Nejkrásnější zahrada roku

Soutěž Nejkrásnější zahrada právě vyhlašuje nový, v pořadí již čtvrtý, ročník. Letošní téma zní „Zahrada všech (ne)smyslů”. Během zářijové litoměřické výstavy Zahrada Čech se pak díky jedinečné akci můžete inspirovat krásnými a originálními návrhy dobře provedených zahrad.

„Nejkrásnější zahrada“ umožňuje zajímavým způsobem prezentaci zahradních architektů i zahradnických firem a zároveň jejich tvorbu představit širší veřejnosti. Návštěvníky výstavy Zahrada Čech chce tato přehlídka inspirovat, motivovat a seznámit se současnými zahradními trendy. Soutěž otevírá prostor pro prezentaci rostlin i stavebních materiálů v použití. Zahrady jsou realizovány na parcelách o rozměrech 9 x 8 m.

2

1

ZAHRADA S POKOJÍČKEM, BAMBUSY A OBJEKTEM Zahrada, která spojuje odpočinek rodičů s aktivním zapojením vynalézavých dětí všude kolem nich. Dětská fantazie může měnit herní prvky podle individuální představivosti. Autor: Maxim Turba – zahradní architektura. Loňské 1. místo.

Prostřednictvím zahradní přehlídky získáte možnost seznámit se s novinkami, nebo se podíváte novýma očima na znovuoživené tradiční nebo zapomenuté rostliny, stavební postupy a řemeslné dovednosti. Mezi odborníky potom lze mluvit o kolegiálním přístupu k soutěži, ale i o ochotě podělit se o nápady a vize. O sdílení myšlenkové platformy, tříbení vkusu, posunu vpřed. Zároveň je to cesta, jak se zapsat do povědomí kolegů i veřejnosti.

3

4

5

DÍRA V PLOTĚ Univerzální zahrada je proměnná v čase i prostoru, užitková část je součástí okrasné zahrady. Uzavřenost objektu umožňuje překvapit a zajistit intenzivní prožitek. Autor: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI a. s., loňské 2. místo.

6

7

PRSTEN PRO PRINCEZNU Zrcadlový válec evokující prsten zabudovaný do kopce přímo nabízí ke spojení s pohádkou – bylo, nebylo za sedmi kopci a sedmi řekami jedno království. Autor: Ing. Filip Zikmund – Garden Art. Loňské 3. místo.

Ročníku 2015 se zúčastnilo dvanáct zhotovitelů, kteří předvedli své nápady a dovednosti. Zahrady byly připravené pro širokou veřejnost, potenciální klienty či investory. Loňské téma soutěže „Zahrada nejen pro děti“ pojali realizátoři opravdu různorodě, jak se můžete přesvědčit. Vznikly zahrady s herními prvky určené nejen k relaxaci, ale také k aktivnímu strávení volného času v přírodě. Vítězné zahrady hodnotila sedmičlenná odborná porota, každý rok je souběžně vyhlašována také Cena návštěvníků Zahrady Čech. Je zajímavé porovnat si, jaké zahrady jsou mezi odborníky ceněny z pohledu originálního nápadu a kvalitního řemeslného provedení a jaké návrhy oslovují veřejnost.

8

ŽIVOT JE HRA Zahradní kompozice připravená pro malé i velké návštěvníky. Interaktivní provedení vybízí k možnosti zapojit se do hry, expozice je koncipována jako malá zahrada s okrasným charakterem. Hlavolam láká ke hledání stejných druhů bylinek, v zahradě najdete i tradiční „plácek“ s důlkem na kuličky. Tato zahrada obdržela Cenu návštěvníků. Autoři: Living in Green s.r.o.

9

PŘED PIKOLOU ZA PIKOLOU Zahrada vychází z bezpečného a hravého poznávání světa: setkává se tu člověk a příroda. Reálný svět se prolíná se světem dětské fantazie, her a tvoření. Jsou tu záměrně použity rozmanité materiály, aby velcí i malí mohli vnímat rozdíly mezi nimi, jejich protiklady. Autorka: Ing. arch. Stanislava Vrzáková

10

DÍVEJ SE NA SVĚT PO SVÉM Tajné místo, úkryt poskládaný podle představ každého z nás. Vyvolává pocit bezpečí a možnost relaxace. Autor: Gabriel s.r.o.

11

ZELENÁ A HRAVÁ Zahrada demonstruje různé tlaky investorů na zahradního architekta a realizátora. Velice často z dobré myšlenky a dobrého projektu pod vlivem zainteresovaných stran zůstávají jen okleštěná torza zbytků funkčnosti a zahradního designu. Zahrada nemusí být přesycená zahradními prvky, aby dotvářela krásné a funkční prostředí. Přemíra těchto prvků vede k chaosu a balastu, jenž demonstruje jen obsah peněženek a sociálně-kulturní začlenění investorů, klientů či uživatelů zahrady. Zvláštní cena poroty. Autor: LandART atelier s.r.o.

Krátkodobá soutěžní výstava se vzorovými zahradami typu britské „Chelsea Flower Show“ se u nás poprvé konala před čtyřmi lety, zpestřuje tradiční prodejní zahradnickou výstavu Zahrada Čech. Přihlášky do letošního ročníku soutěže Nejkrásnější zahrada se podávají do konce května 2016. Více na www.nejkrasnejsi-zahrada.cz

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: archiv Terra florida

Datum vydání: 11. 6. 2016

Edit: