Barvy v interiéru

Jasným barvám nestačí, že se zase jednou prosadily, ještě se k sobě tulí nebo se mezi sebou pěkně párují. Vždycky je ale připraven nějaký neutrál, aby uklidnil tu třaskavou směs.

Tentokrát jsou snímky, které vám nabízíme, velmi návodné. Stačí se podívat na pečlivě vyskládaný štůsek plédů, abyste si všimli, jak neobvyklé odstíny spolu mohou vytvářet harmonický a na pohled vlídný barevný vjem. Přímo vzorovou ukázkou je povlečení, na kterém se mísí červená s fialovou, přechod mezi nimi tlumí růžová, ale pak se do toho všeho ještě aspoň náznakem vmísí oranžová. Napadlo by vás normálně smíchat tyto barvy? Asi jen pár odvážlivců.

3

I květináče mohou hrát barvami a doplňovat obsah. Torino, Decoform

2

Zajda je po rozložení praktickou nákupní taškou, barvy odpovídají jásavým tónům sezóny. Bunny, design Philippi, M & O Paris

1

Pruhy jsou stále velmi módní, ale nestřídají vždy pravidelně barvy, jak bylo zvykem. Jedna hlavní barva – zde oranžová, vše sjednotí. Lacoste

Člověk je v zásadě konzervativní a jeho oko si musí nejprve zvyknout, musí vidět, že to vlastně jde. Nákupní zajdové – vtipně řešené skládací tašky, informují mimo jiné, že zelená jde dohromady se žlutou i s růžovou, že oranžová dobře snese tyrkys, a ten má zase rád žlutou. Na rozdíl od jednotných výsečí barevného spektra, kdy spolu barvy sousedí, se tady kombinuje křížem krážem a zdánlivě i hlava nehlava. Ale pozor! Promyšlené to je, dokonce velice. Kdybyste totiž do té pestré směsice zvolili špatný odstín jedné barvy, nejspíš byste se otřásli nechutí nebo byste jen cítili rozladění, aniž byste tušili proč. I proto je pro méně zkušené vhodnější, když se přidrží nějaké základní barvy a k ní pak opatrně přiřazují barevné akcenty.

4

Plédy k letnímu večeru patří, a měly by udržovat letní náladu. M & O Paris

5

Kolekce z letošního milánského veletrhu jako důkaz, že se barvy navzájem velmi tolerují.

6

Ještě důležitější je, aby vámi vybraná jedna výrazná barva byla jednotná. Nemůže mít odstíny, které si nesednou, není snad nic horšího než odlišné a k sobě nepadnoucí tóny jedné barvy. Pokud si jako základ například pro dětský pokoj nebo ložnici vyberete květovaný či jinak pestrý vzor, a chcete z něj vytáhnout jednu barvu jako doplňkovou, dbejte na to, aby měla stejný tón – může být i bledší, „vyšisovaný“, ale to namíchání musí být stejné. Vraťme se k plédům. Tři příbuzné odstíny fialové, jedna ostrá růžová, navazuje oranžová. Protipólem je tyrkysová a stará známá jedovatá zeleň. Béžové proužky jsou pro zjemnění i sjednocení.

7

Jiný přístup k barvě a pruhům, ladí i brčka v láhvi! Esprit

8

Jemnější „pánské“ barevné ladění. Tom Tailor

9

Orientální vzor i barevnost je in. Hedvábný polštář značky Eagle

Ta hra vzorů a barev je stále fascinující, zábavná, podnětná. Jen musíme ještě počítat s tím, že každý vnímá barvy trochu jinak, tam, kde jeden vidí jemný tyrkys, druhý určí prostě modrou. A tak svoje barevné návrhy pro jistotu předkládejte rodině, aby ta vše směsice lahodila všem.

10

Přispět mohou i lžičky. Alessi

11

Příbuzné barvy, ale odvážně kombinované. Esprit

12

Ostrou barvu v proužku tlumí tmavá khaki. Lacoste

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Datum vydání: 26. 3. 2016

Edit: