Nábytek roku 2022

Toto ocenění se uděluje už třináctým rokem. Asociace českých nábytkářů vyhlásila letošní výsledky na konci března v rámci veletrhu For Interior v pražských Letňanech.

Zatímco výrobcem musí být česká firma, designéři mohou pocházet ze zahraničí. Nábytek přihlášený do soutěže je hodnocen z hlediska funkčnosti, estetiky a vhodnosti použité technologie a materiálu i s ohledem na ekologické dopady. Zvítězilo domácí pracoviště, dalších šest výrobků bylo hodnotitelskou komisí vyhlášeno jako mimo řádně zdařilé. Pojďte se společně s námi na ně podívat!

 

Vítězný výrobek

foto HON

Domácí pracoviště Cartagena respektuje pravidla ergonomie a jeho uživatel ocení přizpůsobení výšky pracovní desky rozdílným postavám i možnost provést rychlou změnu a pracovat vestoje. Sklopná deska stolu šetří prostor a nepřekáží, pokud není pracoviště používáno. LED světlo je umístěno ve spodní části police. Variabilní modulový systém si najde své místo v bytech i kancelářích (je možné použít více typů modulů a vytvořit praktickou dělicí stěnu). Multifunkční stěna nabízí jak úložné prostory, tak plochy pro vystavení dekorativních předmětů a knih. Barvu kovu a dekory dřeva lze zvolit ze široké nabídky barev a materiálů. Návrh nizozemský designér Joop Bos, výrobce HON.

 

 

foto Form

Soubor sedacího nábytku Cloud pro lobby nebo recepce nabízí při malém počtu prvků nespočet variací použití. Měkké tvary sedadel levitují na subtilních kovových podnožích, do kterých jsou tu a tam vetknuta opěradla, případně i clonicí zástěny-paravány. Podnože umožňují vzájemné napojování a mohou nést i odkládací plochy stolků. Martin Beinhauer, Form.

 

 

foto Dřevotvar

Odkládací stolek Triangle je vyroben z masivního dubového dřeva s matnou povrchovou úpravou, díky jehož neopakovatelné kresbě je každý kus originálem. Kolíkové spoje a lepená konstrukce zajišťují, že přírodní vzhled nenarušuje viditelné kování. Stolek lze postavit do volného prostoru nebo přisunout k sedacímu nábytku. Kateřina Dohnalová, Dřevotvar družstvo.

 

 

foto LD Seating

Židle Trivi TR126W působí sice odlehčeně, ale její konstrukce je navržena pro dlouhodobé intenzivní používání. Hodí se proto do kaváren a jiných veřejných prostor. Designový sedák i opěradlo ze světlé nebo černě mořené dubové dýhy mají ergonomický tvar, který slibuje pohodlné sezení. Martin Foret, LD Seating.

 

 

foto Form

Kolekce Rendezvous zahrnuje klasickou židli (i čalouněnou variantu), stůl, křeslo a konferenční stolek, všechno se stejným principem spojování. Design zvýrazňuje půvab i ladné tvarování překližkových lamel a vyrůstá z výrobního knowhow firmy. Lucie Koldová, Form.

 

 

foto Triant

Komoda z kolekce Stela má čelní dvířka zaoblená nejen v rozích, ale i do prostoru. Tohoto plastického tvaru je dosaženo opracováním MDF desky na CNC stroji. Dvířka jsou ošetřena čtyřmi vrstvami polomatného laku. Na masivní dubové části komody je použit hluboce matný bezbarvý lak. Petr Šebela, Triant.

 

 

foto RIM CZ

Kolekce křesel Winx Lounge zaujme elegantními tvary, které zapadnou do různorodých komerčních i soukromých prostor. Vyšší i nižší verze navazuje na konferenční křeslo Winx. Celá kolekce je oblečená do nové ekologické tkaniny a doplněná čtyřramennou, pérovou a dřevěnou podnoží. Rakouský designér Kai Stania, RIM CZ.

 

 

text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem RIM CZ, Triant, Form, LD Seating, Dřevotvar, HON

Edit: