Najděte rychle a snadno nejvýhodnější hypotéku

Líbivé bydlení v atraktivní lokalitě je snem mnoha mladých rodin, párů i jednotlivců. Ceny nemovitostí ale poslední roky výrazně stoupají a pro některé osoby je nemožné si takový luxus dopřát. V takovém případě banky nabízejí produkt známý jako hypotéka. Díky němu si můžete nové bydlení dopřát třeba hned a zbytek finančních prostředků postupně splácet. I takový produkt má ale svá jasná pravidla.

Můžete si půjčit jen omezené množství finančních prostředků

Aby banky nezkrachovaly, musí pro jednotlivé produkty vytvořit jasná pravidla. To se týká i hypoték. Před zapůjčením finančních prostředků si proto banka ověřuje u klientů jejich individuální možnosti splácet. Bere v potaz výši příjmů, ze kterých pak stanoví výslednou maximální částku, o kterou může zájemce banku požádat. Díky srovnání hypoték online si tak můžete ověřit, jakou výši hypotéky si můžete dovolit, a to například podle měsíčních splátek.

Jak dlouho budete splácet?

Ideální je zvážit na začátku také dobu splácení. Čím kratší dobu zvolíte, tím vyšší budou měsíční splátky. Pokud si však můžete kratší dobu dovolit, neváhejte, jelikož se brzy zbavíte finančního závazku. Hypoteční kalkulačka vám představí mnoho produktů, které seřadí také podle vámi zadaného údaje o délce splácení.

Nezapomeňte na počáteční náklady

Hypotéka ovšem nepočítá s tím, že by za vás uhradila celkové náklady. Vždy je třeba našetřit určitý obnos peněz, který se vždy odvíjí od celkové částky, o kterou budete žádat. Vhodné je proto žádat o hypotéku u stejné banky, u které máte například osobní nebo spořící účet. Při schvalování hypotéky totiž banka uvidí, jak jste si s finančními prostředky vedli v minulých letech a bude moci zvážit další postup. Některé banky dokonce v případě, že si k běžnému nebo spořícímu účtu zřídíte ještě hypotéku, nabízejí některé bonusy.

Kontrolujte hlavně hodnotu RPSN

Banky nejčastěji udávají v reklamě na hypotéku viditelně hodnotu, která udává úrok. Mnohem přínosnější pro vás však bude procento RPSN, které bere v potaz veškeré ostatní poplatky. Úvěrová kalkulačka vám pomůže srovnat všechny produkty také hlavně podle tohoto ukazatele, abyste na hypotéce co nejvíce ušetřili a přepláceli co nejmenší částku.
Vždy si tento údaj zkontrolujte také ve smlouvě před tím, než se ji rozhodnete podepsat. Zvažte veškeré poplatky, ale také sankce, abyste byli připraveni i na nečekanou situaci, když zjistíte, že nemůžete úrok splácet.

Když potřebujete refinancovat

Úrok je v mnoha případech u hypotéky fixován, aby v průběhu let nedošlo k jeho navýšení nebo snížení. To dává žadateli o půjčku jistotu, že nedojde k výrazným výkyvům. Jakmile se blíží konec období, na který je fixace sjednána, banka poskytne nový návrh na splátky v budoucích letech. Co ale dělat, když vám nabídka nevyhovuje?

Můžete se spolehnout na refinancování. Stačí si najít banku, která takové možnosti nabízí. V takovém případě dojde k převedení veškerých dokumentů na novou banku a na splácejícího připadnou nové podmínky. I k tomu vám může posloužit kalkulačka, která najde výhodnější varianty hypoték.

Komerční prezentace

Datum vydání: 6. 2. 2022

Edit: