Pravidla z Milána

Brány milánského výstaviště se pro Salone del Mobile Milano čili mezinárodní veletrh s nábytekm na rok zavřely, ale poselství, které veletrh nabídl, se teď začne šířit dál Doufejme…

Doba je totiž pro smysluplné bydlení velmi příznivá. Čím chaotičtěji působí lidské společenství a jeho vzájemné vztahy, tím jasnější řád a logiku nabízí interiér – to, čím se obklopujeme a v čem žijeme.
Do neutrálního základu se s rozmyslem vkládají barvy, na křehká subtilní podnoží se kladou měkké polštáře pohovek, pozadu nezůstávají ani ohýbané dřevo nebo trubkové konstrukce. Stále větší oblibě se těší mramor, a setrvale dostává prostor vzdušnost. Zdánlivě protichůdné stavební prvky dávají dohromady promyšlený celek, který působí na lidskou mysl svěže i konejšivě, lehce i pevně. Vše ve vzájemné harmonii…

Interiér s uplatněním dřeva, sestavený značkou Walter Knoll, a jejich nové křeslo Onsa v krásné žluté…

Materiály?

Prim nesporně hraje dřevo, které je většinou dokonale řemeslně opracované a namořené do různých, převážně středně tmavých tónů. Prostor dostává ale i dřevo přírodní, a takové, které opracováním připomíná rukodělnou práci. Úprava barevným lakem se používá u menších solitérů, jako jsou židle, poličky, stoličky a podobně. Kov zastupují hlavně konstrukce, a drobné předměty, žilkovaný mramor se objevuje v podobě stolních desek a je jedno, jestli se jedná o stůl či stolek jídelní, kávový, nebo noční.

Quark je variabilní skládačka z dřevěných, neutrálních i barevných modulů. Zde kombinace bílé a dřeva, kolekce MDF Italy.

Barvy?

Současný interiér ctí přísně neutrální základ, vedou jemné odstíny země, stále se drží šedá. Barvy mohou být pastelové i přímé. V jemných odstínech je zastoupena růžová a tyrkysová, která může být i sytější, totéž platí pro fialovou. Výraznější je hořčicová, oranžová, červená. Doplňuje je tmavě modrá a některé tóny zelené. Z výčtu plyne, že se svobodně využívají v podstatě všechny barvy, jde jen o volbu toho správného odstínu.

Jídelní stůl Blade. Costantini Pietro

Doplňky?

Kvalitní a stylově vyladěná jsou svítidla a doplňky ze skla, které většinou zůstává čiré. Jeho silným protipólem je sklo v historizující podobě. Retrostyl a rukodělná práce se tiše a vytrvale prolínají celým interiérem. Drobný tisk na textilu se objevuje v interiéru pro zpestření stejně jako kusové koberce v krásných barevných kombinacích.

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: Salone del Mobile Milano

Edit: