Napusť mi vanu!

Ať si kdo chce, co chce, říká, není nad to napustit si vanu a poležet si v lázni s hedvábnou pěnou a třeba i hudbou a podmanivým osvětlením. I proto se mnohdy snažíme kromě praktického sprchového koutu dostat do koupelny i vanu. Představujeme vám současné novinky a připomeneme i základní pravidla výběru.

POHODLÍ A BEZPEČÍ

Vana samozřejmě musí být především pohodlná, neváhejte se do ní u prodejce zkusmo položit, mělo by to být možné – přece jen – není to investice za pár korun, vanu budete používat často po dobu několika let a náprava špatné volby rozhodně není snadná. I když bývají vnitřní prostory ergonomicky tvarované, vaší postavě nemusejí vyhovovat. Uživatelský komfort mohou zvýšit podhlavníky, případně madla usnadňující vstupování a vystupování z vany nebo změnu polohy při koupeli. To souvisí i s dalším požadavkem, kterým je bezpečí. Protiskluzová úprava dna vany je více než žádoucí!

VANY PODLE MATERIÁLŮ

Smaltované plechové

+ nižší pořizovací cena, vysoká odolnost povrchu proti poškrábání
vzhledem k technologii zpracování omezený výběr tvarů a rozměrů; poškození povrchu (například pád těžkého předmětu) nelze 100 % opravit; horší tepelně izolační vlastnosti

Litinové

+ vysoká odolnost, životnost i tepelně izolační vlastnosti – po napuštění koupele udrží vodu dlouho teplou
vysoká hmotnost

Akrylátové

+ nepřeberné množství tvarů i velikostí; ideální pro vybavení masážními systémy, ale i madly, sedátky či různými typy baterií; povrch je příjemný na dotek a pomaleji v něm chladne voda
v porovnání s výše uvedenými materiály je akrylát náchylnější na poškození

Z litého mramoru

+ vlastnostmi se podobá kvalitnímu akrylátu
vysoká hmotnost

Z kompozitních materiálů

+ vysoká pevnost, životnost a mimořádné termoizolační vlastnosti; příjemný povrch, odolný, nenáročný na údržbu; možnost pohrát si s tvary i barvami
vysoká hmotnost

Vanová a sprchová jednopáková baterie KLUDI AMBA – stojánková montáž pro volně stojící vany, 42 221 Kč. kludi.com/cz

SKLO, DŘEVO, MRAMOR

Setkat se můžete také s vanami skleněnými, výrobky ze skutečného mramoru, kamene nebo ze dřeva. Jedná se o luxusní řešení dodávané většinou na míru zákazníkovi i prostoru. Tyto vany nejsou standardní součástí běžného sortimentu.

NENÍ MOC TĚŽKÁ?

I když se to nezdá, hmotnost jako parametr pro výběr vany může být zásadní. Je třeba zvážit, zda lze dopravit těžkou a rozměrnou vanu například do nově zbudované podkrovní koupelny. Velikost také nepodceňujte. I když se může rozměrná vana jevit jako atraktivní kvůli velkorysému vnitřnímu prostoru, který nabízí, rozmyslete si, zda jste ochotni platit účty za její každodenní napouštění a hmotnost napuštěné vany pak také není zanedbatelná.

KOUPEL S MASÁŽÍ

Masážní vany vyžadují určitou stavební připravenost, kterou je nutné zajistit před instalací. Jedná se například o vedení elektroinstalace, odpadů nebo přívodů vody pro baterii. I proto byste měli mít o tom, že vaše vana bude masážní, jasnou představu už před započetím rekonstrukce koupelny nebo budováním koupelny nové. Na výběr pak máte z levnějších masážních van disponujících základními funkcemi – vodní a vzduchovou masáží, dražší pak mohou nabídnout také chromoterapii, audio systém, přihřívání vody v průběhu koupele či třeba vypouštění páry a další moderní vychytávky včetně ovládání chytrým telefonem.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 6. 9. 2019

Edit: