 50 a 60 centimetrů jsou sice stále nejžádanější, ale třeba v single domácnostech se dobře uplatní i menší dvouplotýnky, na terase nebo chalupě i jednoplotýnkové indukční vařiče. Na druhé straně lze pořídit desku nestandardně širokou, a to až 77 cm. Ta umožňuje práci na více zónách najednou a snazší manipulaci s hrnci.

DVA V JEDNOM

Digestoř a varná deska v jednom? To je nejmladší velkolepý výstřelek v této oblasti. Je to řešení designově čisté – odsavač par neruší prostor, buď je pevně integrován ve varné desce, nebo může jít o výsuvnou digestoř, která po skončení vaření opět elegantně zajede do plochy desky. Takové odsávání pachů, par či mastnoty je účinnější, než u klasické digestoře umístěné nad varnou plochou. Ale i klasická digestoř může být s varnou deskou (indukční) „jedna ruka“. Tento systém, který lze samozřejmě i deaktivovat, pokud chcete, automaticky reguluje výkon odsavače podle nastaveného varného výkonu na desce.

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Edit: