Pět otázek pro… Nikolu Mrázkovou

Kvalitních hraček a nábytku pro děti není nikdy dost. Své o tom ví i mladá designérka Nikola Mrázková, absolventka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která se zaměřila především na design pro děti. Její multifunkční židličky Trikiniki Kids Chair vyrobené z pěnového materiálu splňují všechna kritéria kvalitního produktu – jsou pěkné, praktické, pohodlné a hravé. Pro děti plánuje navrhovat i do budoucna, a to pod vlastní značkou niki.

Co vás po pracovní stránce v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo?

Úspěch Trikiniki. Jedná se o multifunkční sedací prvek vyrobený z pěnového materiálu. Od té doby, co jsem jej vyrobila, stále putuje po výstavách, takže jsem ho už rok neviděla a ještě dlouho neuvidím. V ateliéru produktového designu na UTB vybrali projekt Trikiniki mezi deset nejlepších prací k 10. výročí založení ateliéru. Vyhrál soutěž Bienále studentského designu a několik dalších ocenění. A příjemně mě překvapila nabídka zaměstnání ve firmě vyrábějící pěnové materiály, se kterou jsem po dobu studia spolupracovala. Zde mám dostatečný přísun materiálu k výrobě prototypů. Úzce spolupracuji s výrobou, a tím získávám určitou svobodu a přehled.

1

Trikiniki Kids Chair, sada multifunkčních sedacích prvků, velikost S, M, L.

2

Princess, pěnová rostoucí podlaha pro malé princezny, nová kolekce pěnové hračky.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

Nejraději tvořím pro děti. Snažím se vžít do jejich světa a potřeb. Navrhuji produkty, které si sama zkouším vytvořit. Projdu si celou cestu od návrhu až po realizaci. Díky tomu přicházím na neočekávané možnosti, které pěnový materiál nabízí. Často své prototypy testuji s dětmi kamarádů a sbírám nové podněty ke zlepšení finálního produktu. Vždy se snažím do výsledného designu vnést radost, kterou obvykle při tvorbě vnímám.

Který projekt vám přinesl největší radost?

Jednoznačně moje Trikiniki Kids Chair. Tyto dětské multifunkční židličky jsou vytvořeny z pěnového materiálu. Trikiniki jsem navrhla na základě zkušeností s výukou v lyžařské škole a nedostatku mobilního sedacího nábytku. Při své práci instruktorky jsem totiž postrádala kvalitní, bezpečný, jednoduchý relaxační prvek pro krátkodobý odpočinek dětí.
Na tomto projektu jsem mohla intenzivně pracovat půl roku a také prošel největším vývojem a změnami. Snažila jsem se o ekologický a ekonomický přístup, mít co nejméně odpadu a využít celou prefabrikovanou desku. Název Trikiniki připomíná dětskou říkanku. Tri je trojúhelníková podstava. Triki znamená, že pomocí jednoduchého triku lze sedák rozložit v podložku a snadno skladovat. Nyní pracuji na nové kolekci pěnových produktů do dětských pokojíčků. Jde především o koberce a nástěnky, jimiž chci vizuálně a materiálově propojit interiér. Dalšími připravovanými radostmi jsou vodní hračky, které chystám pro příští sezónu, například plovoucí sedák Rejnok.

034_035_Pet otazek

6

Lampička, dětská svítící nástěnka, díky níž už přestanou pro vaše děti existovat bubáci.

7

Jak si představujete pěkné bydlení?

Pro mě je atmosféra bydlení tvořena světlem a barvami. Orientace bytu a přísun denního světla jsou pro mě velmi důležité. Mé vysněné bydlení by mělo mít velká okna, ideálně terasu se zimní zahradou. Mám ráda rozhled, takže bych volila podkrovní byt s dřevěnými trámy a možností propojení s otevřeným prostorem. V interiéru by převládaly přírodní materiály, nechyběla by hravost a vtipné předměty, které mi dokáží každý den zpříjemnit. Pěkné bydlení by mělo vypovídat o zájmech a koníčcích. V mém případě by tam stála Trikiniki hned v předsíni!
Pokud byste si mohla splnit tři umělecká přání, která by to byla?
Ráda bych vytvořila hračky, které by děti vylákaly ven do přírody. Také si přeji, aby se lidem líbila připravovaná kolekce pěnových produktů, vznikajících pod mou značkou niki.

3

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

dětská hračka: domečky pro skřítky
písnička, hudební interpret: M83
film: Alenka v říši divů
kniha, spisovatel: Prsatý muž a zloděj příběhů, Josef Formánek
místo na zemi: všude dobře, doma nejlíp
designér: Yves Béhar
artefakt : hrníček se srdíčky po babičce
barva: všechny, podle nálady
nápoj: ranní kakao
mimoprofesní činnost: kitesurfing

9

10
Foto: archiv Nikoly Mrázkové

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Edit: