Na podzimní zahradničení

Podzim na zahradě, to je hlavně práce, a to hned na několika frontách. Tráva, listí, stromy, úklid… Zde je pár tipů na moderní pomocníky, kteří vám ušetří námahu, a také poradíme, jak zahradničit bezpečně. Na to se dnes totiž často zapomíná.

Nejčastějšími podzimními aktivitami zahradníků jsou úklidové práce všeho druhu a obecně příprava zahrady a okolí domu na zimu. Kromě sklízení ovoce a zeleniny je tu obligátní sekání trávníku a jeho provzdušňování, hrabání a odvoz listí. Před zimou se ale také mohou sázet nebo přesazovat stromy a keře, ty stávající je pak možné zastřihnout. Mnoho majitelů rodinných domů má podzim spojený s přípravou palivového dřeva alespoň do krbu na vytvoření příjemné atmosféry pro dlouhé zimní večery. Ať jde ale o jakoukoli práci, potřebuje k ní zahradník vhodný nástroj.

SPRÁVNÝ POMOCNÍK

Zahradnické nástroje, přístroje a stroje zásadně vybírejte podle činnosti, k níž jsou určené, a na tu je používejte. Nesnažte se motyčkou nahradit rýč, těžkými kovovými hráběmi nehrabejte listí, neřežte pilkou na železo strom. Se správně vybraným náčiním nejenže práci odvedete rychleji, lépe a celkově efektivněji, ale rozhodně i bezpečněji. Na bezpečnost byste přitom měli myslet v každém okamžiku, i při „pouhém“ zastřihávání nízkého keře, které byste měli provádět v rukavicích. Ty jsou naprostým základem. U některých činností oceníte i ochranné brýle (i při sečení trávy může odskočit kamínek). Ve vaší výbavě by pak neměly chybět pracovní boty a skuteční nadšenci mohou obléci i speciální oděv.

PRACOVNÍ RUKAVICE

Patří mezi základní vybavení zahradníka. Ochrání ruce nejen před vysycháním a zašpiněním, ale i před zraněním. Jedny univerzální pracovní ale nestačí! Jiné parametry mají rukavice pro práci na záhonu, jiné na rytí, jiné na štípání dříví. Typu činnosti jsou uzpůsobené materiály, jejich kombinace i střih. Různé výrobky jsou například různě schopné zachovat cit v prstech. Krátké rukavice jsou dobré na pletí, dlouhé na péči o živý plot, protože ochrání před poškrábáním i velkou část paže, a tak dále.

OCHRANNÉ BRÝLE

Poslouží zejména při štípání či řezání dřeva, ale i sečení trávníku nebo mytí terasy. Brýle vám musejí být pohodlné a sedět tak, aby mezi nimi a obličejem nebylo příliš volného prostoru. Existují pak různé třídy odolnosti – jiná odolnost je vyžadována při ochraně proti pouhému prachu či pilinám, jiná pokud řežete dlažbu. Dále mohou brýle spadat do různých optických tříd. Z nich vybírejte podle toho, jak dlouho v kuse brýle nosíte, zda celý den, či jen krátce.

OCHRANNÁ OBUV

Hodí se na práci se dřevem i sečení trávy, rytí, kopání, měla by být samozřejmostí při práci v dílně. Musí být pohodlná, prodyšná, nezávadná a mít ideálně co nejnižší hmotnost. Dále by měla mít protiskluzovou podrážku odolnou proti propíchnutí (například hřebíkem nebo trnem). Pracovní boty pro zahradní činnosti mohou být nízké i vyšší, aby chránily oblast kotníků, uplatní se také klasické holínky, pro chladnější počasí roku nejlépe zateplené. Podle druhu práce můžete zvážit bezpečnostní obuv se sklolaminátovou nebo ocelovou špicí. Taková bota je nezbytností například při sekání dřeva.

PRACOVNÍ ODĚV

„Montérky“ nejsou jen oblečením do dílny, pracovní oděv užijete i při zahradnických pracích. Zajistí pohodlný pohyb, chrání před nečistotami a zároveň pomůže zabránit zranění. Nabídne také praktické kapsy na nářadí. Při výběru dbejte na volbu materiálu, který musí být odolný, ale zároveň příjemný pro pokožku. A pozor – jiné střihy jsou pro ženy, jiné pro muže.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 18. 11. 2019

Edit: